Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Co je to LiDAR Scanner a jak ho co nejlépe využít?

Napsal

dne

Společně s novým modelem iPad Pro 2020 představila společnost Apple také velmi zajímavý skener s označením LiDAR. Nyní se stal základním prvkem vlajkových modelů iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Ale co přesně je LiDAR a jak tato novinka funguje? Pojďme se hlouběji ponořit do této vzrušující technologie, jejího propojení s rozšířenou realitou a toho, jaké využití nebo výhody může mít LiDAR pro běžné spotřebitele.

Co je to LiDAR Scanner?

LiDAR je zkratka pro Detection Light and Ranging. Skener ToF, alias Time of Flight, používá se ke stanovení vzdálenosti světla mezi dvěma objekty. Měří čas, který světelný zdroj potřebuje k dosažení objektu a odrazu. Nejedná se o novou technologii jako takovou; NASA jej používá pro vesmírné mise. A meteorologové používají LiDAR pro lepší předpovědi počasí. V poslední době se tato technologie používá k vytváření 3D map okolí. Tím fyzicky zmapuje oblast a vypočítá vzdálenosti objektů jako radarová anténa. Je pozoruhodné, že se Applu podařilo integrovat takovou technologii do řady iPhone 12 Pro a iPad Pro.

Apple iPhone 12 (PREVIEW): čtyři modely, nový design a 5G | Alza.cz

Jak funguje skenování LiDAR na iPhone 12 a iPad Pro? 

Chytře navržený skener vysílá několik pulzů neviditelných laserů zeleného spektra a měří jejich dobu odrazu. Funguje na fotonové úrovni a pracuje rychlostí nanosekund, tisícekrát za minutu. Když je použit, může měřit vzdálenost mezi nárazem kamery a jinými objekty až do vzdálenosti pěti metrů, uvnitř i venku. S touto informací dokáže skener snímat a vytvářet obraz všeho, čeho se světlo dotkne. Umožňuje skeneru vnímání hloubky, které je zcela podobné našim lidským očím. Díky tomu skener LiDAR otevírá obrovské možnosti rozšířené reality i mimo ni.

Podle společnosti Apple pomůže uživatelům třemi způsoby: 1. Foto a video efekty, skener prostředí a místností a přesné umístění AR objektů. Je třeba poznamenat, že svým způsobem funguje LiDAR docela podobně jako přední snímač TrueDepth, který má iPhone X a vyšší a některé iPady. Hlavním rozdílem je množství impulzů. Senzor TrueDepth vystřelí jediný pulz infračerveného světla a vytvoří 3D mapy. Vzhledem k tomu, LiDAR posílá více laserových pulzů v různých směrech, pokrývající oblast s větší přesností a daleko rychleji.

Až doposud nebyly technologie, jako LiDAR tak snadno dostupné pro každodenní spotřebitele. Se zahrnutím do řady iPad Pro a iPhone 12 Pro se rovnice mění. Podívejte se, jak nám technologie hloubkového snímání již poskytla úžasné funkce, jako jsou Animojis, režim Selfie Portrait a Portrait Lighting AR. Představte si možnosti a cesty, které může obnášet iPhone 12 se skenerem LiDAR. Od několika užitečných funkcí v reálném světě až po úžasné výhody pro zábavu.

Vylepší skener LiDAR fotografování?

Tajemstvím úžasné fotografie společnosti Apple je pokročilá výpočetní fotografie a strojové učení. A LiDAR přidá do mixu další data. Bude mapovat prostředí a podle toho přenášet informace do GPU. A protože snímač může pracovat ve tmě snímáním laserů, mohl by výrazně zlepšit automatické zaostřování. Podle technologického giganta se telefony iPhone 12 Pro mohou pochlubit 6x rychlejším zaostřováním při slabém osvětlení jak pro fotografie, tak pro videa. To umožní úžasné noční portréty s nádherným efektem bokeh při slabém osvětlení. LiDAR určitě pomůže v lepších, ostřejších a kontrastnějších obrazech.

Případy použití LiDAR

Ať už jste fanouškem aplikací AR a některé z nich používáte, nemůžete popřít, že se jedná o vzrušující technologii. Je to něco, co má potenciál utvářet naši budoucnost. Kombinace nového skeneru LiDAR, systému snímání hloubky a ARKit 3.5 činí realističtější zážitky z AR u modelů iPad Pro a iPhone 12 Pro do roku 2020.

  • Scene Geometry API – Můžete zachytit 3D topologickou mapu vašeho prostoru. Díky okluzi objektu dokáže identifikovat podlahy, stěny, stropy, okna, dveře a sedadla.
  • Instant AR – Jeho rychlé vyhodnocení prostředí umožňuje okamžité umístění nebo objekty AR ve skutečném světě bez skenování. Představte si rychlost a přesnost AR her, jako je Pokemon Go .
  • Okluze lidí – LiDAR Pulses bez problémů vykresluje osobu a její okolí. Díky tomu jste mohli povolit efekty ve stylu zelené obrazovky téměř v jakémkoli prostředí.
  • Motion Capture – Zachycení polohy těla a pohybu v reálném čase se stává přesnějším.
  • Lepší detekce 3D objektů – Skener dokáže přesněji rozpoznat 3D objekty, a to i ve složitých prostředích.

Určitě fandíme LiDARu a jeho případům použití. Souhlasíme s tím, že skener LiDAR pro rok 2020 bude mít omezení, protože se stále jedná o rodící se technologii. Vypadá to však jako solidní začátek pro to, aby se rozšířená realita stala „realitou“. Jaký je váš názor? Jak si myslíte, že to může změnit svět, který známe?

iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max – Apple (CZ)

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články