Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Politý MacBook. Co všechno dokáže poškodit a jak ho zachránit?

Napsal

dne

Stačí chvíle neopatrnosti a problém je na světě. Kromě běžného fyzického poškození způsobené pádem zařízení, se na seznam nejčastějších nehod řadí také kontakt s tekutinou. Mnoho uživatelů totiž často využívá svůj MacBook při činnostech, kdy je třeba zvýšené opatrnosti. Kromě rozlité kávy a sladkých nápojů přímo do klávesnici počítače jsou i daleko horší situace, které posouvají rozsah škod na jinou úroveň. Právě podle množství tekutiny, jejího druhu, ale i době působení před vypnutím počítače rozhoduje o tom, zda váš MacBook půjde ještě zachránit. Co všechno dokáže tekutina poškodit a jak správně postupovat?

Je třeba si ujasnit, že žádný z MacBooků není vodotěsný, jako například u iPhonů. Nepředpokládá se totiž, že byste jej vystavovali dešti, nebo s ním třeba spadli do bazénu. Dle průzkumů vzniká nejčastěji poškození zbrklými pohyby a šálek čaje se rozlije nejen po stole, ale také do vnitřních částí počítače. Následky pak mohou být fatální a je třeba rychle jednat.

Jakmile se totiž tekutina dostane i třeba jen skrze otvory klávesnice, může v horším případě způsobit vnitřní zkrat a spálení základní desky. Společně s ní tedy odchází do věčných lovišť také grafický procesor, čipset a SSD disk. Pokud se tak stane, oprava je většinou nerentabilní – předejít tomu ale můžete několika jednoduchými kroky. V tom lepším případě vám přestane fungovat, nebo správně reagovat klávesnice MacBooku – s tím si ale hravě poradí v Apple Servis MacParts, který má většinu náhradních dílů skladem přímo na pobočce.

  • Poškozený či jinak nefunkční blok klávesnice (vlivem oxidace citlivých spojů)
  • Oxidace vnitřních komponentů (procesor, základní deska, grafická karta)
  • Nefunkční USB-C port pro nabíjení (při vertikálním i horizontálním ponoru)

Dost často se setkáváme se situací, že zákazník provede doporučený postup záchrany a počítač nechá dostatečně vysušit. Pak se ale rozhodne MacBook zapnout a se zjištěním, že funguje nehodlá řešit další servisní zákroky ve formě hloubkového čištění, které zamezí výskytu drobných zbytkových částic vody uvnitř zařízení a následný vznik oxidace. I když na první pohled vypadá, že MacBook již uvnitř neobsahuje žádnou tekutinu, pod mikroskopickým náhledem byste uvažovali úplně jinak. Jedním z mnoha doporučení je nepoužívat k sušení například rýži – v tomto případě vlhkost ze zařízení vůbec nevytáhne a jedná se o nepravdivý mýtus, který je známý po celém světě. Raději navštivte profesionální Apple servis.

Pokud se dostanete do situace, kdy po kontaktu s tekutinou a následném vysušení hodláte používat svůj MacBook bez servisní kontroly, pak je dost pravděpodobné, že vám počítač dlouho nevydrží a poškození se projeví s postupem času. Jak tedy postupovat a na který servis se obrátit? Je třeba držet se doporučeného postupu – můžete počítač zachránit.

Univerzální kroky jak zachránit MacBook

Následující kroky proveďte IHNED po polití notebooku. Pokud je zapnutý, pak jej okamžitě vypněte (postačí podržet tlačítko pro spuštění) a vytáhněte kabel zdroje. Pokud máte starší model MacBooku, pak je vhodné vyjmout baterii. Vnitřek počítače totiž může být stále pod napětím, která urychluje oxidaci.

Následně je potřeba nechat vytéct vodu (obraťte počítač vzhůru nohama a dávejte pozor, aby nenatekla voda do displeje). Pokud si na to troufáte, sušení můžete urychlit rozmontováním určitých částí, které otřete hadříkem. Jestliže si na demontáž netroufáte, co nejdříve navštivte pobočku Apple Servis MacParts.cz na Praze 4, kde se o váš MacBook postarají. Případně kontaktujte na +420 602 710 107 přímo někoho z personálu o vaší situaci.

Jak probíhá proces u specialistů?

Jakmile dopravíte poškozený počítač na pobočku MacParts, provedou diagnostiku formou čištění a částečného zprovoznění (základní deska), dle ověřených postupů. Využívají k tomu speciální prostředky a každou desku zvlášť čistí manuálně, nikoliv strojově. Mimochodem diagnostika je v případě opravy ZDARMA.

Poté bude váš politý MacBook pečlivě vyčištěn, poškozené součástky na základní desce vyměněny za nové (originální) a otestován na nejvyšší možnou zátěž. A jaký je výsledek? Odcházíte se zachráněnými daty, opraveným Macem a s dobrým pocitem uspořených financí oproti drahým výměnám celých dílů u jiných servisů.

A na konec důležité moudro, čas hraje v tomto případě velkou roli a oxidace jednotlivých kompoment je rozhodující pro následný zasáh a také pro konečný rozpočet opravy.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články