Sledujte nás na sociálních sítích

Články

10 let ikonického iPadu: Jak se zařízení vyvinulo?

Napsal

dne

Rok 2020 znamenal dekádu iPadu. Toto ikonické zařízení poprvé uvedl na trh vizionář Steve Jobs v lednu 2010, poté se k prvním spotřebitelům dostalo v dubnu stejného roku. Jobs skvěle popsal zařízení jako vyplňování mezery mezi smartphonem a počítačem. Cílem bylo vytvořit něco, co zvládlo určité úkoly lépe než telefon, notebook nebo stolní počítač. Ve skutečnosti existuje velká šance, že v současné době držíte ke čtení tohoto článku právě iPad. Vzhledem k dlouhé cestě zařízení jsme si mysleli, že by bylo zajímavé podívat se na historii a vývoj revolučního iPadu, který navždy změnil trh.

2010: První iPad

Apple iPad

Vraťme se do doby, kdy tato magie poprvé začala. Apple začal experimentovat s myšlenkou tabletového způsobu ještě před uvedením prvního iPhonu. Ale nakonec se společnost rozhodla, že smartphone je důležitější. IPad se tedy o několik let zpozdil a zpočátku jej světu odhalil zesnulý Steve Jobs 27. ledna 2010. Původní iPad měl hranaté hrany podobné současným iPad Pros, procesor A4 společnosti Apple a výdrž baterie až 10 hodin. Ale věděli jste, že to nemá kameru? Při spuštění bylo prodáno asi 300 000 iPadů a za zhruba měsíc to dosáhlo milionu. Do konce roku 2010 iPady předčily prodeje Maců čtvrtletně, možná kvůli atraktivnímu cenovému bodu 499 USD.

2011: iPad 2 

Apple iPad 2

Asi rok po původním iPadu jsme dostali lehčí a tenčí iPad 2. Jednalo se zejména o první tablet se zadní a přední kamerou spolu s podporou Smart Covers. Toto klasické zařízení bylo speciálně zaměřeno na vzdělávací sektor, ale bylo přijato všemi lidmi a stalo se základním kamenem produktů Apple. To pokračovalo být podporován šesti verzemi iOS.

2012: iPad 3, iPad 4 a iPad Mini

iPad 3, 4 a iPad Mini

Definující funkcí iPadu 3 byl displej Retina, který měl čtyřnásobný počet pixelů než iPad 2. Zachoval si stejný design, ale měl vylepšený 5MP fotoaparát. Poté rychle následoval iPad 4, který měl FaceTime HD a port Lightning. Jednalo se o první tablet Apple, který se zbavil 30pinového konektoru. Přibližně ve stejnou dobu jsme dostali první iPad Mini, který byl původně navržen tak, aby konkuroval tabletům Amazon Kindles a Google Nexus.

2013: iPad Air a iPad Mini s Retina displejem 

iPad Air s Retina displejem

Rok 2013 nám dal první iPad Air, který, jak název napovídá, byl mnohem tenčí a lehčí. Měl také vylepšené fotoaparáty, tenčí rámečky a procesor A7 v kombinaci s pohybovým koprocesorem M7. Společnost Apple dále upgradovala iPad Mini na nový displej Retina.

2014: iPad Air 2 a iPad Mini 3 

iPad Air 2 a iPad Mini 3

IPad Air 2 a iPad Mini 3 z roku 2014 byly poprvé vybaveny Touch ID. Popularita zařízení Pad však začala mizet tváří v tvář větším smartphonům, jako jsou iPhone 6 a 6 Plus. Možná proto Apple od následujícího roku změnil svou strategii pro řadu iPad s prvním profesionálním tabletem.

2015: iPad Pro a iPad Mini 4

iPad Pro a iPad Mini 4

Září 2015 nám dalo první iPad Pro s procesorem A9X a 4 GB RAM. Také se chlubil vůbec prvním portem Smart Connector, který uživatelům umožňoval připojit se ke Smart Keyboard bez Bluetooth. Dostali jsme také první tužku Apple Pencil, která se od ostatních stylusů odlišovala nízkou latencí, detekcí úhlu a citlivostí na tlak. Zároveň iPad mini 4 s procesorem A8 a 2 GB RAM.

2016: iPad Pro 9,7 palce 

iPad Pro 9,7 palce

9,7palcový iPad byl v podstatě menší verzí 12,9palcového modelu, ale obsahoval některé jedinečné funkce, jako je technologie displeje True Tone. Poprvé byl navíc k dispozici v nádherné barvě růžového zlata. Byl to také rok, kdy Apple začal odlišovat iOS pro iPad od iOS. iOS 9 představoval funkce multitaskingu, které nyní všichni milujeme, například Split View, Slide Over a Picture in Picture.

2017: Přepracovaný iPad a dva modely iPadu Pro 

iPad 9,7 palce a iPad Pro 10,5 a 12,9 palce

V březnu 2017 společnost Apple experimentovala a při upgradu rozhraní upustila od iPadu přezdívku Air. Rovněž uvedla dva nové iPad Pro. 10,5palcové a 12,9palcové modely se vyznačovaly o 30% vyšším výkonem a 40% lepší grafikou než dřívější iterace.

2018: Opět nový iPad a dva modely iPadu Pro 

IPad z roku 2018

IPad Pro prošel v roce 2018 významnou opravou bez tlačítka Domů a ultratenkých rámečků. K rychlosti a užitečnosti tohoto nádherného zařízení přispělo ovládání Face ID a ovládání na základě gest. Dále představoval port USB-C namísto konektoru Lightning, čipset A12 Bionic a nový oslnivý displej Liquid Retina. Poprvé se kapacita úložiště zvýšila na 1 TB a byly upgradovány kamery. Kromě toho lze nyní novou tužku Apple Pencil magneticky připevnit k iPadu Pro a nabíjet. Základní iPad přišel o většinu z těchto moderních funkcí, ale zůstal mnohem dostupnější.

2019: 10,2palcový iPad, nový iPad Air a iPad Mini 

Modely iPad, iPad Air a Mini 2019

Rok 2019 nám dal nový základní model iPad, iPad mini a iPad Air třetí generace. Nový základní iPad byl nejdostupnějším tabletem společnosti Apple, který ještě vylepšil iPadOS, který obsahoval exkluzivní funkce multitaskingu, jako je otevírání více oken stejné aplikace a lepší úpravy textu. Zadruhé, nový iPad mini byl jako menší iPad Pro s nejnovějšími křemíkovými a dalšími interními upgrady společnosti Apple. Podobně vylepšený iPad Air třetí generace nabídl nesmírnou hodnotu za peníze s podporou Apple Pencil první generace a Smart Keyboard.

2020: Nová sestava iPadu 

Model iPad pro rok 2020

Možná na oslavu desetiletí iPadů učinila společnost Apple letos pro svůj ikonický tablet velký. Původní iPad byl přepracován s čipem A12 Bionic a elegantním vzhledem. Nový velkolepý iPad Air se může pochlubit nejpokročilejším procesorem A14 a je kompatibilní s novou Magic Keyboard s trackpadem . Nejnovější iPad Pros jsou stejně působivé s čipovou sadou A12Z Bionic a 8jádrovým GPU. Všechna znamení poukazují na to, že tyto tablety dodávají tvrdou konkurenci také notebookům. Přidání skeneru LiDAR navíc ukazuje na ještě více vzrušujících inovací, které přijdou.

Shrnutí 

Pokud jde o inovace v oblasti tabletů, iPad si upevnil své místo lídra. Bude vzrušující sledovat, jak se společnost Apple v nadcházejících dobách stává ještě více životaschopnou alternativou k plnohodnotnému počítači.

Zdroj: iGeeksBlog

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články