Sledujte nás na sociálních sítích

Články

iPhone XR: Detailní recenze nejhezčího iPhonu všech dob.

Napsal

dne

Společnost Apple v letošním roce představila na své konferenci Keynote očekávaný trojlístek nových iPhonů, přičemž dražší dvojice zaujme po stránce výkonu náročnější skupinu zákazníků, levnější iPhone XR se soustředí především na mladší generaci a skupinu uživatelů, kteří nechtějí příliš investovat, zároveň však hledají pro svůj současný model optimálně vylepšeného nástupce. Jaké zajímavosti tato generace nabízí? Dokáže se srovnat s konkurencí a bude mít úspěch? A několik dalších důvodů, které vás možná přesvědčí o tom, že ho prostě musíte mít. Čtěte dál…

Výsledek obrázku pro iPhone XR

Na první pohled je předem zcela jasné, že chce Apple tímto modelem cílit na mladší uživatelskou základnu, které nabízí výběr z mnoha povedených barev a prémiovou výbavu. Už v roce 2013 jsme se setkali s podobným zaměřením, konkrétně u iPhone 5C, který mezi uživateli sklidil spíše negativní reakce a můžeme jen doufat, že stejný osud nepotká letošní iPhone XR. Nicméně už samotná výbava a moderní trendy, kterých se iPhone XR drží potichu našeptávají, že může být silným hráčem pro konkurenční výrobce. Pojďme se nyní společně a od začátku podívat na to, co si Apple v letošním roce připravil. Čtěte dál…

1. OBSAH BALENÍ A ROZBALOVÁNÍ PRODUKTU

Vzhledem k tomu, že se společnost Apple již dlouhá léta drží určitých kritérií, samotný obal krabičky se příliš neměnil. Na čelní straně tedy objevíme grafickou vizualizaci telefonu ve vybrané barvě, po stranách pak logo bez číselného označení. Co se týká obsahu krabičky, v horní části je uložena standardní dokumentace, tedy záruční podmínky, uživatelská příručka v několika jazycích, jehla pro vyjmutí šuplíku na SIM kartu a dvojice nalepovacích jablíček.

Nic nového v balení bohužel nečekejte, spíše se v letošním roce redukovalo. Do spodní části Apple přibalil klasická špuntová EarPods sluchátka s konektorem Lightning, přičemž běžnou redukci na 3,5mm audio jack si už musíte dokoupit zvlášť, což nám přijde velmi banální u telefonu s cenovkou přesahující hranici dvaceti tisíc korun. Nechybí ani 1m dlouhý synchronizační kabel a 5W síťový adaptér do zásuvky, který však nesplňuje parametry pro rychlejší dobíjení. V tomto případě je potřeba dokoupit výkonnější 29W adaptér například z oficiálních stránek kalifornské společnosti. To je k obsahu balení zřejmě všechno podstatné…

iPhone XR

2. PARAMETRY A VIDEOPOHLED Z ROZBALOVÁNÍ

Vzhledem k tomu, že se jedná o nástupce pro modely iPhone 8 a 8 Plus, které nepatřily mezi špičku v nabídce, musíme očekávat slabší výbavu. Za prémiovky můžeme označit dvojici dražších modelů XS a XS Max. Levnější model, který testujeme přesto nabízí slibnou konfiguraci a poměrně zajímavé výsledky z testování Benchmark. Apple do tohoto modelu integroval inteligentní šesti jádrový čip A12 Bionic Hexa Core (2.49 GHz, Dual core, Vortex + 1.52 GHz, Quad core, Tempest), jedná se tedy o stejný procesor, kterým disponuje dražší iPhone XS. Celý telefon pak pohání 3GB operační paměť RAM, zatímco zbývající dvojka ze svaté trojice dostala 4GB RAM, avšak během standardního uživatelského používání jsme nepoznali příliš rozdíl.

Pokud se budeme soustředit na rozměry, svou velikostí vyplňuje prostor mezi modely XS a XS Max, takže pokud vám přidalo standardní „xko“ v dlani menší, naopak Max až moc velké, pak je to ideální volba, stejně jako v našem případě při upgradu na novější model. Co se týká parametrů, výška: 150,9 mm, šířka: 75,7 mm, tloušťka: 8,3 mm, přičemž hmotnost zařízení je 194 gramů. V porovnání s iPhonem XS je to o 17 gramů více. V mojí drobnější dlani tedy při srovnání působí dost příjemněji a dá se snadno ovládat jednou rukou. Za zmínku stojí precizně zpracovaný rámeček z leteckého hliníku a nejodolnější přední sklo na smartphonu vůbec. Na níže přiložených snímcích si můžete detailně prohlédnout nové zařízení.

Rozložení hardwarových tlačítek zůstává stejné, tedy na pravé straně dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti a přepnutí do tichého režimu, na druhé straně pak vypínací tlačítko. Změnilo se pouze umístění zdířky pro vložení SIM karty. Jak již bylo zmíněno o pár odstavců výše, Apple tento model nabízí v několika barvách, konkrétně bílé, černé, modré, žluté, korálově červené a speciální edici (PRODUCT)RED, která působí ze všech variant podle našeho názoru z hlediska luxusnějšího výběru nejlépe. Zakoupit si ho můžete v kapacitách 64, 128 a 256 GB, případně si své úložiště lze rozšířit prostřednictvím iCloudu. V našem případě se jedná o základní verzi v červeném provedení, o kterou je podle analytiků největší zájem.

3. DISPLEJ, ZVUK, VÝKON A VÝDRŽ PRODUKTU

Nejvíce diskutovaným tématem u nového modelu je displej. Společnost Apple použila dotykový TFT IPS panel s úhlopříčkou 6,1″ disponující rozlišením 1 792 × 828 pixelů. Jedná se tedy o levnější a méně kvalitní zobrazovací jednotku Liquid Retina HD, než u vlajkových modelů iPhone XS a XS Max. Jemnost displeje TFT panelu, který byl použit je 326 PP, což je méně, avšak pro běžného uživatele se nejedná o důvod, proč si zařízení nepořídit. Kontrastní poměr je 1400:1 a disponuje širokým barevným gamutem P3.

iPhone XRVeškeré grafické operace zvládá bez problému, při bližším pohledu jsou veškeré prvky displeje zaostřené a v porovnání s konkurencí při běžném pohledu nepoznáte rozdíl. Podle informací je maximální jas 625 cd/m2, přičemž na přímém světle je v porovnání s modely X a XS poměrně méně čitelný. Po stranách displeje jsou pak rámečky o chlup širší, na to se ale snadno zvykne. Za zmínku stojí oleofobní úprava proti šmouhám. Díky inovativnímu technickému řešení podsvícení sahá obrazovka až do rohů. Takže celá přední plocha je vlastně jen displej s dokonale věrnými barvami. Přední stranu pak doplňují snímače pro Face ID, barometr, akcelerometr, snímač blízkosti a snímač okolního osvětlení.

Reproduktory – Nastala v porovnání s předchozími modely změna?

Výsledek obrázku pro iPhone XRStejně jako u předchozích modelů jsme se dočkali stereo-reproduktorů. Jeden objevíme ve spodní části telefonu, hned vedle mikrofonu, druhý na přední části telefonu ve sluchátku. Při testování při spuštěné aplikaci YouTube nám připadají výraznější výšky a podstatně hlubší basy, než například u iPhone 8 Plus. Nabízí tedy širší podání sterea, přičemž je možný uživatelem konfigurovatelný limit maximální hlasitosti. Hlasitost je pak taktéž dostačující. Podporované formáty zvuku: AAC‑LC, HE‑AAC, HE‑AAC v2, chráněné AAC, MP3, Linear PCM, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital (AC‑3), Dolby Digital Plus (E‑AC‑3) a Audible (formáty 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX a AAX+).

Výkon – Pokud plánujete upgrade, určitě si polepšíte

Zajímat vás bude zřejmě výkon telefonu. Podle nejnovějších BenchMark výsledků není konfigurace vůbec špatná. Při testování na Single-Core dosáhl výsledku 4793, zatímco při Multi-Core parádních 11081. To je mimochodem o mnohem více bodů, než u iPhone X (4211;10133), nebo iPhone 8 Plus (4220;10175). Pokud tedy plánujete přechod z loňské „desítky“ případně staršího modelu, rozhodně si ve výkonu polepšíte. Pokud vás zajímá srovnání s konkurenčními modely z pohledu rychlosti, prohlédnout si můžete mnoho videí například na YouTube. Při našem testování probíhalo spouštění aplikací a multitasking bez jakékoliv prodlevy a to i při větším počtu spuštěných aplikací v pozadí.

Doplňující informace: Požadavky na prostředí, které společnost Apple udává na svých stránkách: Provozní teplota prostředí: 0 až 35 °C. Neprovozní teplota: –20 až 45 °C. Relativní vlhkost: 5 až 95 % bez kondenzace. Provozní nadmořská výška: testováno až ve 3 000 m. Hodnocení IP67 (až 30 minut v hloubce do 1 metru) podle specifikace IEC 60529. Luxusnější iPhone XS a XS Max nabízí odolnost IP68.

Co se týká výdrže baterie, podle dostupných informací vydrží až o 1,5 hodiny déle než iPhone 8 Plus. Přehrávat video lze až 16 hodin a na internetu můžete brouzdat klidně 15 hodin v kuse. Telefon jsme testovali pouze několik dní a při běžném používání vydrží klidně i celý den. Standardně však telefon večer připojíme na nabíječku, aby byl ráno opět připraven. Velmi nás překvapila kapacita akumulátoru, která je neuvěřitelných 2942 mAh, přičemž iPhone XS disponuje baterií Li-ion 2658 mAh. Velmi však záleží na práci, kterou přes den budete na telefonu dělat. Výdrž baterie je tedy odpovídající a nemáme žádnou výtku, hodnotíme velmi kladně.
iPhone XR
Za zmínku stojí také podpora rychlého nabíjení prostřednictvím speciálně určených nabíječek. Určitě doporučujeme pořídit originální sadu, u které máte jistotu, že vám telefon po několika měsících neodejde do věčných lovišť. Z poloviny na maximum to zvládne iPhone XR během 30 minut. Zaručena je také podpora bezdrátového nabíjení s podporou Qi nabíječek, která vyjde přibližně na 1500 korun. Opět doporučujeme pořídit model, který je certifikovaný přímo společností Apple. Pokud máte iPhone X, iPhone 8 či 8 Plus, použít můžete stejnou nabíječku.
Výsledek obrázku pro Apple A12 icon

4. FOTOAPARÁT A ZÁZNAM VIDEA – SROVNÁNÍ

Přestože nabízí tento model pouze jednu hlavní čočku na zadní straně, jedná se o přelomovou fotosoustavu na světě, která spouští novou éru fotografie. Apple totiž použil inovativní snímač, obrazový signálový procesor a Neural Engine, který dokáže pořídit opravdu parádní snímky. Velmi nás potěšila přítomnost portrétního režimu. Díky novým technologiím dokáže fotoaparát iPhonu Xjedním objektivem dělat portréty, ve kterých obličej vyniká na umělecky rozostřeném pozadí.

Stejná pochvala může patřit zdokonalenému efektu bokeh. Se sofistikovaně rozostřeným pozadím totiž vypadají fotky v portrétním režimu ještě profesionálněji. Pokud rádi dodatečně upravujete fotografie, u iPhone X nyní můžete v portrétech upravit hloubku ostrosti přesně podle vašich představ. Apple použil 12MP širokoúhlý objektiv se clonou ƒ/1,8, přičemž podporuje až 5× digitální zoom. Před poškozením chrání kryt ze safírového křišťálu. Nechybí samozřejmě ani optická stabilizace obrazu, která se hodí zejména při snímání za horšího osvětlení. Vedle čočky pak najdeme čtyřdiodový True Tone blesk s pomalou synchronizací. V našem srovnávacím testu jsme porovnali nejnovější iPhone XR s vlajkovým modelem Huawei P20 Pro a loňským modelem iPhone 8.

Jak si můžete všimnout na výše přiloženém srovnání, konkurenční P20 dokáže lépe vykreslit barvy na širším záběru, naopak při režimu Makro jsou barvy až příliš přesvícené. V tomto ohledu si poradil s rozložením barevného spektra daleko lépe iPhone XR. Výsledné snímky si pak můžete upravit například v aplikaci Photos, která je již předinstalovaná. Pokud rádi natáčíte, video lze pořídit ve 4K při 60 snímcích za sekundu a k dispozici je také zpomalené Full HD video při 240 snímcích za sekundu. Kvalita videozáznamu je opět na velmi skvělé úrovni.

5. KOMPATIBILITA, PROSTŘEDÍ A SOFTWARE

Letošní iPhone XR dostal jako zbývající dvojice nový LTE modem, který dokáže pracovat s rychlostí až 1 Gb/s. Nechybí ani podpora NFC s režimem čtečky slouží například pro službu Apple Pay. Dočkali jsme se také nízkoenergetického Bluetooth 5.0, který dokáže bezdrátově komunikovat na vzdálenost až několika metrů. Ve výbavě je také Wi‑Fi 802.11ac s technologií MIMO 2×2, A-GPS, které jistí Galileo, QZSS a GLONASS pro veškeré navigační úkony, abyste nezabloudili.

Společnost Apple přeinstalovala do nových modelů standardní verzi iOS 12.0, přičemž je možné stáhnout si bezdrátově novější aktualizaci. V podstatě tato verze nabízí všechno, co jsme očekávali, tedy rychlost, stabilitu a spolehlivost. Nicméně dvanáctka je pouze vylepšenou verzí po stránce stability, příliš zásadních novinek nenabízí.

 

6. ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ

Levnější iPhone XR je špičkovým telefonem, který rozhodně stojí za pořízení, pokud hledáte alternativu k modelům iPhone 8 a starším. Silným konkurentem je iPhone X, u kterého jen těžko poznáte rozdíly, v některých ohledech je však XR výkonnější. Pokud hledáte luxusněji vypadající telefon s úzkými rámečky kolem displeje a duálním fotoaparátem, pak bychom zvolili loňskou desítku, kterou lze pořídit za pěkné peníze. Jestliže ale hledáte něco svěžího v povedených barvách, co se drží moderních trendů a splní vaše očekávání zejména po finanční stránce, pak je jistě „XRko“ ideálním volbou.

Mezi nedostatky můžeme zařadit papírově horší zobrazovací panel a širší rámečky kolem displeje. Jinak jsme při testování nezaznamenali jediný problém, který by nás přesvědčil o tom, že Apple udělal jakýkoliv krok vedle. Základní kapacitu si můžete pořídit za 22.490 korun, přičemž za 128 GB model si připravte 23 990 Kč. Pokud patříte mezi náročné uživatele, k dispozici je také varianta 256 GB za 26 990 Kč.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články