Sledujte nás na sociálních sítích
Girl in a jacket

Články

Ze zákulisí: Co všechno je testováno u použitého iPhonu?

Napsal

dne

Přemýšlíte nad tím, že si pořídíte použitý iPhone, ale nemáte důvěru ohledně funkčnosti, životnosti zařízení a reálného stavu, který je v inzerátu popisován? Mnohdy se stává, že prodejci nabízí telefony složené z několika různých kusů, utopené či jinak znehodnocené modely, což jako koncový spotřebitel jen těžko poznáte. Jak se takové situaci vyvarovat a mít 100% jistotu v tom, co vlastně kupujete? Ideální je vsadit na specialisty ve svém oboru, kteří vám nic netají.

“Celkem proces testování zahrnuje přes 50 funkcí. Dáváme si opravdu záležet na každém detailu, než telefon pošleme k vám domů”

Na našem e-shopu LevnéiPhony.cz prodáváme jen otestované, vyčištěné a 100% produkty s jasně známou historií původu. Protože tento business děláme již několik let, přesně víme, na co se soustředit a čím jsou konkrétní modely poruchové. Díky dlouhodobým znalostem našich techniků buď problém vyřešíme, nebo se iPhone vůbec nedostane do nabídky. Proto u nás nekoupíte zajíce v pytli a to vám garantujeme. Jak probíhá celý proces testování? Pojďte nahlédnout do zákulisí.

Jak to vlastně všechno začíná?

Možná si říkáte, že při takovém množství prodaných kusů není čas na detailní kontrolu každého produktu. Řídíme se však pravidlem, že zákazník je pro nás to nejdůležitější a tak si necháme záležet i na každé maličkosti. Není to jen o tom, naskladnit iPhony a rovnou je všechny zveřejnit na e-shopu, i když možná to tak jinde u prodejců funguje a později se případných reklamací nedovoláte.

Jakmile se k nám dostane objednané zboží, nejprve ho pečlivě rozdělíme do jednotlivých kategorií stavu. Celkem máme tři skupiny opotřebení, přičemž každá z nich potřebuje jinou péči. Tu nejlepší hodnotíme písmenem A, což jsou telefony ve stavu nového kusu, případně může jevit mírné známky opotřebení. Kategorie B pak může mít na displeji drobné vlásečnicové škrábance, ale jinak jsou v technicky perfektním stavu a poslední kategorie C jsou telefony, kde je třeba počítat s oděrky, otlačky či ošoupání konstrukce.

Poté, co slavnostně dojde ke kompletní kategorizaci zboží začínají první testy, u kterých si dáváme extra záležet. V našem vlastním testovacím centru nám neunikne nic, co by později zákazníka překvapilo. V první fázi hardwarových testů se soustředíme na vnitřní část iPhonu. Naši technici tedy zařízení rozeberou a kromě detailního čištění speciálními přípravky kontrolují fyzický stav baterie a jednotlivé díly, zda k sobě správně doléhají a jsou seskupeny podle standardů. Tak můžeme vyhodnotit, zda už některá z komponentů byla vyměněna předchozím majitelem.

V případě, že některý z dílů nevyhovuje našim požadavkům, je buď vyměněn, případně opraven tak, aby správně fungoval. Jakmile telefon nesplňuje všechna naše kritéria, do oběhu mezi zákazníky se vůbec nedostane. Po kompletaci zařízení je na řadě kontrola dobíjení, konektorů a kondice akumulátoru. V případě, že je hodnota pod limit dostatečný pro běžný provoz, pak baterii vyměníme. Zařízení také necháváme kompletně nabít a pak vybít, abychom měli potvrzeno, že je v pořádku. Další důležitou částí je ověření funkčnosti jednotlivých funkcí iPhonu. Dost často se stává, že přestane fungovat blesk, Face ID nebo přední fotoaparát a předchozí uživatel o tom vůbec nemusel vědět, aniž by to bylo záměrně. Co tedy všechno naši technici kontrolují?

Pokud iPhone disponuje ověřovací technologií Touch ID (iPhone 8, iPhone SE a starší), pak testujeme jeho nastavení, citlivost a reakce při běžném používání. To stejné platí pro Face ID, kterým disponují novější generace (iPhone X a novější). Jakmile je všechno v pořádku, pokračujeme v procesu dále.

Do každého testovaného telefonu vkládáme SIM kartu a kontrolujeme sílu signálu, rychlost načtení a případnou blokaci na operátora. S tím je spojen příchozí a odchozí GSM hovor a funkčnost mobilních dat přes LTE a 5G. S tím je spojena funkčnost mikrofonu, vibrací a hlasového sluchátka. Důležitá je také kontrola Wi-Fi čipu na dvojici frekvencích (2,4 GHz a 5 GHz), takže vyhledávání bezdrátové sítě nás nemine. K tomu si poslechneme skvělou hudbu a ověříme tak funkčnost všech reproduktorů. Aby správně komunikoval iPhone se sluchátky, či jiným příslušenstvím, provádíme test spojení v rámci technologie Bluetooth a to včetně odpárování.

Jaké další komponenty jsou kontrolovány?

  • QI nabíjení – bezdrátová nabíječka a případně MagSafe
  • Kompas – testování pomocí výchozí aplikace
  • GPS senzor – navigace a zobrazování polohy
  • Gyroskop – kontrola stability v jakékoliv poloze
  • Akcelerometr – určení pohybu a orientace vzhledem k Zemi
  • 3D Touch – kontrola citlivosti displeje na tlak
  • True Depth a Proximity senzory na přední části telefonu

Vzhledem k tomu, že rádi fotíme, tuto část si užíváme nejvíce. Kontrola přechází na fotoaparát a to kompletně. Kromě čelního snímače pro “selfie” zkoušíme i zadní foto soustavu (širokoúhlý, teleskopický i klasický objektiv). Důležité je zkontrolovat i automatické ostření a funkci blesku. Mezi další funkce pak rozhodně patří Apple Pay a NFC (u vybraných modelů, které to podporují). Je toho opravdu spousta, čím si jednotlivá zařízení v našem testovacím centru prochází.

Samozřejmostí je pak kontrola veškerých fyzických tlačítek, ať už se jedná o regulaci hlasitosti, či zapínací tlačítko, které může být dost často opotřebované. Jakmile iPhone projde zátěžovým testem, teprve pak se pouštíme do vnějšího čištění. Dostane se tedy také na otvory konektorů, čištění displeje a dodatečnou péči, ještě než poputuje do krabice. Pak už je třídíme do regálů a pečlivě očíslujeme, abychom věděli, o jaký kousek v databázi se jedná.

iPhone 11 vs. iPhone 12. What's the average consumer going to… | by Tom  Hartmann | Mac O'Clock | Medium

Až teprve poté přidáváme telefon do seznamu zboží, které nabízíme našim zákazníkům. V případě, že chcete mít 100% důvěru v tom, co kupujete a záleží vám na funkčnosti, pak rozhodně víte, kde nakoupit. A v případě, že by se nějaký technický problém objevil, dáváme automaticky záruku 12 měsíců a reklamaci vyřešíme co nedříve na úkor vaší spokojenosti.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články