Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Stejné jako Tesla, jen lepší. Apple Car bude plně samořídící.

Napsal

dne

V poslední době se internetu začaly objevovat zvěsti o vlastním voze od Applu. Není se čemu divit: obvykle, pokud v Cupertinu podniknou nějaký globální projekt, téměř vždy představí veřejnosti něco radikálně nového. Jednalo se o první iPhone, iPad, Mac a mnoho dalších produktů společnosti. Pokud jde o vlastní auto, je také čím překvapit. Není žádným tajemstvím, že vůz bude vybaven funkcí tzv. samořízení. Pokud ale dříve Apple zvažoval možnost vydání modelu se zahrnutím některých schopností autonomního řízení, nyní zřejmě dospěli ke zcela bezpilotní verzi, která nevyžaduje žádný zásah člověka. Zdá se to jako budoucnost?

Zdroj: Apple Car – Vanarama

Na vzniku nových spekulací o Apple Car není nic překvapivého, koneckonců se změnil samotný vůdce projektu. A změna vedení vždy znamená nová rozhodnutí. Místo Douga Fielda jmenovali jednoho ze svých předních softwarových specialistů, Kevina Lynche, který dříve vedl vývoj softwaru pro Apple Watch. Mimochodem, renomovaný novinář a zasvěcenec Mark Gurman nedávno prozradil, že nový šéf Project Titan, Kevin Lynch, tlačí na vozidlo s kompletním systémem samořízení. Podle jeho názoru měl Apple předtím, než Lynch projekt vedl, pochybnosti: Udělat auto zcela bezpilotní, nebo zde zavést nějaké ovládací funkce?

Ukazuje se, že tím Apple plánuje konkurovat bezpilotní divizi Googlu (Waymo) a Tesly. Zdá se, že jiné společnosti, jako je Ford, se zaměřují na jiné cíle. Doug Field se například bude věnovat technologiím, které řidiči pomohou jen v některých situacích, ale obecně bude auto takové, jak jsme na něj zvyklí. Nicméně není zřejmé, jak rychle Apple plánuje realizovat samotný projekt v tak velkém rozsahu. Podle spekulací se na projektu pracuje již od roku 2014, nicméně například Tesla Motors pracují na stejném produktu téměř dvacet let.

Zdroj: Apple Car – Vanarama

Z nedávných úspěchů Elona Muska je třeba poznamenat balíček Full Self-Driving (FSD), který obsahuje mnoho různých funkcí, jako je rozpoznávání semaforů, automatický parkovací režim a přesun auta do omezeného prostoru, ale Tesla stále varuje že technologie se neobejde bez přítomnost řidiče a vyžaduje jeho kontrolu.

Technologie obdržela silnou kritiku od amerického Národního úřadu pro bezpečnost dopravy. Šéf NTSB argumentoval tím, že svěřenci Elona Muska uvedli v omyl mnoho uživatelů a označili technologii za zcela bezpilotní. Říká se, že lidé nerozumí tomu, s čím mají co do činění, a později čelí mnoha potížím.

Nastává tedy velká otázka. Jak Apple v tak krátké době vytvoří projekt konkurující elektromobilům Tesla? Dalším otazníkem je situace, jak zareagují americké úřady na nápad Tima Cooka (který mimochodem příliš neschvaluje zavádění chytrých technologií do aut).

Jedno východisko ze situace je reálné pronajmout si Full Self-Driving od Tesly a implementovat podobnou věc do Apple Car. Vzhledem k tomu, že mnozí mluví o prvním konceptu vozu od Applu v roce 2025 , bylo by to velmi dobré rozhodnutí.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články