Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Recenze: WD My Cloud Home jako síťové úložiště dat pro každou domácnost.

Napsal

dne

V dnešní době vlastní přenosné úložiště sloužící k zálohování dat, fotografií, videí či oblíbené hudby téměř každý uživatel, nicméně klasické disky v některých případech nahrazuje datové úložiště na domácí síti. Jedná se o tzv. Network Attached Storage, které nabízí řadu skvělých výhod při každodenním využívání. Tyto servery jsou koncipovány tak, aby byly v neustálém provozu 24/7, vždy připraveny plnit svou úlohu centrálního síťového úložiště, nicméně jejich základní nastavení nemusí být úplně jednoduché. Existuje vůbec nějaká alternativa, která splní požadavky?

Výrobce Western Digital přinesl na trh velmi zjednodušené řešení oproti klasickým NASům, přičemž se na jeden z posledních modelů s označením WD My Cloud Home podíváme v dnešní krátké recenzi. V podstatě se jedná o alternativu k běžnému cloudovému řešení, jako je například populární Dropbox, pCloud, nebo Tresorit – v tomto případě se jedná o ukládání dat na zařízení ve vaší domácnosti. K dispozici je tento model v kapacitách od 2TB do 20TB, přičemž větší modely se dvěma disky umožňují zapojení i formou zrcadlení RAID 1.

Do redakce dorazil na testování základní model s kapacitou úložiště 2000 GB, který nedisponuje možností uživatelského vyjmutí disku, nicméně při domácím používání běžného uživatele to ničemu nevadí. Na první pohled může zařízení působit jako běžný externí disk o velikosti tlustší knihy doplňující krásnými křivky. Svým designem tedy rozhodně zapůsobí a dokonale zapadne do každé kanceláře či obývacího pokoje. Mimochodem k dispozici je v krémově bílém provedení a téměř většinu pokrývá tvrzený plast. Výrobce dodává produkt v klasické kartonové krabici odpovídajících rozměrů, přičemž se opět setkáváme se standardním příslušenstvím. Na zadní straně najdeme pouze trojici konektorů, konkrétně napájecí spojku, USB a ethernetový port.

Výsledek obrázku pro wd my cloud homeNa disku pak neobjevíte žádné ovládací prvky, ke správnému propojení totiž stačí pouze ethernetový kabel a síťový adaptér do zásuvky. Pokud byste chtěli zkopírovat obsah do jiného disku, můžete využít USB konektor, který je součástí balení. V případě, že potřebujete disk bezpečně vyjmout, pak se neobejdete bez použití aplikace v počítači. Jelikož se jedná o síťový disk, budete potřebovat aplikaci WD Discovery, kterou je možné stáhnout bezplatně na oficiálních stránkách výrobce Western Digital. K dispozici je také mobilní aplikace a tak můžete pracovat s obsahem podle potřeby. Mimochodem, WD My Cloud Home vám na doma uložené pevné disky zazálohuje telefony a tablety, Facebook i OneDrive a k datům se dostanete odkudkoli na světě.

Jakmile připojíte My Cloud Home do sítě, je třeba vytvořit účet na portálu a provést spárování. Právě tento účet je vaším klíčem k osobní datové schránce, ke které se budete připojovat z libovolných zařízení. Registrace nezabere příliš času a během chvíle máte hotovo. Důležitou součástí je instalace aplikace WD Discovery společně s My Cloud Home.

Výsledek obrázku pro wd my cloud homePokud se vám podaří disk správně nastavit hned na první pokus, bude se zobrazovat přímo v klasickém průzkumníkovi ve Windows, nebo Finder na Macu a zároveň k němu můžete přistupovat přes webové rozhraní. Do skupiny pak můžete přizvat další uživatelské účty a prostor tak může využívat celá rodina. Základní funkce fungují dobře, ale existuje spousta omezení. Ačkoli je možné pozvat další uživatele, každý z nich má vlastní složku úložiště a pokud je nám známo, neexistuje žádná metoda sdílení oprávnění s ostatními, což znamená, že nemůžete udržovat jednu společnou složku pro všechny účastníky. Můžete vytvořit sdílený odkaz pro určité složky, což však poskytuje ostatním pouze přístup ke čtení.

Co se týká rychlost čtení a zápisu velkých souborů, při testování jsme se dostali na hodnoty průměrně 110 / 40 MB/s. Vaše uložené soubory pak můžete snadno vyhledat pomocí aplikace nebo webového rozhraní MyCloud.com. WD My Cloud Home je kompatibilní se systéma Windows 7 (pouze 64bitová verze) nebo novějším a Mac OS X verze 10.10 nebo novějším. Pro mobilní zařízení, je pak kompatibilní se systémy iOS 9+ a Android 4.4+.

Výsledek obrázku pro wd my cloud home app

Co tedy říct závěrem? Až na pár drobných nedostatků, které jsme popsali výše se jedná o skvělé zařízení, které vám umožní zálohovat fotky a videa z telefonů, snadno odkudkoli přistupovat ke svým doma uloženým datům a vybudovat si multimediální knihovnu v Plex Media Centre. Celé prostředí webové aplikace působí skvělým dojmem a nastavení zvládne i začátečník. Pokud tedy hledáte síťový disk pro domácnost a chcete mít všechna data na jednom místě a v naprostém bezpečí, pak rozhodně můžete tento model doporučit. Základní testovaná verze s úložištěm 2TB vychází přibližně na 3500 korun.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články