Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Recenze Transcend JetDrive 855: Výkonný externí SSD disk pro Mac.

Napsal

dne

Tchaj-wanská firma Transcend nabízí svým zákazníkům povedený SSD disk JetDrive na bázi protokolu NVMe pro počítače Mac, který můžete pořídit celkem ve dvou různých sadách. Jedná se konkrétně o variantu JetDrive 850 sloužící jako upgrade flashového úložiště na jablečných počítačích, zároveň ho lze využít jako rychlý, externí Thunderbolt disk v hliníkovém obale (modelová řada JetDrive 855). Kterou variantu se vyplatí pořídit a jaké jsou naše zkušenosti s externí verzí disponující kapacitou 240GB? Pojďme si to společně shrnout. Čtěte dál…

V podstatě obě varianty dávají smysl. Řekněme, že si chcete upgradovat SSD disk ve vašem současném MacBooku či stolním počítači iMac. Pokud vlastníte novější model s Retina displejem, pak jsou v tomto případě poměrně omezené možnosti, jelikož Apple používá u diskových komponentů méně rozšířený konektor s technologií PCIe a výrobci tak musí nabízet produkty přímo na míru. Právě JetDrive od Tchaj-wanské firmy je ideální variantou, obzvlášť pokud hledáte kvalitní a oblíbené zboží.

Do redakce nám k otestování dorazila varianta JetDrive 855, která nabídne dvojí využití. Výrobce vsadil na atraktivní hliníkové pouzdro s Thunderbolt konektivitou, ve kterém je umístěný samotný PCIe disk, jenž můžete využít také jako náhradu interního úložiště ve vašem počítači a do rámečku vložit disk původní. V případě, že nechcete váš původní SSD disk nahrazovat, jedná se o běžný, externí SSD disk s vysokou přenosovou rychlostí. Je tedy pouze na vás, jakou variantu zvolíte. Jaké jsou technické parametry JetDrive 855?

Jak jsme se dozvěděli z oficiálních stránek výrobce, jedná se o stejný 3D NAND flash disk, který společnost Apple používá ve svých vybraných MacBookách. NVMe paměť se čtyřpruhovým PCIe konektorem nabízí maximální přenosovou rychlost 1400 MB/s při zápisu a 1600 MB/s při čtení souborů ve vašem počítači, což jsou hodně slušná čísla. Pokud připojíte JetDrive jako externí disk prostřednictvím Thunderbolt portu, pak je přenosová kapacita až 1120 MB/s. Co se týká obsahu balení, uvnitř kartonové krabičky objevíme stručný uživatelský manuál a dva speciální šroubováčky, které slouží k otevření samotného boxu a spodního krytu přenosného počítače. Jako bonus navíc považujeme dvojici gumových nožiček, které můžete přilepit na spodní stranu disku, pokud ho budete využívat v externím provedení s hmotností 88 gramů.

Je třeba poznamenat, že společnost Transcend prozatím nemá v nabídce disky pro nejnovější modely MacBooků Pro s napojeným SSD diskem přímo na základní desku, kde se nedá uživatelsky vyměnit – vylepšení je pak mnohonásobně dražší záležitostí. Testovaný kousek můžete použít u modelů MacBook Pro/Air vyrobených do roku 2015. K dispozici je pak v kapacitách 240 GB, 480 GB a 960 GB, přičemž základní varianta startuje na částce v rozmezí 4000-4500 korun. Do redakce nám dorazila základní varianta 240 GB, která běžnému uživateli podle našeho názoru skvěle vystačí.

Přestože výrobce Transcend uvádí teoretickou propustnost s rychlostí až 1120 MB/s, co se týká výsledků z aplikace BlackMagic Disk Speed test, ty byly poněkud nižší. Zařízení jsme připojili k MacBooku Pro 15,4″ s procesorem Intel Core i7 přičemž rychlost zápisu se pohybovala v rozmezí 625MB/s zatímco čtení souborů dosáhlo rychlosti 760MB/s. Přesto se však jedná o skvělé hodnoty, které se projeví při běžném kopírování souborů na vašem počítači. Skvěle pak uživatelům poslouží bezplatná aplikace JetDrive ToolBox, který umožní přístup k datům SMART spolu s aktivačními, ovládacími prvky TRIM. Najdete zde také možnost upgradu firmwaru nebo třeba indikátor opotřebení.

Celkově je Transcend JetDrive 855 solidní volbou pro ty, kteří chtějí mít výkon nebo vyrovnat kapacitu, pokud byl váš MacBook původně nakonfigurován s malým SSD, například základní 128GB verze. Stejně tak se jedná o ideální řešení, pokud hledáte rychlý, designový a spolehlivý externí disk k vašemu jablečnému počítači. Když srovnáme konečnou rychlost s původním diskem, který máme v počítači, ten od Transcendu je výrazně rychlejší.

Paměťové jednotky od Applu jsou drahé a tohle je ideální řešení, jak získat větší úložný prostor, vyšší rychlost a bez řešení případné kompatibility. Překvapil nás příjemně zpracovaný, hliníkový box, jednoduchá obsluha a příjemná cena, která startuje na 4000 korunách u vybraných prodejců. Děkujeme SAROTA PR za zapůjčení tohoto modelu.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články