Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Recenze: Logitech MX Master 3. Profi bezdrátová myš pro jablíčkáře.

Napsal

dne

Je známým pravidlem, že správný jablíčkář by měl mít u svého Maca jedině elegantní Magic Mouse, která láká na dokonalé křivky a funkce Multi-touch povrchu. Nicméně tato podmínka nemusí být vždy výhodná. Dle vlastních zkušeností, kdy je spotřebitel otrokem počítače v řádu několika hodin denně může zápěstí pěkně zabolet a v mnoha případech je komfort až na poslední příčce.

Pokud tedy hledáte alternativu, zapomeňte na laciné, bezdrátové myši, které po roce vypoví svou funkci. Do redakce se nyní dostala parádní ergonomická myš Logitech MX Master 3 for Mac, která nejenom, že skvěle vypadá, nabízí řadu šikovných vychytávek. Zde je ale třeba brát ohled spíše na praktické využitím než eleganci. Jak si vedla při našem testování a co v sobě všechno skrývá? Přečtěte si naší nejnovější recenzi.

Logitech: myš MX Master 3 a klávesnice MX Keys pro Mac | RMOL.CZ - Web denní potřeby ICT resellera

Jak již samotný název napovídá, jedná se o třetí generaci úspěšného modelu, který těší stovky spokojených uživatelů po celém světě. Každá řada přinesla nějaké vylepšení, přičemž trojka stojí opravdu za to, navíc v kombinaci s bezdrátovou klávesnicí MX Keys for Mac tvoří dokonalý pár do každé kanceláře. Těšit se můžete na příjemnou ergonomii, dvě možnosti bezdrátového dobíjení, dvojici rolovacích koleček, nebo třeba velmi citlivý senzor umožňující nastavit si velmi přesné snímání. Začněme však pěkně od začátku a to obsahem balení.

1. Obsah balení a technické specifikace

Pokud si tento model objednáte, dorazí vám v bílé kartonové krabici, na jejíž čelní straně objevíme vizualizaci samotné myši Logitech MX Master 3. Kromě produktu se v balení ukrývá také uživatelský manuál k použití, bezdrátový senzor do počítače a USB kabel s koncovkou USB-C, prostřednictvím kterého probíhá dobíjení. Je třeba poznamenat, že párování je opravdu jednoduché a tak není ani potřeba návod nijak zdlouhavě pročítat. Stačí si prohlédnout krycí fólii, která je přilepena na spodní straně, jenž prezentuje zkrácenou verzi správné synchronizace. Případně si můžete stáhnout oficiální dokumentaci pod tímto odkazem.

Co se týká technické specifikace, výrobce uvádí na svých stránkách následující údaje: Výška: 124,9 mm| Šířka: 84,3 mm | Hloubka: 51 mm a hmotnost 141 gramů. Co si budeme namlouvat, jedná se o myš poněkud větších rozměrů, než by mohli být jablíčkáři zvyklí, obzvlášť na výšku. Každopádně vzhledem k ergonomii a profilem ideálně tvarovaným pro vaše zápěstí, věříme, že pouhé číslo bude zanedbatelný faktor, hodí se totiž do každé dlaně a intuitivní ovládací prvky se najednou stanou nepostradatelnými. Logitech v tomto modelu vsadil na senzor s technologií Darkfield, který nabízí opravdu vysokou přesnost a nominální hodnota je 1000 dpi. Rozmezí si pak můžete nastavit od hodnoty 200 až po 4000 dpi v krocích po 50 dpi.

Komunikaci pak pohání pokročilá bezdrátová technologie Advanced 2,4 GHz s dosahem až deset metrů. Myš je možné spárovat prostřednictvím Bluetooth Uvnitř samotného zařízení pak najdeme dobíjecí akumulátor Li-Po s kapacitou 500 mAh, která zvládne na plné nabití fungovat až 70 dní – a rychlé nabití po dobu jedné minuty zajistí energii na tři hodiny používání. Snad neuvěřitelným faktem je, že pokud dáte myš nabíjet na jednu minutu, získáte až tři hodinky na další práci. Je třeba zdůraznit, že životnost baterie se může lišit v závislosti na uživateli a podmínkách používání. Pro dobíjení energie pak využijte přiložený nabíjecí kabel USB-C.

2. Vzhled a kvalita zpracování

Už na první pohled je jasné, že se jedná o periferii prémiové třidy, která nabízí víc než dvě tlačítko a rolovací kolečko. Přestože je tento model primárně určen pro počítače se systémem macOS, svým designem moc mezi ostatní nezapadne, i přestože vypadá skvěle. Přístroj je totiž vyveden v odstínech černé barvy (k Applům odjakživa patří stříbrná barva) a tak někomu nemusí po této stránce vyhovovat. Kolečko a spodní brada pak podtrhuje design šedou barvou. Celkem se na tomto modelu nabízí šest fyzických tlačítek, tedy levé/pravé kliknutí, zpět a vpřed pro přepínání aplikací, prostřední tlačítko a změna režimu na spodní straně. Všechna jsou na dotyk velmi pohodlná a okamžitě dostupná. Co se týká rolovacího tlačítka, to nabízí možnost funkce automatického přepínání a MagSpeed, což vyjadřuje elektromagnetický posuv s dostatečnou přesností pro zastavení s přesností na pixel a dostatečně rychlá pro procházení 1000 řádků za sekundu. Navíc zde byla použita ocel, která nabízí prvotřídní hmatovou odezvu a dostatečnou hmotnost pro dynamickou setrvačnost, kterou cítíte – avšak neslyšíte.

Na přední straně pak najdeme port pro připojení USB-C kabelu, který slouží k dobíjení. Tlačítkem na spodní straně pak přepínáte mezi trojicí spárovanými zařízeními. Největší výhoda je rolovací tlačítko pro palec, kterým můžete snadno posouvat do stran v nejrůznějších aplikacích. Dílenskému zpracování a kvalitě použitých materiálů nelze nic vytknout. Jednotlivé plasty jsou prvotřídně slícovány, nikde se nic neprohýbá, ani nevrže. Rozhodně při práci s myší máte pocit, že tato periferie bude bezchybně sloužit klidně i několik let.

3. Konektivita a dostupný software

Je jenom na vás, který způsob konektivity si vyberete. K počítači totiž můžete model MX Master 3 připojit dvěma různými standardy. V první řadě se jedná o klasický Logitech Unifying, který funguje na klasickém principu klasického adaptéru, jenž se zapojí do USB portu, navíc je třeba poznamenat, že rozměry jsou miniaturní a tak se konkrétně třeba u Airů, ale i Proček můžete těšit na nijak rušivý element – „vykukuje“ maximálně půl centimetru. Druhá varianta je konektivita prostřednictvím technologie Bluetooth, k tomu pak slouží tlačítko connect na spodní straně myši. Stačí ho déle podržet a v ovládacím programu adaptéru bluetooth na počítači dát vyhledávat nové zařízení. Párování je velmi rychlé a jednoduché což je příjemná zpráva. Další výhodou je dostupný software Logitech Options, který si můžete zdarma stáhnout na stránkách výrobce. Zde si můžete nakonfigurovat jednotlivá tlačítka a jejich funkce, nebo třeba upravit rychlost kurzoru. Za zmínku stojí také pokročilejší nastavení, kde si můžete namapovat funkce jednotlivých tlačítek pro konkrétní aplikace, ať už se jedná o Google Chrome, Photoshop či Word. Zaručena je také podpora iPadů. Musíte mít však nainstalovaný iPadOS 13.1 a novější, případně pak na počítačů od Applu minimálně macOS 10.13.

4. Naše zkušenosti

O tom, jak správně funguje Darkfield vás přesvědčí používání myši na různém povrchu. Kromě skleněných stolů například také na surovém dřevě, džínech apod. Příjemně nás překvapil stisk jednotlivých tlačítek, který je velmi přesný, ale zároveň také příjemně lehký. Pro kancelářské využití plně dostačuje rozpětí citlivosti až 4000 DPI, avšak pro hráče to bude spíše zklamáním, nicméně na hráče tato myš určitě necílí. Musíme uznat, že rolovací kolečko se povedlo na jedničku – disponuje totiž opravdu skvělou rychlostí. Není se čemu divit, výrobce totiž integroval MagSpeed Smartshift Wheel, který pracuje na principu elektromagnetického posuvu a zvládne procházení až 1000 řádků za sekundu. Proti předchozí generaci je navíc kolečko o poznání tišší.

5. Shrnutí produktu

Můžeme s rukou na srdci potvrdit, že se jedná o nejpropracovanější počítačovou myš, kterou můžete na současném trhu pořídit (samozřejmě v určitém měřítku). Logitech MX Master 3 disponuje prémiovými materiály i zpracování a bezkonkurenční ergonomii. Navíc dokáže pracovat na libovolném povrchu a nastavit si můžete nejrůznější funkce u programovatelných tlačítek. Pozitivně chválíme dlouhou výdrž na jedno nabití a rychlé nabíjení. Pokud v kanceláři pracujete na více zařízeních najednou, pak vás potěší možnost přepínání mezi jednotlivými z nich pouhým stisknutím tlačítka. Možná jedinou negativní položkou je pořizovací cena, která se pohybuje kolem 3000 v závislosti na vybraném prodejci. Pokud si pořídíte MX Keys, pak není třeba volby, tyhle dva produkty k sobě prostě patří. Nicméně i k Macbooku si najde cestu a bude tvořit nepostradatelného pomocníka při vaší každodenní práci.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články