Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Recenze: Bezdrátová myš Logitech MX Vertical s dokonalou ergonomií

Napsal

dne

Pracujete v kanceláři, máte Home Office, nebo jednoduše často sedíte za počítačem? Možná to zatím vaše tělo nepocítí, nicméně každodenní používání klasické myši a klávesnice je ze zdravotnického hlediska velmi špatné. Držení běžné myši vás nutí kroutit si paže nepřirozeným způsobem a pod velkým náporem každodenní činnosti může dojít až k závažnějším problémům. Existují naštěstí ergonomické alternativy, jako je například testovaný kousek Logitech MX Vertical Ergonimic Mouse, který minimalizuje poškození vaší ruky a nabízí dokonalou ergonomii pro každé zápěstí.

Neobvyklé a možná i nepříjemné může být v prvních dnech používání vertikálního rozložení, což zcela mění způsob, na který jste byli dlouhá léta zvyklí. Základnu myši pak tvoří známý oválný tvar, nicméně zakřivená rukojeť a zvýšená konstrukce vytváří speciální tvar (orientace na výšku), který připomíná mušli – je ale ve skutečnosti navržena přesně podle standardů, které splňují pohodlné používání a šetří vaše tělo. Pojďme se společně podívat na to, čím dokáže MX Vertical překvapit a jaké jsou klíčové vlastnosti tohoto modelu.

Oblíbená periférie od Logitechu vás nebude nutit mít dlaně rovnoběžně s deskou stolu, čímž se dlouhodobě namáhá zápěstí a mohou vznikat zdravotní potíže v čele s notoricky známým syndromem karpálního tunelu. Díky vertikálnímu profilu můžeme pracovat se zápěstím v uvolněné poloze, za což vám zdraví poděkuje. Pro profesionální výkony ve hrách se hodit spíše nebude, nicméně člověk si dokáže zvyknout na cokoliv.

Obsah balení a první představení

V případě, že si tento kousek objednáte, dorazí vám ve standardní kartonové krabičce s papírovým krytem, která kromě samotného produktu (možnost vyzkoušení tvaru i bez rozbalení) prezentuje klíčové vlastnosti, jako je například skutečnost, že díky vylepšenému optickému snímači provedete až 4x méně pohybů rukou, než u klasické myši. Součástí balení je přijímač Unifying USB, prostřednictvím kterého můžete připojit myš k počítači, který nepodporuje technologii Bluetooth. K dispozici je tedy dvojice bezdrátových rozhraní. Nechybí také nabíjecí kabel USB-C (USB-A na USB-C), nebo třeba uživatelská dokumentace. K dispozici je pouze v jedné barevné variantě (kombinace černé a stříbrné), což je univerzální volba do každého prostředí.

Celkově je jedná o méně kompaktní, ale za to velmi kvalitní vertikální myš, která už na první pohled působí době díky kvalitnímu zpracování. Výrobce volil jak kvalitní materiály, tak dobrou povrchovou úpravu. Myš je tvořena plastem, ale povrch obdržel sametově jemné pogumování. Díky této implementaci se MX Vertical drží opravdu dobře a stejně jako ostatní vertikální myši, ani tato není žádný drobeček.

Její hmotnost je 135 gramů a na výšku měří 78,5 mm. Levá strana myši je hluboce zakřivená a vytváří přirozenou opěrku palce na horní straně základny myši. Má také zvlněný, vroubkovaný grip, který vypadá skvěle, ale není cítit, že drží prst na místě. Nad opěrkou pro palec se nachází tenké dvoudílné boční makro tlačítko. Nad tím, v horní části rukojeti, je třetí přizpůsobitelné tlačítko, na které dosáhnete palcem. Ve výchozím nastavení přepíná mezi dvěma předvolbami DPI. Pokud tak vůbec nepotřebujete přepínat rozlišení senzoru, můžete ho využít pro cokoliv jiného, co nabídne software Options. Pravá strana rukojeti vystřeluje rovně pod strmým úhlem. Na tomto místě pak najdete své dva klikací panely a rolovací kolečko.

Co se týká hlavních tlačítek, mají jasnou hmatovou odezvu a jsou příjemné na stisk. Kolečkem se také otáčí lehce, a to má přitom dobrou aretaci jednotlivých kroků, otázka, jak bude reagovat po dlouhodobém používání.  Zpracování myši, jak už bylo uvedeno výše považujeme za velmi kvalitní, ostatně Logitech je sice drahý, ale obecně nabízí kvalitně vyrobené periferie. USB konektor je umístěn v přední části, tedy v malém výklenku přímo pod tlačítky. Na vrchní straně ještě najdeme miniaturní LED kontrolku, která indikuje stav baterie. Spodní část pak obepínají teflonové podložky, které jsou ideálním lapačem na nečistoty, s tím je ale třeba počítat.

Jak dlouho vydrží? Myš vydrží na jedno nabití fungovat až čtyři měsíce – a rychlé nabití po dobu jedné minuty zajistí energii na tři hodiny používání. Za zmínku také stojí fakt, že MX Vertical byla navržena a testována s kritérii stanovenými našimi předními odborníky na ergonomii – kvalitnější poloha, nižší svalové napětí a snížený tlak na zápěstí.

Logitech Options. Přizpůsobte si ji.

Pokud jste již v minulosti používali některou bezdrátovou myš, nebo klávesnici od Logitechu, rozhodně znáte povedený software Logitech Options. Aplikace nabízí příjemné uživatelské rozhraní a spoustu zajímavých funkcí. Hlavní záložky s funkcemi jsou tu tři, přičemž Mouse nabízí možnost přehodit levé tlačítko za pravé, prohlédnout si úroveň dobití baterie, nebo obnovit nastavení do výchozí konfigurace. Prostřednictvím tlačítka More pak lze provést zálohu, případně aktualizovat firmware na nejnovější verzi.

Další záložkou je Point & Scroll, která obsahuje celkem další tři funkce (pohyb ukazatele myši a rolování). Můžeme si zde upravit citlivost ukazatele, zapnout vyhlazené rolování a invertovat jeho směr. Poslední záložkou je Flow, která umožní využít jednu myš na více různých počítačích a to v situaci, jako by se jednalo o dva monitory připojené k jednomu počítači, což je velmi efektivní a nemusíte přepínat mezi jednotlivými profily.

Shrnutí a závěr. Pro koho je ideální?

Pokud jste aktivním uživatelem počítače, obzvlášť v případě dlouhodobého (intenzivního) používání byste měli zbystřit a zamyslet se nad tím, zda chcete včas předejít problémům, které vás mohou postihnout. Ergonomické řešení je ale ideální i pro pracovníky v kancelářích, kteří pociťují bolesti zápěstí a pro únavné pracovní nasazení hledají ideální příslušenství, které nabídne to nejdůležitější v tomto směru. Obzvlášť povedené je kvalitní zpracování celého produktu, jednoduchá obsluha a propracovaný software, díky kterému si myš přizpůsobíte přesně podle svých představ. Její pořízení není nejlevnější, ale předražená není určitě. U kvalitně zpracovaného hardwaru musíte počítat s vyšší cenovkou, která se pohybuje v rozmezí od 2 – 3 tisíc korun.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články