Sledujte nás na sociálních sítích
Girl in a jacket

Články

Proč zčernají kontakty na Lightning konektoru? Zjistili jsme za vás.

Napsal

dne

Pokud používáte již delší dobu produkty od Applu, které disponují Lightning konektorem, pak jste možná zaznamenali tzv. „zčernání“ některých kontaktů na synchronizačním (nabíjecím) kabelu. Co je důvodem tak neobvyklého jevu a proč dochází k této reakci? Může nějakým způsobem tento vzhledový nedostatek poškodit zařízení?

Na zahraničních fórech se tento problém řeší dost intenzivně, přičemž někteří tvrdí, že kontakty zčernají kvůli korozi. Mnoho lidí však poukazuje na to, že kabel neměl absolutní šanci dostat se do kontaktu s tekutinou, odkud pak koroze pochází? Nejzajímavější vysvětlení pochází ze sociální sítě Reddit, kde reaguje čtenář zabývající se elektrotechnikou. Podle jeho slov na tom není nic překvapivého a jedná se o běžný elektrický jev. Jednotlivé kontakty jsou buď kladné, nebo záporné a když je vodič zasunut do nabíjecího portu v zařízení, pak se může vytvořit malá jiskra, kterou ani běžným okem neuvidíte. To má být způsobeno větší spotřebou proudu a doslova „elektrický proud přeskočí mezi kontakty“ což vede k erozi mědi, kvůli které kontakt zčerná.

Jaká je hrozba? Ve skutečnosti je vše individuální. Existují případy, kdy strana kabelu, na které kontakt „vyhořel“, jednoduše přestane fungovat. Problém je však vyřešen jednoduše – musíte kabel zasunout druhou stranou. Někdy se vůbec nic neděje a nabíjecí kabel lze použít jako předtím. Možná si říkáte, jak opravit tento nedostatek? Výše zmíněný autor tvrdí, že lze použít alkohol a kontakty lehce vyčistit – nicméně tato technika nemusí pokaždé fungovat a raději nedoporučujeme experimentovat, ale raději pořídit nový kus. Obecně je zvláštní, proč Apple pro takové případy neposkytl nějakou ochranu. V každém kabelu Lightning je zabudován malý čip, který obsahuje zejména klíč MFi – takže zařízení chápe, že kabel je originální nebo od jiného výrobce, ale certifikovaný.

Proč iPhone ukazuje hlášku „příslušenství není certifikováno“

Ne každý používá originální kabely Apple (hlavně kvůli jejich ceně) a raději si objednává příslušenství na AliExpressu. Jsou chvíle, kdy čínský kabel zpočátku funguje bez problémů a poté iPhone zobrazí zprávu „Toto příslušenství není certifikováno . “ Jde o to, že čínské čipy často „umírají“ a již nejsou správně detekovány. Hlavním důvodem je špatné pájení při výrobě, špatné pouzdro kabelu a celkově nízká kvalita produktu.

Lightning cable pitted contacts fix? - Ask Different

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články