Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Proč nové MacBooky Pro nemají rozpoznání obličeje Face ID

Napsal

dne

Od představení vlajkových MacBooků Pro podporující novou generaci čipů M1 Pro a M1 Max uplynuly téměř dva týdny, přičemž se na internetu neustále vedou diskuze nad tím, proč Apple neintegroval funkci pro rozpoznávání obličeje. Letošní modely jsou více, než jen slušné stroje a dvojice nových čipsetů nabízí neuvěřitelné výhody.

Příjemné bylo i to, že se do notebooků vrátily potřebné porty. Ale ohledně designu má mnoho uživatelů ještě několik otázek. Jednou z hlavních změn v zařízeních byl výřez, který sem bez debaty migroval rovnou z iPhonu. Na smartphonu je toto rozhodnutí plně oprávněné, protože zářez obsahuje senzor Face ID, ale MacBook jej z neznámého důvodu nedostal. Dnes navrhuji mluvit o důvodech nedostatku skeneru obličeje v nových počítačích.

Nemůžu říct, že každý rok se v Cupertinu dějí revoluce. Nový iPhone 13 byl podle mého názoru vylepšen pouze v určitých oblastech a zasloužil by si více. Ale s Macem se letos neztratili, zařízení dopadla prostě super. Celou prezentaci jsme s kolegy sledovali jedním dechem. Notebooky se staly skutečně profesionálními. Jakmile se na prvních snímcích objevil výřez, osobně jsem dotaz na Face ID neměl. Spíše se to bralo jako samozřejmost. Ale ukázalo se, že Apple k tomu má dobré důvody.

Apple is developing Face ID for Mac and MacBook - T3XH

Největším a nejpřesvědčivějším důvodem, proč Face ID na vašem MacBooku nějakou dobu nebude, je velikost snímače. Ještě při rozebírání iPhonu nám slavný tým iFixit ukázal , jak vypadá modul TrueDepth po rozložení. Velikost snímače je dvakrát tlustší, než displej na počítačích Mac. Někteří uživatelé se domnívají, že Apple záměrně omezuje funkčnost notebooků, aby mohl představit senzor v budoucím MacBooku 2022. Ale pojďme k věci. Pokud by Cupertino mělo menší TrueDepth, bylo by už dávno integrován do dalších produktů.

Pokud by byla technologie zavedena do notebooku nyní, musel by kompletně změnit sestavu. Displej by byl mnohem tlustší. Potřebujeme to? Na druhou stranu notebooky s Windows tuto funkci mají již delší dobu. Podívejte se na notebooky Microsoft. Buď mají působivé rozměry, nebo tlustý dotykový displej, kam bez problémů nacpete tři tyto senzory.

Navíc všichni víme, že všechny analogy Face ID dostupné na trhu neposkytují stejné soukromí, na jaké jsme zvyklí za léta používání technologie Apple. Na netu je mnoho příkladů, jak je Windows Hello všemožně klamán. Cupertino takové riziko nepodstoupí. Opět nakreslíme paralely s iPhonem. Abychom smartphone odemkli, stačí stisknout tlačítko napájení nebo klepnout na obrazovku. Poté Face ID automaticky načte vaše parametry. A co počítače Mac?

Jednak mnoho uživatelů víko MacBooku vůbec nezavře a přepne jej do režimu spánku tlačítkem, a jednak má Apple kromě notebooků i stacionární řešení. Jak váš iMac pozná, když se ho rozhodnete odemknout? Někteří řeknou, že můžete přijít s vhodným klíčem, a budou se mýlit. Proč tedy skener obličeje? Na Touch ID také stačí stisknout jedno tlačítko. A funguje to okamžitě.

Apple má již dlouho patent na technologii, která bude skenovat své okolí, zda se nehýbe, následně detekovat obličeje a odemykat zařízení. Implementace je nabízena prostřednictvím Power Nap. Pak ale vyvstává otázka důvěrnosti. Osobně nejsem připraven nechat svůj počítač skenovat mé okolí. Myslím, že čip je ještě surový, ale vezmeme to na vědomí. Oproti rozpoznávání obličeje se ukázalo, že Touch ID má nepopiratelnou výhodu , protože vyžaduje fyzický kontakt se zařízením. Můžete samozřejmě umístit skener obličeje a požádat uživatele, aby přikývl nebo položil ruku na trackpad, ale tento trik zjevně nestojí za to. Příliš mnoho obtíží kvůli pochybnému pohodlí.

Face ID

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články