Sledujte nás na sociálních sítích
Girl in a jacket

Články

Proč nekupovat nejlevnější MacBook Air a MacBook Pro na M2?

Napsal

dne

I přestože společnost Apple letos poprvé zvedla cenu za Macbook Air, který se tak přiblížil MacBooku Pro (rozdíl v pořizovací ceně 2 000 Kč), zůstává i nadále v kolonce nijak zvláštně drahých počítačů. Vždyť za skoro podobné peníze si koupíte iPhone, nicméně tady získáváme plnohodnotně fungující zařízení na nejproduktivnějším hardwaru. No, nebo alespoň tak nám to bylo na vývojářské konferenci řečeno. Jak sdílí poznatky nejznámějších Youtuberů, ve skutečnosti existují určité problémy s výkonem základních konfigurací.

Klíčovým problémem obou notebooků v základní verzi s čipem M2 a 256 GB paměti je nízká rychlost SSD disku. Jak ukázaly testy, notebooky vykazují zhruba 50procentní nárůst výkonu ve srovnání s podobnými modifikacemi MacBooku Air a MacBooku Pro běžící na loňském procesoru M1. Pokud si ale nepořídíte model s větším úložištěm (v případě, že dražší verze obsahuje 2 sloty na SSD disk), budete spíše z nákupu zklamaní.

M1 vs M2: which one should be in your next MacBook? | TechRadar

Nejcitelnější pokles otáček disků se projevuje při zatížení. Přestože je M2 ve složitých úlohách o 18 % rychlejší než M1, SSD MacBooku Air a MacBooku Pro se chovají z generace na generaci odlišně. Například při exportu obrázků z Lightroom s více aplikacemi spuštěnými na pozadí současně stráví notebooky na M1 přibližně 3 minuty 36 vteřin oproti 4 minutám 12 vteřinám na M2. Pokud jsou všechny aplikace uvolněny z paměti notebooků, výsledky se změní a M2 se posune dopředu. Výsledek exportu je potom hotový za 3 minuty 18 vteřin.

Nejde však o jediný příklad zpomalení výkonu nových MacBooků Air a MacBooku Pro. Podobný pokles rychlosti je demonstrován při exportu 4K videa ve formátu HEVC z Final Cut Pro. V tomto testu to MacBook Pro na M1 zvládl za 3 minuty 36 vteřin a MacBook Pro na M2 za 4 minuty 49 vteřin. To je více než minuta. Rozhodl se Apple ušetřit na komponentech pro nové notebooky? No, vlastně ne. Realita je jako vždy prozaičtější. Je to všechno o funkcích rozložení. Pokud byly MacBook Air a MacBook Pro na M1 vybaveny v základu dvěma páry SSD po 128 GB, pak notebooky na M2 se stejnou kapacitou paměti mají pouze jednu 256GB komponentu.

Dvě jednotky umožňovaly číst a zapisovat data paralelně, jakoby ve dvou proudech. A jeden SSD takovou možnost nemá, přestože je vyroben podle nejmodernějšího standardu. Při větší zátěži, kdy je notebook nucen zpracovávat velké množství dat si dvojice disků poradí daleko lépe. I přestože při základních úlohách bude M2 rychlejší, pokud budete provádět složité úlohy, pak bude výsledek odlišný – jaký má smysl kupovat výkonnější a modernější počítače, když jsou v zátěži horší, než ty staré?

M1 vs. M2 MacBook Pro: Is It Worth the Upgrade? - MacRumors

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články