Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Proč Apple přestal pracovat na novém iPodu?

Napsal

dne

Během několika posledních let se média neustále ptala, proč Apple nadále prodává zcela zastaralý iPod touch, který v porovnání se současnými produkty od Applu strádá nejen po hardwarové stránce. Existovalo spousta nadějí, že společnost připravuje revolučního nástupce ve spojení s moderními technologiemi, který se více zaměří na původní účel, tedy pohodlné přehrávání hudby. Nyní je však rozhodnuto a další generace se již zřejmě nikdy nedočkáme. Kalifornský gigant totiž oficiálně oznámil, že ukončuje výrobu přehrávačů iPod touch.

V posledních deseti letech vydal Apple více než 20 různých modelů iPhone, které svou výbavou hravě převálcují dotykový přehrávač. Je nutné podotknout, že se pohybují ve stejné cenové relaci (kolem 8000 korun) a navíc stále podporují nejnovější iOS 15. Jednoduše, majitel iPhonu nemá zájem, ani důvod koupit si hudební přehrávač od Applu a je efektivnější si rovnou pořídit iPhone se širším využitím. A pokud chce sportovat a zároveň poslouchat oblíbenou hudbu, zvolit lze přímo Apple Watch, kam lze skladby ukládat.

Spotify to iPod: How to Put Spotify Music on iPod - Tunelf

Takové zařízení dávalo smysl v okamžiku, kdy ještě nebyly rozšířené streamovací služby, jako Apple Music, Spotify a další. Ukládání a katalogizace hudby je dnes ve světě zastaralým trendem a nikdo už nechce stahovat skladby na pevný disk a přes iTunes tvořit playlist. Navíc se nijak neliší, zda posloucháte hudbu na iPodu touch, iPhonu 7, nebo nejnovějším iPhonu 13 Pro Max. Schopnosti jsou totiž všude stejné a celý ekosystém Applu umí nabídnout stejné výsledky z hlediska přehrávání a kvality zvuku.

Co by mohl v umírajícím výklenku audio přehrávačů hypoteticky nový iPod nabídnout? Pokud budeme realisti, tak pak zřejmě vůbec nic. Je bláhové si myslet, že Apple dá iPodu unikátní softwarové funkce, které se v iPhonu neobjeví. Přidání podpory pro nové kodeky, více paměti, sluchátkový konektor, nebo vylepšený interface? To vše dává větší smysl přidat do iPhonu, který splňuje prodejní limity. Zapomeňte na konektor pro sluchátka. Nikdy se už nevrátí, dokud se AirPods tak dobře prodávají.

Většina lidí nyní poslouchá hudbu tak, že si stáhne streamovací aplikaci (Spotify, Apple Music), případně zaplatí předplatné a vytvoří si své playlisty podle doporučení algoritmu. Většina posluchačů ani nelpí na kvalitě zvuku, nebo podpoře speciálních kodeků, jde jen o pohodlí a dostupnost kdekoliv jen potřebují. Dostáváme se tedy k otázce, proč Apple přestal pracovat na nové verzi iPodu.

What are the best and worst iPods ever? A brief history of the iPod |  Trusted Reviews

Vzhledem k tomu, že takové zařízení nemá na současném trhu žádné logické uplatnění, není důvod vynakládat čas do vývoje a hledat způsob, jak donutit zákazníky k pořízení. Aby tento kousek hardwaru opět na scéně ožil, musel by Apple vymyslet opravdu jedinečnou strategii, nebo vytvořit zařízení, které bude cenově dostupnější pro každého. Jednalo by se o low-cost gadget s dotykovou obrazovkou, dostatečně velkou pamětí a jednoduché možnosti poslechu off-line bez nutnosti připojení k internetu. To jsou však jen teorie možného způsobu, jak publikum zaujmout, nicméně vzhledem k tomu, že Apple drží určitou cenovou politiku, nezbývá nic jiného, než si pořídit nejlevnější iPhone SE 2022, který nabízí za 12 490 Kč.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články