Sledujte nás na sociálních sítích
Girl in a jacket

Články

Proč a kam společnost Apple naléhavě utíká z Číny?

Napsal

dne

Navzdory opakovaným pokusům společnosti Applu spustit výrobu svých zařízení někde jinde než v Číně, je přibližně 90% veškeré produkce společnosti stále montováno v Číně. To jí donedávna nedělalo žádné nepříjemnosti, spíše naopak. Rychlost montáže iPhonu v Číně patří k nejnižším, logistika je rychlá a pohodlná a je zde dostatek výrobních kapacit. V poslední době se ale vize Applu o jeho další přítomnosti v Číně hodně změnila a Cupertino se rozhodlo pro masový exodus ze země, kde své produkty vyrábí už více než deset let v řadě.

Apple se chystá přesunout značné množství výroby z Číny a je předem jasné, že to nebudou Spojené státy, jak snil Donald Trump, ale něco jednoduššího. Například Indie nebo Vietnam. Partneři společnosti zodpovědní za montáž značkových zařízení Apple již v těchto zemích továrny mají. Nyní však zjevně nestačí na zvýšení objemu vyrobeného zařízení. Proč se Apple rozhodl opustit Čínu? Za prvé, tvrdá politika čínských úřadů ohledně COVID-19 značně zpomaluje výrobní kapacitu. V Číně se každou chvíli vyhlašují nová omezení a nejčastěji v těch městech, kde sídlí montážní dílny Applu. Říká se, že Číňané záměrně poškozují Apple, ale ve skutečnosti tomu tak není. Letos na jaře se poprvé za celý rok počet nakažených v Číně mnohonásobně zvýšil a ukázalo se, že virus lze překonat pouze praktikováním nejtvrdších karantén, které lidem zakazují opustit své byty. To přirozeně vedlo k zastavení výroby, kvůli kterému se téměř zastavilo vydávání nových zařízení.

Za druhé, ekonomická konfrontace mezi Čínou a Spojenými státy, která eskalovala za vlády Donalda Trumpa, nadále nabírá na síle. Je možné, že americká vláda vyvíjí tlak na Apple a požaduje, aby snížil svou závislost na čínských výrobních závodech a dodavatelích, která dosahuje 90%. Protože pokud se ekonomický konflikt přesune do jiné roviny, Applu – a také dalším výrobcům – nemusí zůstat nic. To znamená, že je lepší postavit náhradní továrny předem a nedělat to uprostřed konfrontace.

Zatřetí, chce-li si Apple udržet svou důvěryhodnost, musí být ve svém jednání konzistentní. To znamená, že v případě nepřátelství mezi Čínou a Tchaj-wanem bude muset společnost opustit Čínu stejným způsobem, jakým opustila ruský trh. Pokud ale po odchodu z Ruska přišla jen o 1 % svých zisků, pak ji odchod z Číny – zvláště tak naléhavý – může připravit o mnohem víc.  Podle dostupných informací si ale závislost na Číně nějak zachová, i když veškerou výrobu přesune do Indie. Faktem je, že indické montážní linky jsou vlastně ve vlastnictví čínských korporací. Z tohoto pohledu se jako víceméně logická varianta jeví Vietnam, který je stranou územních konfliktů a navíc disponuje potřebnou montážní infrastrukturou.

Apple's supplier Foxconn suspends production at Kunshan plant, impact  'limited' - Global Times

Zdroj obrázku: GlobalTimes.com

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články