Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Pracovníci zapálili továrnu na iPhone. Důvodem jsou nízké výplaty.

Napsal

dne

Pracovníci výrobního závodu Wistron v Karnatace, 60 km od Bangalore ukončili noční směnu poněkud zvláštním způsobem. Jak uvádí zahraniční zprávy, naštěstí nedošlo k žádným obětem, nicméně řada zařízení sloužící k výrobě byla vyřazena z provozu, skleněné výlohy poškozeny a dokonce došlo i na zaparkovaná vozidla v areálu. Podle některých svědků se jednalo o masivní indickou vzpouru zaměstnanců a k její uklidnění bylo třeba přijmout bezprecedentně tvrdá opatření. Oficiální zpráva týkající se důvodu této události nebyla sdělena, nicméně „rozbuškou“ mělo být rozhořčení kvůli výplatám za odvedenou práci.

Zaměstnanci se rozhodli tímto způsobem reagovat na nízký měsíční plat v továrně – někteří protestovali slovně, někteří se pak nedokázali vyrovnat se svými emocemi a šli všechno drahé vybavení zničit. Podle informací měli dostat pouze 500 rupií, což je v přepočtu 147 českých korun a pro živobytí je to bezvýznamná částka. I nadále probíhá vyšetřování a výslech jednotlivých účastníků demonstrace. Proč má Apple závod v Indii? V listopadu 2019 oznámila společnost Wistron a indická vláda bezprostřední dokončení závěrečné fáze příprav na otevření další ze svých továren. To zaujalo samotný Apple i kvůli nákladům na výrobu. Bylo nabídnuto 2 000 volných pracovních míst, která jsou podle indických standardů mimořádně atraktivní a vysoce placená: inženýrům byl přislíben plat 21 tisíc rupií, pracovníci pak měli dělat pouze 8 hodin denně, bezplatná lékařská péče a pokročilé školení na náklady podniku. Není divu, že byl o místa v továrně tak obrovský zájem.

Vítězové brutálního výběrového řízení však byli překvapeni: společnost najednou oznámila dočasný pokles mezd kvůli některým okolnostem vyšší moci – minimální plat inženýrů byl snížen na 16 tisíc, dělníků pak na 8 tisíc a doba směny se zvýšila na 12 hodin. A nelhali, dočasná situace se skutečně ukázala jako dočasná: od srpna začali platit ještě méně, což vyvolalo nepokoje. Obnova závodu nebude levná, ale investiční výstavba v jiné lokalitě by vyšla na ještě větší peníze.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články