Sledujte nás na sociálních sítích

Články

O kolik levnější budou počítače Mac po přechodu na jiné procesory?

Napsal

dne

Jak jsme vás již v minulosti informovali, společnost Apple se chystá v letošním roce představit svůj první počítač založený na architektuře ARM. Ve skutečnosti již existuje, jedná se o Mac mini DTK, který je prozatím k dispozici pouze interním vývojářům, nicméně jedná se o tzv. „beta verzi“ u které může kalifornský gigant pochopit a zajistit všechny nedostatky, ještě před podzimním představením veřejnosti. Čtěte dál…

V každém případě by přechod na ARM znamenal konec výroby počítačů Mac založených na Intelu, i když ne dříve než za dva roky. Apple může během přechodu pokračovat ve vydávání počítačů Intel a ARM. Ale kdo si koupí Mac běžící na platformě od Intelu? Analytici navíc tvrdí, že první Mac s ARM může stát mnohem méně než čipy Intel.

Odborníci společnosti TrendForce odhadují, že první matrice založené na Apple ARM by mohly stát méně než 100 dolarů, ve srovnání s 200–300 $, které se v současnosti platí za procesory Intel Core i3. Rozdíl v nákladech je značný. Analytici se domnívají, integrace vlastních procesorů může značit nižší cenu budoucích MacBooků. Jak však správně připouštějí, jedná se pouze o „pravděpodobný“ scénář, který může ovlivnit řada dalších faktorů.

How ARM has already saved Apple - twice | Appleinsider

Budou počítače Mac levnější?

Není pochyb o tom, že vývoj vlastních čipů pomůže společnosti Apple snížit náklady na procesor, zejména z dlouhodobého hlediska, protože výroba postupem času nabírá na obrátkách. A některé z těchto snížení nákladů by se mohly projevit v ceně budoucích Maců. U prémiových počítačů Apple, jako je MacBook Pro, však není pravděpodobné snížení cen. Místo toho se společnost mohla přizpůsobit výraznému poklesu cen pro MacBook Air a další „neprofesionální“ počítače, včetně běžných iMaců, 12-palcových MacBooků (pokud budou k dispozici) a Mac mini.

Tržní podmínky budou hrát obrovskou roli v tom, kolik bude Apple požadovat za Mac založený na ARM procesorech. Z krátkodobého hlediska není situace zcela jasná, protože Apple se rozhodl vydávat zařízení založená na procesorech Intel a ARM po dobu nejméně dvou let.

Během přechodného období, kdy budou počítače Mac vyplňovat trh procesory Intel a ARM, si myslím, že Apple bude držet ceny na stejné úrovni. Jinak si každý koupí jen to, co je levnější, protože jen málo lidí chce pochopit, jaký je rozdíl mezi Mac na ARM a Mac na Intel. Celý proces podle Tima Cooka plánuje Apple dokončit do dvou let, nebo přesněji řečeno, za přibližně 12-18 měsíců. V každém případě jsme nyní na samém začátku této cesty. A můžeme sledovat, jak se všechno otočí. Apple pravděpodobně na podzim tohoto roku představí nové Macy s procesory Intel a ARM.

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články