Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Návod: Jak vylepšit horní panel nabídek na počítači Mac?

Napsal

dne

Panel nabídek na Macu je spolu s Dockem již dlouho charakteristickým znakem počítačů od Apple. Funkční prvky podél horního okraje obrazovky macOS se používají k výběru příkazů, provádění úkolů, kontrole stavu počítače a dalším. Ne každý však ví, jak tuto komponentu systému kompetentně spravovat a vytěžit z ní toho co nejvíce. Řekneme vám, jak si zjednodušit práci kompetentním používáním horní lišty nabídek.

Standardně je tento miniaturní řádek rozdělen na dvě části. Vlevo je nabídka Apple a nabídka aplikací (Soubor, Upravit, Zobrazit, Okno atd.). Na pravé straně panelu nabídek jsou položky ve formě ikon. Pomocí těchto položek můžete zkontrolovat stav svého Macu (například výdrž baterie) nebo upravit funkce (například jas klávesnice). Vývojáři třetích stran často přidávají své aplikační prvky do panelu nabídek, které si případně můžete povolit či zakázat.

Jak připnout složky a soubory do stavové nabídky na Macu

Apple bohužel nepřidal mnoho funkcí do stavové nabídky macOS. Z velké části slouží k zobrazení nabití baterie, jazykového rozložení nebo připojení k Wi-Fi. Naštěstí společnost neomezuje přístup vývojářům k vytváření pohodlných interaktivních programů. Stavovou nabídku lze použít jako Finder a Launchpad zároveň, když do ní přidáte potřebné složky, soubory a aplikace. Postaral se o to tvůrce bezplatné aplikace Folder Peek.

Your Mac apps and folders can live in the Menu Bar, thanks to Folder Peek

Chcete-li získat rychlý přístup k souborům a aplikacím prostřednictvím stavové nabídky, přejděte do obchodu App Store a najděte aplikaci Folder Peek. Následně spusťte program. V nabídce se objeví ikona oka, která vás vyzve k přidání první složky, klikněte na políčko Přidat složku. Zobrazí se okno Finder, vyberte požadovanou složku, která se objeví v nabídce.

Chcete-li přidat programy do okna Finder, vyberte složku Aplikace. Program umožňuje přidat více složek a změnit jejich vzhled. Pro přizpůsobení ikon klikněte na již přidanou složku a přejděte na položku se třemi tečkami. Dále vyberte Konfigurovat složku a v okně, které se zobrazí, přejmenujte ikonu nebo ji změňte v nabídce Vlastní ikona. Stojí za zmínku, že aplikace vyžaduje macOS Monterey 12.3 nebo novější.

Jak skrýt ikony panelu nabídek na Macu

Fanouškům minimalismu se nemusí líbit množství ikon, které jsou umístěny nahoře. Bohužel položky „Soubor“, „Upravit“, „Zobrazit“, „Okno“ a další nelze skrýt, ale ikony stavu počítače ano. Chcete-li to provést, přetáhněte ikonu dolů pomocí myši a současně podržte klávesu Command, dokud se nezobrazí křížek, a poté ikonu uvolněte. Chcete-li ikony znovu získat zpět, přejděte do Předvolby systému > Panel nabídek a dok a přidejte chybějící ikony zpět do seznamu ovládacích prvků.

Hidden Bar: Kostenloses Helferlein hält die Menübar übersichtlich

Ve stejné sekci můžete změnit vzhled hodin, například přidat sekundy nebo je udělat analogovými. Jak na to? Přejděte do obchodu App Store a najděte aplikaci Hidden Bar, poté spusťte program. Zobrazí se uvítací okno a v liště nabídky se objeví dvě nové ikony – šipka a hůlka. Se stisknutou příkazovou klávesou přesuňte ikony, které chcete skrýt, nalevo od hůlky, poté jen klikněte na šipku. Nyní budou všechny ikony na liště nabídek skryty, a pokud je náhle potřebujete, můžete znovu kliknout na šipku a získat k nim přístup.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články