Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Návod: Co dělat, když se dostane do MacBooku tekutina?

Napsal

dne

Přestože technologičtí výrobci neustále pracují na zlepšení vlastností svých výrobků odolných vůči vlhkosti, voda je stále nepřátelskou jedničkou pro jakoukoli technologii (samozřejmě s výjimkou fyzického poškození). Navíc ani nejnovější iPhone se zvýšenou ochranou proti vlhkosti nevydrží delší pobyt ve vodě. Jak postupovat v případě, že se do vašeho MacBooku dostane jakákoliv tekutina? Čtěte dál…

Image result for water in macbook

Co dělat, když se voda dostane do MacBooku

I když do notebooku nalijete trochu vody, nemluvě o ponechání počítače v dešti na terase nebo „vylití“ kávy nebo šampaňského do klávesnice, může to způsobit vážné poškození, zejména postupem času. Ale co mnozí dělají? Vyčistí ho  a případně vysuší. Pokud zařízení i nadále funguje, používají ho v normálním režimu bez známek obavy. Poté se diví, že se jim počítač po několika dnech samovolně vypnul a už nevykazuje žádné známky života.

Je třeba poznamenat, že dokonce i minimální únik tekutin do počítače se může stát velkým problémem. Proto, pokud jste na MacBook rozlili vodu, čaj nebo šampaňské, první věcí, kterou musíte v takové situaci udělat, je okamžité vypnutí zařízení, tedy nejenom odpojení od elektrické sítě. Nedávejte ho do rýže, nerozebírejte ho ani nevysušujte fénem a jiným způsobem. Vypněte to. Odpojte nabíječku a odpojte veškeré příslušenství.

Pak je lepší všech amatérských způsobů zanechat a spěchat do nejbližšího servisního střediska. Pokud se do počítače do stalo větší množství, pak rozložte ručník a položte na něj notebook s klávesnicí dolů, kdy dojde k vytékání vody. Pokud chcete mít přece jen jistotu záchrany, pak pomůžou v servisu, protože v tomto případě se počítá doslova každá minuta. Profesionální čištění může předejít výměně poškozených mikroobvodů, nebo dokonce celé základní desky, kdy oprava vychází na desítky tisíc korun.

Jedním z případů, kdy se vyplatilo navštívit servis je majitel 13palcového MacBooku Air. Ten do půl hodiny navštívil nejbližší servis a mohlo se začít. Při otevření přístroje odborník objevil určité množství vody, které ještě nemělo čas se vypařit – což znamená, že notebook byl dobře „vykoupán“. I během této krátké doby se na základní desce vytvořily oxidy a koroze. Před diagnostikou musí být deska očištěna od oxidů. Připravená základní deska je proto umístěna do speciální lázně s chemickými roztoky, takže dochází k tzv. Suchému čištění. Někdy s velmi silnou korozí se navíc používá jemný ultrazvuk.

Poté odborník diagnostikuje základní desku a všechny uzly počítače. Překvapivě v tomto případě nedošlo k žádným vážným poškozením – prostřednictvím silových obvodů byly provedeny pouze lehké opravy, protože bezpečnostní prvky byly mimo provoz. Když se voda dostane dovnitř, obvykle selže řadič základní desky, stopy na rotaci základní desky a periferie nefungují správně: Klávesnice, trackpad, smyčky a dokonce i baterie. Zde se stal zázrak a voda neměla čas se šířit za základní desku. Majitel MacBook Air hodně ušetřil, když rychle přinesl svůj notebook do servisního střediska. Jinak mohou nastat problémy způsobené zbytky vlhkosti: oxidy se tvoří na desce a začínají korozní procesy, které nelze doma eliminovat.

Pokud se tedy dostanete do situace, kdy dojde k polití přenosného počítače, pak rozhodně doporučujeme využít specializovaných servisních středisek, obzvlášť pokud počítač chcete i nadále bezstarostně používat.

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články