Sledujte nás na sociálních sítích

Články

MacBook Air 2020 vs. MacBook Pro 2020. Mají úplně stejný procesor M1?

Napsal

dne

Společnost Apple před několika dny představila dvojici nových počítačů Mac založených na exkluzivním procesoru Apple M1. Jedná se o první komerční počítače kalifornské společnosti, které jsou ve skutečnosti vybaveny mobilním čipem, který nabízí obrovský výkon. Nicméně krátce po skončení konference se začaly objevovat různé témata zaměřující se na to, jak se liší maximální výkon procesoru u těchto dvou rozdílných počítačů, přestože staví na stejných základech.

Navzdory skutečnosti, že MacBook Air i MacBook Pro mají procesor M1, de facto máme co do činění s různými parametry, které Apple nakonfiguroval pro každý model zvlášť. To je patrné z charakteristik notebooků prezentovaných na oficiálních webových stránkách společnosti.

Podívejte se na specifikační list základního MacBooku Air. Má grafický koprocesor se 7 jádry, zatímco nejvyšší verze a oba MacBooky Pro mají 8. Protože jsou grafiky integrovány přímo do čipu M1, Apple s největší pravděpodobností jednoduše deaktivoval jedno grafické jádro v nejdostupnějším notebooku, aby se snížil jeho potenciál. Totéž udělali inženýři z Cupertina, pokud jde o procesor A12X, kterým byl vybaven iPad Pro 2018, jenž také deaktivoval jedno z osmi jader. To aktivoval o dva roky později, až v roce 2020 a kvůli tomu dokonce přejmenovali čipset na A12Z. Výstupní kontrola odborníků TechInsights ukázala, že se jedná o stejný čip, pouze jeden má 7 grafických jader z 8 a druhý má všech 8. Apple však může nejen povolit a zakázat jádra, pokud je to nutné, ale také provést další změny v procesorech.

Jen málo lidí ví, že stejné procesory řady A se mohou lišit v závislosti na zařízeních, pro která jsou určeny. Nejen, že se mohou lišit velikostí (mluvíme o setinách milimetru, ale stále), ale také výkonem. Apple to oficiálně neříká, ale výzkumy ukazují, že stejný procesor A14 v iPadu Air 4 poskytuje větší výpočetní výkon než iPhone 12. Podívejte se na níže uvedená čísla: vlajková loď smartphonu získala v syntetickém testu o 10% méně bodů než tablet, se stejným množstvím paměti RAM.

Proč je procesor M1 lepší než Intel Core

Apple nemohl modifikovat procesory Intel, protože zaprvé neměl přístup k jejich vnitřním částem a zadruhé to architektura ve skutečnosti neumožňovala. Ale s procesory řady A, které Apple vyvíjí uvnitř i vně, je to docela možné. Je pravda, že společnost z nějakého důvodu nechtěla, aby o tom cizí lidé věděli, takže nezveřejnili ani hodinovou frekvenci čipu M1. Zjevně se v Cupertinu rozhodli, že jde o informace, které není třeba nijak představovat. Koneckonců, pokud nezveřejníte frekvenci procesorů Intel, uživatelé nemusí být schopni odlišit jeden od druhého, a v případě řady M to není taková potřeba – stačí si vybrat model, který potřebujete, a nemusíte se starat o čísla.

Stopercentní závěry o skutečných rozdílech mezi procesory M1 lze samozřejmě učinit až poté, co se nové notebooky založené na architektuře ARM začnou prodávat a budou analyzovány odborníky. Je však již jasné, že Apple by nikdy nevybavil profesionální notebook pro práci a běžně dostupný psací stroj se stejným hardwarem. Společnost mohla pojmenovat procesory stejně a při prezentaci každého z nich mohla dokonce použít podobné srovnávací procesy.

3 důvody, proč Apple M1 není čipset pro profesionály

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články