Sledujte nás na sociálních sítích
Girl in a jacket

Články

Kolik paměti RAM opravdu iPhone potřebuje?

Napsal

dne

Když se nad tím zamyslíme, většina uživatelů chytrých telefonů od Apple nikdy nepřemýšlela, kolik operační paměti RAM vlastně nabízí jejich zařízení a zda je to málo či hodně. Podle tradice tyto informace Apple ven oficiálně ani nepouští, nebo se jimi nechlubí na mediálních konferencích. Jednoduše se domnívá, že kupující nepotřebuje znát technické informace, ale soustředí se na uživatelský komfort. Do určité doby tomu tak skutečně bylo, nicméně v posledních letech se situace poněkud změnila. Pokud totiž nepoužíváte více náročnějších aplikací současně, pak nedostatek paměti RAM nepoznáte.

S prvním uvedením Pro-série iPhonů se Apple zaměřil na profesionální úkoly, jako je natáčení videa a fotografií a zpracování záběrů. Pro tyto potřeby vyžadují chytré telefony nejen výkonný procesor, ale také dostatečné množství paměti RAM. Vzhledem k tomu, že telefony iPhone stále trpí problémem opětovného načítání karet při ukončení prohlížeče, je těžké označit jejich počet za optimální. Pojďme zjistit, kolik RAM reálně potřebují iPhony, aby se nepotýkali s podobnými problémy. Z nějakého neznámého důvodu se v Cupertinu domnívají, že není nutné zvyšovat RAM stejným způsobem jako výrobci smartphonů Android.

Apple Continues to Use LPDDR4X RAM for iPhone 13, While Competitors Have Been Using LPDDR5 for Some Time

Jejich hlavním argumentem je, že systém iOS vyžaduje výrazně méně zdrojů, a proto bude podobné množství paměti jednoduše nadbytečné. Podívejte se, jak se množství paměti RAM v chytrých telefonech Apple měnilo z generace na generaci: iPhone 2G – 128 MB RAM, iPhone 5 – 1 GB RAM, iPhone 6S – 2 GB RAM, iPhone 7 Plus – 3 GB RAM, iPhone XS – 4GB RAM, iPhone 12 Pro – 6 GB RAM.

Jak můžete vidět, v těch generacích, kde se objevily opravdu nové funkce, které vyžadovaly další zdroje, Apple přidal paměť RAM. Zvětšením velikosti obrazovky a rozlišení smartphonu, ale zachováním stejného množství paměti RAM. iPhone 7 Plus dostal gigabajt navíc pro normální režim na výšku ; XS a XS Max pro změnu míry rozostření pozadí u portrétních fotografií a seznam pokračuje. Apple postupně navyšuje RAM pro každou další funkci. V důsledku toho pro iPhone 13 Pro a 13 Pro Max dostaly smartphony 6 GB RAM. Pro srovnání: vlajkové smartphony Android jsou již vybaveny 12 GB a ve středním cenovém segmentu se stalo dobrým zvykem nabízet zákazníkům 8 GB.

Mnoho uživatelů jablečných smartphonů si řekne: proč potřebuji tak velké množství paměti RAM, když stejně vše funguje dobře? Funguje to dobře, ale přesně do okamžiku, kdy se rozhodnete smartphone pořádně zatížit. Pokud v určitou dobu používáte pouze jednu aplikaci, pak vám na jakoukoli akci bude stačit jak výkon procesoru, tak velikost paměti RAM. Focení v ProRes, zpracování 4K videa není problém. Bezpečnostní rezerva pro procesory Apple je velmi velká. Pokud se ale rozhodnete přidat k jednomu úkolu náročnému na zdroje ještě jeden úkol, a ne nutně těžký, pak budete zklamáni.

Apple iPhone 12 256GB / 4GB RAM, 5G, Blue – Mobiarena.cz

Proto by měl Apple přejít na minimálně 8 GB RAM u nižších modelů a 12 GB u řady Pro. A pak se v tuto chvíli ukázalo, že uživatel dostane drahý skvělý smartphone a po přechodu na messenger znovu načte karty v prohlížeči. Pokud máte dobré připojení k internetu, nebude to problém. Pokud ale síť vůbec neexistuje a na stránkách by byly důležité informace, mohla by z toho vzniknout nepříjemná situace. Doufám, že v řadě iPhone 14 Apple náležitě navýší množství RAM, které je nyní. Systém pak nemusí agresivně uvolňovat aplikace z paměti a uživatelé se mohou skutečně věnovat multitaskingu.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články