Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Jaký bude nový Mac mini s procesorem M1X?

Napsal

dne

Pokud jste ještě neviděli koncept dalšího Macu mini, který proslavil jeho tvůrce, doporučujeme si ho prohlédnout, protože opravdu stojí za to! Po estetické stránce je to téměř mistrovské dílo, které nabízí kompaktní design, poloviční velikost oproti předchozí verzi, nebo třeba praktický, magnetický konektor pro připojení napájecího zdroje. Tím nejdůležitějším je však výkonnější čip vyvinutý společností Apple, který můžeme prozatím označovat jako M1X (jedná se o upravenou verzi základního čipu M1). Podle předpokladů tento čip spotřebovává několikrát více energie a generuje podstatně více tepla. Apple toho není schopen vyřešit jinak a tak se rozhodl pro chladící systém, který stroj za žádných podmínek neohřeje.

Mac mini, zejména Mac mini s vážným a horkým čipem uvnitř, je počítač primárně pro práci. Pro amatéry existují další počítače – například notebooky, stejný MacBook Air M1. Stačí jej vyjmout z obalu a je připraven k použití. Nedílnou součástí je obrazovka, klávesnice a trackpad. Zahájení používání počítače Mac mini vyžaduje mnohem více práce. Dodává se pouze s kabelem se zástrčkou pro připojení k síti, letáky a několika samolepkami s logem Apple.

Klávesnici, trackpad a displej musí vybrat a zakoupit zákazník dodatečně. Znám lidi, pro které by to bylo utrpení. Nelze říci, že těm, kteří potřebují počítač pro práci, je jeho vzhled lhostejný, ale jejich další vlastnosti jsou pro ně mnohem důležitější. Design Mac mini je s nimi v pořádku. Apple nikdy neztrácí energii na nesmyslné předvádění. V oblasti designu Apple není třeba někomu něco dokazovat. Každý už ví, o jaký druh ovoce jde. Existuje ještě jeden důvod, proč neměnit design Mac mini, ale nevím, jak důležité je to pro Apple.

Mac mini jako server?

Mac mini je nejoblíbenější položka pro montáž do racku u několika počítačů Mac. Kromě mini se k tomu používají Mac Pros (vše, dokonce i Mac Pro z roku 2013) a Mac Pro 2019 má dokonce speciální úpravu stojanu. Ale protože Mac mini je levnější (desetkrát), používá se v této funkci mnohem častěji, než jsou. Kombinace desítek, stovek nebo dokonce tisíců mini počítačů Mac se používají jako komplexy pro sestavování softwaru, jako serverové farmy, osobní „superpočítače“, v různých oblastech lidské činnosti. Už dlouho nemám vztah k této oblasti jejich aplikace, ale říkají, že počet takových „farem“ je velký a stále roste. Velké společnosti si mohou dovolit proprietární stojany, které pojmou obrovské množství Mac mini.

Takové regály nejsou jen regály – jsou to vážné technické komplexy, které plní širokou škálu důležitých a odpovědných úkolů. Pro jednotlivé uživatele a pro menší organizace se prvky těchto stojanů a samotné stojany vyrábějí sériově. Apple to ví a po celá léta se snaží nezměnit konstrukční parametry mini, které jsou důležité pro jejich integraci do těchto stojanů. Mac mini má celou infrastrukturu. Z tohoto důvodu se minisady Mac kupují ve větším počtu, než by byly bez nich. Samozřejmě můžu zveličit důležitost tohoto aspektu pro Apple, ale Mac mini s designem zobrazeným v konceptu by způsobil vážné poškození této infrastruktury, možná neslučitelné se životem.

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články