Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Jak zjistit, zda vás iPhone špehuje? Chraňte si osobní údaje

Napsal

dne

Nepostradatelný každodenní nástroj většiny populace. Každý smartphone, tedy taktéž iPhone obsahuje spoustu osobních údajů a soukromých dat. Operační systémy společnosti Apple udělaly v posledních letech pokrok, aby nás chránily před nejrůznějšími útoky hackerů. Apple se snaží předcházet takovým průnikům častějšími aktualizacemi a specifickými nástroji, které chrání naše soukromí. Žádný systém však není neomylný a připomněla nám to chyba umožňující třetí straně infikovat smartphone prostřednictvím softwaru Pegasus.

Abyste se nedostali do podobné choulostivé situace, je možné učinit několik základních opatření, která omezí riziko, že se k vašim souborům dostane někdo cizí a využije je pro svůj prospěch.  Toto jsou doporučení, která vám pomohou zabezpečit váš iPhone.

1. Restartujte svůj iPhone

Restartování zařízení (tovární nastavení) je základem pro odstranění určitých problémů. I když se Jailbreak objevuje méně často než v minulosti, může pro uživatele představovat riziko. Ve skutečnosti může hluboce změnit fungování iOS. Pro uživatele se zlými úmysly může pomoci instalace keyloggeru do smartphonu uživatele. Jednoduchý restart může deaktivovat Jailbreak na iPhone nebo iPadu.

2. Aktualizujte systém iOS na nejnovější

Apple má tu výhodu, že nabízí dlouhou podporu svých starších smartphonů. I když nemáte iPhone 13, pravděpodobně stále dostáváte pravidelné aktualizace iOS. Nejlepší způsob, jak zabránit napadení vašeho zařízení, je instalace nejnovějších verzí od výrobce, ale také aktualizace aplikací přes App Store.

3. Změňte si přístupové kódy

Další základní pravidlo, ale tak účinné, je změna přístupového kódu. Tato vrstva zabezpečení nemusí být jediná na vašem zařízení, ale může vás chránit. Abyste se lépe chránili, je lepší se vyhnout používání data narození nebo jakýchkoli jiných informací, které lze snadno zjistit. Sociální sítě mohou skutečně obsahovat osobní údaje a mohou být využívány zlomyslnými stranami. Chcete-li upravit přístupový kód, musíte přejít do Nastavení a poté Face ID a kód. Poté můžete zadat svůj kód a zvolit Změnit kód pro nastavení nového kódu. Je také možné přejít na stránky Apple, kde najdete informace a pokyny k tomuto tématu.

4. Ověřte biometrické údaje

Pokud se bojíte o svůj iPhone, můžete zkontrolovat biometrická data uložená v zařízení. V nastavení zařízení můžete zkontrolovat, zda byl do Face ID přidán obličej nebo otisk prstu prostřednictvím Touch ID. Pokud máte pochybnosti, neváhejte je smazat a přidat znovu své.

iPhone tips and tricks guide

Zdroj obrázku: CNBC.com

5. Buďte obezřetní a opatrní, než svůj iPhone někomu půjčíte

Půjčení vašeho iPhone dalším lidem se může stát a praxe není bez rizika. Umožňuje přístup k osobním a citlivým informacím, což znamená stanovení určitých limitů. Výše uvedené metody (přístupový kód, Face ID nebo Touch ID) vám mohou pomoci lépe chránit váš smartphone.

6. Aktivujte si transparentnost sledování aplikací

Od iOS 14.5 je možné aktivovat funkci App Tracking Transparency. Ten vyvolal mnoho diskuzí a dává možnost vybrat si, s kým chcete sdílet své aktivity. Při spouštění aplikace můžete přijmout nebo odmítnout a poté tato oprávnění spravovat z nastavení ochrany osobních údajů iPhonu. Tato funkce je dostupná na mnoha zařízeních značky Apple. I když to není vždy špionáž sama o sobě, tato funkce může deaktivovat sledování reklam.

7. Ověřte si aplikace, které máte nainstalované

Mnohdy uživatelé stahují aplikace, které později ani nepoužívají, případně nezjišťují recenze a další podrobnosti o konkrétním titulu. I když Apple ukládá pro App Store poměrně přísná pravidla, je důležité si před instalací aplikace do iPhonu zkontrolovat. Nezapomeňte zkontrolovat, zda je vydavatel důvěryhodný a zda jsou aplikacím udělena oprávnění. Nastavení iOS (Soukromí) opět dává možnost spravovat seznam oprávnění.

8. Vyčistěte a důkladně odstraňte svůj iPhone, než ho pošlete dál

Tento krok je příliš často opomíjen a přesto je nezbytný, když se rozhodnete prodat, darovat nebo vyměnit iPhone. Ve skutečnosti není neobvyklé zanechat osobní údaje, když se rozhodnete rozdělit se se svým mobilem. Není neobvyklé, že stále vidíte textové zprávy, e-maily nebo velmi osobní údaje týkající se vašeho zdraví nebo vašich fotografií. Buďte tedy opatrní, abyste po přenesení do nového zařízení vymazali veškerý obsah svého zařízení. Apple na svých stránkách popisuje postup, který je třeba dodržet, abyste provedli bezpečný přechod.

Apple faces activist pressure over children's iPhone use | Financial Times

Zdroj obrázku: Financial Times

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články