Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Jak současná pandemie zabíjí Apple. Jaká bude situace do budoucna?

Napsal

dne

Apple si v posledních letech celkem důsledně udržuje postavení nesporného lídra na trhu s elektronikou. Každá jeho prezentace je revolucí. iPhone, iPad, Mac, AirPods – to vše vedlo k poměrně vážnému růstu akcií společnosti Apple a zvýšení její kapitalizace na 2,5 bilionu dolarů. Věděli jste, že v Cupertinu nedávno oslavili svůj první bilion? Udržet tento úspěch během pandemie se však ukázalo jako zdrcující úkol i pro takovou společnost. Pojďme zjistit, co se stalo a jakým problémům Apple v dohledné době čelí.

Co se týká finančních výsledků, na nedávné konferenci Apple sdělil report za čtvrté fiskální čtvrtletí roku 2021, přičemž sám Tim Cook připustil, že společnost Apple obdržela méně než 6 miliard dolarů v příjmech – důvodem jsou především důsledky současné pandemie, která tlačí na částečné pozastavení výroby procesorů pro zařízení. Z tohoto důvodu nebyla kalifornská společnost schopna uvolnit a prodat veškerý plánovaný objem zboží v původním termínu.

APPLE INC. | invest-centrum

Obecně řečeno, nezní to tak děsivě. Nakonec se Applu přesto podařilo zvýšit čtvrtletní příjmy o celých 29 % a roční tržby o 33 %. Zatím se ale není z čeho radovat, protože už jsme na sobě začali pociťovat problémy firmy. Apple nepředstavil nový Mac mini, iMac a MacBook Air, přestože od představení předchozích modelů uplynul celý rok. Je nepravděpodobné, že v Cupertinu od samého začátku plánovali přesunout vydání na rok 2022. Prostě se v určitém okamžiku ukázalo, že je nedostatek, a bylo rozhodnuto spolehnout se na profesionální řešení práce.

Apple Watch Series 7. Nejen, že nám Apple představil úplně jiné hodinky, které jsme očekávali, ale ukázal nám model se starým procesorem (tento moment přeskočíme a budeme předpokládat, že to tak bylo plánováno od samého začátku), ale také je zdržel docela dost. Nebyli jsme ani ihned informováni, kdy se hodinky začnou prodávat. Ale obvykle to Apple dělá, když má problémy ve výrobě. S největší pravděpodobností byly způsobeny právě nedostatkem procesorů.

I přes jasně dobrovolné odmítnutí Apple aktualizovat část svých počítačů bylo aktualizovaných modelů vážný nedostatek. Nezáleží na tom, kde zadáte objednávku: ať už na oficiálních stránkách Apple nebo u partnerů společnosti, budete vždy čelit dlouhému čekání. Vybrané zakázkové modely jsou často k dispozici k vyzvednutí okamžitě, nicméně sériová výroba je na tom jinak. Nejčastěji to jsou 3-4 týdny a v některých případech déle než měsíc.

Nedostatek iPhone 13

Nedostatek čipů je znát i na příkladu iPhonu. Pokud otevřete oficiální stránky Applu, uvidíte, že nový iPhone 13 Pro je také nedostatkový. Slibují, že ho doručí za 3-4 týdny. iPhone 13 a starší jsou na tom lépe. V průměru jsou doručeny za 5-14 dní. Podobná situace je pozorována u společníků společnosti. Některé modely iPhone nejsou vůbec skladem. Zejména ve vybraných regionech.

Je zřejmé, že nedostatek, kterému Apple čelí, je dlouhodobý jev. Pokud společníci firmy nezvládnou výrobu požadovaných objemů elektroniky, bude se situace jen zhoršovat. Protože objektivní důvody pro návrat na staré koleje zatím prostě nejsou. Čtvrtá vlna pandemie právě začala a není známo, kdy skončí. Podniky po celém světě se buď zavírají, nebo přecházejí na speciální, omezený režim provozu. To ani nemluvím o tom, že po čtvrté vlně může klidně následovat pátá a pak šestá.

Vyhlídky Applu každopádně zatím vypadají dost chabě. Společnost se nachází ve velmi složité situaci. Na jedné straně vyrábí velmi cool zařízení, která jsou lidé ochotni koupit, bez ohledu na cenu. Pokud však nedokáže uspokojit poptávku všech příchozích, pak mnozí jednoduše nebudou čekat, až jim jejich MacBooky Pro budou doručeny, ale jednoduše odejdou ke konkurenci a koupí zboží od nich.

Zda budou tyto notebooky tak cool, je velká otázka. Jenže, jak se říká, je lepší mít v rukou sýkorku než MacBook Pro na M1 Max , který si můžete maximálně předobjednat. Se smartphony je to trochu lepší. Ale to s největší pravděpodobností také není na dlouho. Pokud Apple nedokáže lidem prodat počet nových iPhonů 13 Pro, které potřebují, postupně začnou hrát na downshifting a zavrhnou top model ve prospěch jednoduššího. A až skončí, přejdou na loňská zařízení. I pro ně ale zásoby procesorů jednoho dne dojdou.

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články