Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Jak přesně měří kyslík v krvi nejnovější hodinky Apple Watch 6.

Napsal

dne

Na podzimní konferenci představila společnost Apple novou generaci sportovních hodinek Apple Watch Series 6, které disponují funkcí měření kyslíku v krvi. Jedná se o poměrně efektivní nástroj, který může využít téměř každý uživatel nejen při sportu, narozdíl od EKG, který je zaměřen spíše na vybrané publikum. Zajímalo nás však, jak přesně si s výsledky měření poslední generace poradí.

Sumbul Desai, viceprezident společnosti Apple pro zdraví, uvedl na prezentaci 15. září, že funkce kyslíku v krvi je v podstatě lakmusovým papírkem pro zdraví dvou orgánů: plic a srdce. Pokud pracují harmonicky, krev zaprvé cirkuluje v celém těle a zadruhé dodává kyslík do vnitřních orgánů. Pokud se tak nestane, pak se něco pokazilo. Joffrey Fowler, publicista časopisu The Washington Post, testoval vestavěný kyslíkový skener v Apple Watch 6 a nebyl s ním spokojený. Podle něj čas od času hodinky ukazují protichůdné výsledky. Pokud poprvé indikují přijatelnou hladinu kyslíku na úrovni 95-96%, pak ve druhém už mohou indikovat jeho kritický pokles a nebezpečí nástupu hypoxie se všemi důsledky.

Současně, pokud porovnáte výsledky Apple Watch s prstovým pulzním oxymetrem, ukáže se, že poprvé ukazovaly hodinky správné a podruhé již špatné, nebo jinak odlišné výsledky. Samozřejmě, takové fatální chyby Apple Watch nedělají pořád. Nejčastěji se mýlí o několik procentních bodů z naměřených hodnot pulzního oxymetru a z nějakého důvodu jsou vždy v různých směrech. Ne že by byl rozdíl zásadní, ale i tak může i 7% chyba někdy zabránit včasnému odhalení určitých poruch. Koneckonců, snížení hladiny kyslíku v krvi může být důsledkem pneumonie nebo třeba otravy.

Je zcela jasné, že skener kyslíku v krvi na zápěstí je méně přesný, než snímač na prst. Faktem je, že klip těsně sousedí s falangou, a proto umožňuje poměrně přesné výpočty. Chyba těchto pulzních oxymetrů nepřesahuje 1–2% na měření. Přesnost měřidla na zápěstí se však může lišit v závislosti na faktorech, jako je tloušťka vlasové linie, těsnost skeneru na zápěstí, tělesná teplota a dokonce i barva kůže. Z nějakého důvodu mají lidé s tmavou pletí trvale nižší procento falešných poplachů než lidé se světlou pletí.

Pokud tedy pro vás není důležitý proces, ale výsledek, je nejlepší koupit měřič pulzů prstů v řádech stovek korun. Apple se bránil před tvrzeními uživatelů tím, že se nestal regulační agenturou, která by certifikovala pulzní oxymetr zabudovaný do Apple Watch. Proto je nemožné považovat hodinky za lékařské nebo alespoň za zdravotnické zařízení, které Apple na svých webových stránkách chrání větou, data z aplikace a informace o měření nejsou určena pro lékařské účely, konzultace s lékařem a autodiagnostiku“.

Apple Watch sensors are capable of measuring blood oxygen | Cult of Mac

Zdroj: WashingtonPost

Pokračovat ve čtení
Placená propagace
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Placená propagace

Poslední recenze

Oblíbené články