Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Jak poznám že mám na Macu virus?

Napsal

dne

Přestože vynakládá společnost Apple obrovské úsilí, aby byla zařízení z celého ekosystému pod kontrolou a v bezpečí, vlivem narůstající popularity po celém světě a vynalézavosti útočníků nemusí být MacBook či iMac 100% imunní vůči počítačovým virům. I když je konkurenční systém Windows daleko náchylnější na Malware, nebo jiný způsob zneužívání osobních dat, bez důkladné opatrnosti se stejným problémem můžete setkat také na platformě macOS a stačí k tomu málo.

Viry a Malware mohou proniknout různými způsoby, ať už jej útočník fyzicky vloží do vašeho počítače bez vašeho vědomí, nebo vás na dálku přiměje k otevření či instalaci neznámého souboru, který vám dorazil e-mailem. Říkáte si, že neznámou přílohu na Macu nespouštíte? K průniku stačí i pouhé načtení webové stránky. K čemu slouží takový Malware (Virus) a jak rozpoznat, že vaší činnost na počítači někdo sleduje?

Nejznámější metodou je tzv. Keylogging – útočník má úplnou kontrolu nad vaší činností, v podstatě je takový stalker. Během vašeho psaní snímá stisky jednotlivých kláves, přičemž primárně slouží ke zjišťování hesel. Další variantou je “Trojský kůň” což je určitý typ malwaru, který se maskuje ve vašem počítači a snaží se získat především informace o účtech kreditních karet, nebo zneužít osobní údaje. Poslední nejpoužívanější variantou je Kriptominner. Ten využívá výpočetní výkon počítače k těžbě kryptoměn v podání nenápadného softwaru, který běží na pozadí.

Jaké jsou příznaky virusu?

Způsobů, jak odhalit přítomnost Malwaru či jiného Virusu na počítači Mac je několik. Nejčastěji to poznáte kvůli nedostatečnému výkonu, tzn. že se pomaleji načítají webové stránky a aplikace, reakce počítače jsou tedy výrazně delší, než dříve. Pokud se setkáváte s podobným problémem, pak je ideální co nejdříve kompletně přeinstalovat operační systém macOS a vrátit jej do továrního nastavení. Dalším příznakem může být nečekané přehřívání (obzvlášť při Kroptiminningu) dochází k nadměrnému vytížení procesoru a zvýšené provozní teplotě komponentů. 

 

Dost často se stává, že nelze otevřít vaše soubory, nebo měnit nastavení systému na vašem Macu. Kromě toho nemusí Apple Mac reagovat na vypnutí či restart, nedovolí vám odebrat software, případně se celý bezdůvodně zhroutí. Důkladně doporučujeme u všech nainstalovaných aplikací pravidelně provádět aktualizace. Řada vývojářů totiž mohla přehlédnout bezpečnostní chybu. Mimochodem, všechny naše počítače na MacBookarna.cz mají naintalované nejnovější aktualizace.

Věděli jste, že?

Společnost Apple si na bezpečnosti svých klientů potrpí. Věděli jste, že má svůj vlastní vestavěný nástroj proti Malwaru? Všechny definice skládá do souboru XProtect, který se nachází ve vašem MacBooku či iMacu. Pokaždé, když stáhnete novou aplikaci, tak ji ověří a zkontroluje, zda s obsahem nebylo nijak manipulováno. Jedná se o součásti softwaru Gatekeeper, která se soustředí na všechny Malware aplikace. Snížení výskytu škodlivých souborů pomohl také přechod na vlastní procesory Apple M1, které jsou podle vývojářů daleko bezpečnější (mimochodem i tento čip má ale své průstřely – Silver Sparrow dokázal v roce 2020 projít bezpečnostním systémem a napadl řadu počítačů).

Pirátský software? Hrajete jim do karet

Jestliže patříte mezi uživatele, kteří nechtějí platit vývojářům za aplikace a dáváte přednost pirátským verzím, v takovém případě si koledujete o pořádný malér. Jelikož odsouhlasíte neznámé aplikaci (pirátské verzi) přístup k vašemu počítači, nemáte žádnou kontrolu nad tím, k jakým činnostem v pozadí dochází. Naopak aplikace stažené přímo z App Store jsou důkladně otestované a nehrozí tak, že by obsahovaly Malware, nebo jinak skrytý Virus.

Že vás někdo sleduje, nebo využívá počítač k trestné činnosti zjistíte maximálně při otevřeném nástroji spuštěných úloh, kdy bude některý z programů vykazovat netradiční chování. Proto důkladně doporučujeme stahovat pouze legální software.

Vyskakovací Adware z internetu

Dost často se stává, že uživatel surfující na internetu, bez dostatečných zkušeností a vědomostí klikne na okénko “povolit oznámení”, “povolit přístup”, nebo jiné možnosti konfigurace. To způsobí, že konkrétní stránka může využívat osobní údaje, polohu, nebo zobrazovat notifikace ve formě otravných Adware reklam. Pokud se vám tedy z ničeho nic začalo objevovat na Macu okénko nabízející obrovský výdělek na Bitcoinech, pak jste součástí podvodu a je třeba jednat. Z prohlížeče ihned odstraňte rozšiřující doplňky a nežádoucí programy, které byly automaticky nainstalovány.

Změny se mohou projevit také na domovské stránce (výchozí URL při spuštění prohlížeče), ale i v samotných záložkách prohlížeče Safari, které směřují na podezřelé webové stránky. Pokud zaregistrujete netradiční změny, pak není něco v pořádku. V takovém případě stačí prohlížeč třetích stran odstranit a nahradit jej novější verzí, případně kontaktovat technickou podporu. Pokud se rozhodnete nainstalovat aplikaci sloužící k čištění počítače, buďte opatrní, jelikož mnoho z nich slouží k opačnému účelu.

Jak se bránit před viry a kybernetickými útoky?

Stačí se držet určitých pravidel, abyste před útoky ochránily nejen váš počítač Mac, ale především vaše osobní data. V první řadě je důležité neinstalovat nelegální software – ušetřit za některou aplikaci se mnohdy nevyplatí, ozvlášť u kancelářských balíčků Office a dalších známých titulů, čehož útočníci zneužívají ve svůj prospěch.

Pokud navštěvujete podezřelé stránky, pak je důležité neklikat na vyskakovací okna a nepovolovat změny na vašem počítači, i přestože se to může zdát sebevíc důvěryhodné, nebo to k zobrazení obsahu URL vyžaduje. Dalším častým problémem je otevření neznámé přílohy – jakmile žádný soubor neočekáváte, zanechte zvědavosti a s obsahem rovnou do koše. Upřímně bychom ani nedoporučovali instalaci antivirové aplikace na Mac – jelikož při neplacené verzi jste zásobováni reklamou a ochranné štíty jsou velmi omezené. Daleko účinnější je prevence.

Jaké jsou nejčastější viry / malware na Macu?

Podle žebříčku je nejčastějším malware na Macu OSX.Generic.Suspicious (80,65%), OSX.FakeFileOpener (13,19%) a OSX.ThiefQuest (1,96%). Mimochodem, některé sofistikované viry se při zapnutí počítače skryjí. Například Face File Opener poznáte tak, že chcete otevřít soubor a počítač zahlásí, že jej nelze otevřít a výsledky máte hledat na webu – po kliknutí se spustí webová stránka hlásající, že je váš počítač v ohrožení a že je potřeba nainstalovat bezpečnostní aktualizaci. Jakmile potvrdíte žádost, má útočník úplnou kontrolu nad počítačem.

Přestože nejsou počítače od Apple tak velkým cílem hackerů, je třeba na internetu jednat opatrně. I obyčejný Adware dokáže znepříjemnit život mnoha uživatelům a návštěva servisu vás nemine. Máte problém se svým počítačem? Obraťte se na profesionální Apple servis v Brně.

“Tuto publikaci a všechny zmíněné informace týkající se malwaru a bezpečnosti na internetu pro vás připravil Michal Dvořák z MacBookarna.cz, která mimochodem existuje na trhu již desátým rokem a za tuto dobu zprostředkovala tisíce úspěšných obchodů.”

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články