Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Jak na iPhone pořizovat fotografie ve formátu RAW a ProRAW?

Napsal

dne

S příchodem letošních iPhonů 12 se společnost Apple zaměřila na použití širší clony a kvalitnějšího objektivu, který přináší zlepšení kvality obrazu bez toho aniž by se výrazně zvýšily rozměry samotných snímačů na zadní straně telefonu. Jak si můžete všimnout, řada těchto iPhonů dokáže zachytit skvělé fotografie bez ohledu na situaci, nicméně pokud chcete mít nad konečnými fotografiemi ještě větší kontrolu, měli byste pořizovat snímky ve formátu RAW. Díky této technologii si můžete pohrát s výsledným výstupem obrazu třeba vyladěním ISO, expozice či barev.

Výsledná fotografie nemusí nutně obsahovat více podrobností, ale můžete s ní libovolně manipulovat. Máte-li zájem o fotografování nebo rádi pořizujete fotografie, které pořídíte, budete milovat flexibilitu, kterou fotografie RAW nabízejí při následném zpracování. Podle toho, jakou variantu iPhone 12 máte, můžete fotografovat buď do formátu RAW, nebo ProRAW. Oba formáty mají dosáhnout stejné věci – nabízejí větší flexibilitu při úpravách. ProRAW je převzetí formátu RAW / DNG společností Apple – je to v podstatě 12bitový soubor DNG, který nabízí až 14 snímků dynamického rozsahu. Je to lepší než běžné fotografie RAW / DNG, protože fotografie ProRAW budou i nadále využívat technologii Smart HDR a Deep Fusion od Apple k zachycení dalších detailů. Toto výpočetní fotografické kouzlo vám bude chybět při fotografování v běžném formátu RAW / DNG.

Vzhledem k tomu, že fotografie RAW / DNG a ProRAW obsahují více podrobností, jsou ve srovnání s fotografiemi HEIF také výrazně větší. Fotografie ProRAW mohou zabrat až 25 MB, přičemž fotografie RAW / DNG pořízené z iPhone 12 přicházejí také přibližně ve stejné velikosti. Největší problém s ProRAW je, že je k dispozici pouze pro iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. IPhone 12 a iPhone 12 mini nenabízejí podporu snímání ProRAW. Je tedy možné pořizovat fotografie RAW / DNG na všech čtyřech modelech iPhone 12, ale záznam ProRAW je možný pouze na modelech „pro“. Upozorňujeme, že pokud upravujete fotografie v počítači, měla by aplikace také podporovat ProRAW. Většina profesionálních aplikací pro úpravy fotografií aktuálně podporuje pouze obrazový formát RAW / DNG.

Vzhledem k tomu, že výchozí aplikace pro fotoaparáty iOS 14 nepodporuje pořizování fotografií ve formátu RAW / DNG, použijeme k tomu aplikaci fotoaparátu jiného výrobce. Používáme vynikající aplikaci Halide camera, ale k pořizování fotografií RAW / DNG na vašem iPhone 12 můžete použít jakoukoli jinou aplikaci fotoaparátu jiného výrobce z App Store.

Krok 1:  Otevřete aplikaci Halide camera na svém iPhone 12 nebo iPhone 12 Pro. Pokud aplikaci otevíráte poprvé, projděte si její výukový program a udělejte jí všechna potřebná oprávnění.

Krok 2:  Přejeďte prstem nahoru po šipce, kterou vidíte na panelu akcí nad tlačítkem spouště fotoaparátu. To by mělo odhalit řadu užitečných možností, kde uvidíte ikonu RAW. Klepněte na něj, po kterém bude jakákoli fotografie, na kterou kliknete na svém iPhone 12 nebo iPhone 12 Pro, uložena ve formátu RAW / DNG.

Abychom usnadnili sdílení, Halide ukládá zpracovaný snímek spolu s RAW verzí každé pořízené fotografie. To vám umožní snadno sdílet fotografii hned po jejím pořízení a zároveň nabídne větší flexibilitu pro pozdější úpravy.

Pořizujte fotografie ProRAW na iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max

Jak již bylo zmíněno výše, největší výhodou ProRAW je to, že nabízí veškeré výpočetní kouzlo společnosti Apple, jako je Smart HDR a Deep Fusion, ale stále nabízí velkou flexibilitu při úpravách. Jedinou nevýhodou ProRAW je, že je k dispozici pouze pro iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Na rozdíl od RAW / DNG je možné pořizovat fotografie ProRAW pomocí aplikace fotoaparátu na iPhonu. Zde je návod.

Krok 1:  Nejprve musíte povolit možnost ukládání fotografií v ProRAW na vašem iPhone 12 Pro nebo iPhone 12 Pro Max. Za tímto účelem otevřete aplikaci Nastavení a přejděte do Fotoaparátu .

Krok 2:  V nabídce Formát povolte přepínání Apple ProRAW pro ukládání fotografií ve formátu ProRAW. Když nyní otevřete aplikaci pro fotoaparát na svém iPhone 12 Pro nebo iPhone 12 Pro Max, zobrazí se v hledáčku ikona RAW.

Aplikace fotoaparátu na vašem iPhone 12 Pro nebo iPhone 12 Pro Max uloží fotografie ProRAW pouze při prvním otevření po povolení této možnosti. Zavření a opětovné otevření aplikace povede k tomu, že telefon znovu uloží fotografie pouze ve formátu HEIF. Pokud chcete vždy uložit kopie ProRAW všech pořízených fotografií, povolte možnost Apple ProRAW v části Zachovat nastavení fotoaparátu. Jakákoli vyfotografovaná fotografie se nyní uloží ve formátu ProRAW. Dobrá věc je, že ultraširokoúhlý a teleobjektiv podporuje také ukládání obrázků v ProRAW, takže budete mít větší míru kontroly i při jejich úpravách.

Jak používat návod ProRAW pro iPhone 12 Pro a Pro max

Úpravy fotografií RAW a ProRAW na zařízeních iPhone 12, iPhone 12 Pro

Pořízení fotografie ve formátu RAW je pouze jednou částí rovnice. Další je jeho úprava, a proto jste na prvním místě pořídili snímek ve formátu RAW / DNG. Dobrá věc je, že nemusíte přenášet fotografie RAW nebo ProRAW do počítače, abyste je mohli upravovat, protože je můžete upravovat přímo také na svém iPhone 12 nebo iPhone 12 Pro. Spousta aplikací pro úpravu fotografií podporuje obrázky RAW / DNG, včetně Adobe Photoshop, Lightroom, Snapseed, VSCO a dalších. Pokud jde o ProRAW, vlastní aplikace Apple Photos podporuje ProRAW. Společnost Adobe také přidala podporu ProRAW do Lightroomu. Spousta dalších aplikací třetích stran bude v pravý čas aktualizována, aby bylo možné úpravy ProRAW. Kromě použití aplikace Apple Photos pro úpravy fotografií ProRAW nebo RAW vám také doporučím vyzkoušet vynikající aplikaci Snapseed od Googlu [ Stáhnout ].

Zdroj: iPhoneHacks

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články