Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Jak moc je rychlé nabíjení škodlivé pro váš iPhone?

Napsal

dne

Rychlé nabíjení je velmi pohodlná věc, ale zároveň technologie, která vyvolává mnoho otázek, zejména pokud jde o vliv na baterii smartphonu. Na internetu se totiž objevilo mnoho různých důkazů pocházejících ze zahraničí, že právě způsob rychlejšího dobíjení způsobuje výraznější ztrátu kondice. Určitou roli v procesu ale nese i samotný uživatel. Je tedy čas zjistit, zda je opravdu rychlé nabíjení škodlivé a co stojí za takovým snížením kapacity baterie. Jak můžete šetřit baterii a co nedělat?

Není tomu tak dlouho, co mi jeden ze známých dával instrukce ohledně správného nabíjení nového iPhonu. Ihned po zakoupení nabít na 100%, poté ho používat, dokud se úplně nevybije a pak strčit na nabíječku. Nezapomenout hlavně na určitá pravidla, třeba snažit se nenechávat úplně telefon vybíjet a ideálně ho udržovat mezi 40% – 80% kapacity. Odborníci doporučují nenabíjet zařízení na 100%. Z posledního pravidla existuje výjimka – jednou za měsíc je užitečné telefon úplně vybít a poté ho maximálně nabít.

Přestože se na internetu dá sehnat nabíječka za pár korun, vždy pro jistotu používám originální kus, který obsahuje všechny důležité řadiče a bezpečnostní prvky, mnohdy totiž můžete být překvapeni, na čem se dá při výrobě ušetřit. Upravená hierarchie komponentů může nepříznivě ovlivnit výkon baterie. Je důležité pamatovat na “tradiční” noční nabíjení iPhonu – baterie se nedočká nadměrného přebití, protože speciální čip jednoduše zastaví nabíjení smartphonu při 100%. Telefon však neustále běží na pozadí, které pomalu vybíjí baterii, a poté ji nabíječka znovu dobije – což zvyšuje opotřebení.

Deal: Fast charge your iPhone 8, XS, XR and 11 for less than RM60 |  SoyaCincau.com

Jak rychlé nabíjení funguje?

Proces rychlého nabíjení v iPhonu je podle výrobců naprosto bezpečný. Tato funkce umožňuje dodávat baterii se zvýšenou hodnotou proudu a proces obnovy kapacity nenarušuje provoz baterie ani při častém používání. Během nabíjení se zařízení nabíjí zrychlenou rychlostí až 50% a poté se aktivuje normální režim nabíjení. Výkon se snižuje, dokud nedosáhne 80% – po nabití se provádí s minimálním proudem jako běžný síťový adaptér.

Je rychlé nabíjení škodlivé pro váš telefon?

Je mi líto, že Apple a jeho rychlé nabíjení nenesou vinu za to, že kapacita baterie klesla velmi rychle – můžete za to jen sami. Jde o to, že pravidelně porušuji pravidla pro nabíjení smartphonu. Například iPhone často vybiju na nulu a několikrát denně ho nabíjím na 100%, takže cykly se spotřebovávají rychleji. V průměru jsou lithium-iontové baterie iPhone dimenzovány na 500 nabíjecích cyklů. Pokud si to spočítáte, v průměru připojím svůj smartphone dvakrát denně, pak při této rychlosti bude moje baterie v nejlepším případě žít ještě další rok.

Na druhou stranu nezávislý expert Eric Leamer tvrdí, že pokud si ponecháte kapacitu v oblasti 20 – 80%, pak se počet cyklů zvýší. To znamená, že pokud nabijete až 70%, vydrží vaše baterie mnohem déle – téměř 1200 cyklů místo 500! Kromě toho tvrdí, že bychom neměli používat smartphone během nabíjení, což mnoho lidí zanedbává. Nejlepší je nechat svůj iPhone chvíli na pokoji, dokud nebude baterie plně nabitá.

Obecně platí, že všechny potíže spojené s nabíjením baterie a snižováním kapacity spadají na nás samotné. Apple doporučuje používat pouze certifikované příslušenství, které nepovede k přehřátí, vyjměte pouzdro ze smartphonu, pokud je to možné, nechejte smartphone na pokoji – tato pravidla aktivně ignorujeme a poté si stěžujeme, že baterie není stejná jako před šesti měsíci. Pokud by rychlé nabíjení bylo pro naše smartphony škodlivé, pak, by společnosti vyrábějící takové příslušenství řešila nekonečné žaloby.

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články