Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Jak funguje satelitní komunikace v iPhone 14?

Napsal

dne

Letošní podzimní Apple konference Fare Out v naší redakci zanechala dvojí pocit nadšení. Spousta novinek, nicméně ty důležité jsou soustředěny na jiné kontinenty, než bychom radostně očekávali. Dle našeho názoru si zaslouží pochvalu především satelitní komunikace u nových iPhonů 14, nicméně dostupné budou prozatím pouze v Kanadě a na území Spojených států. I když to zní jako sci-fi, během několika následujících měsíců bude záchrana života ještě mnohem dostupnější.

I přestože se u nás podobného scénáře prozatím nedočkáme, pojďme si alespoň společně prozatím shrnout informace o tom, jak vlastně funguje satelitní komunikace u letošní generace iPhonů. Dlouho před prezentací společnosti Apple se na internetu začaly objevovat různé informace o vlastnostech nového iPhonu. Stalo se to, ale zasvěceným by se nemělo věřit, zvláště pokud jde o některé neobvyklé funkce.

Analytik Ming-Chi Kuo hovořil o satelitní komunikaci: poznamenal , že Apple je připraven ji spustit, aby propojil uživatele tak neobvyklým způsobem, ale jen málokdo věřil, že se tak skutečně stane. Zájem o satelitní komunikaci vyvolala společnost Huawei, která vydala Mate 50 o den dříve než Apple. Implementace se dočkaly všechny letošní modely, přičemž si dokáže poradit v místech mimo přirozené prostředí, tedy pokrytí běžného signálu.

Můžeme tedy říci, že satelitní komunikace se brzy stane povinnou součástí smartphonů, a to nejen vlajkových lodí, ale v žádném případě nenahradí celulární komunikaci kvůli nízké rychlosti přenosu dat.

Jak funguje aktivace satelitu na iPhonu?

Jak již bylo zmíněno výše, funkce bude úzce zaměřena: pomocí satelitní komunikace na iPhonu můžete zavolat záchrannou službu nebo tam poslat zprávu, pokud samozřejmě taková příležitost není ve vaší oblasti. Pravděpodobně nebudete moci sami zadat text: na obrazovce se objeví připravené odpovědi, které budou odeslány záchranářům. Pokud záchranná služba nepodporuje krátké zprávy, půjdou nejprve do Applu a ta zavolá záchranáře. iPhone také automaticky odešle textovou zprávu s těmito informacemi vašim nouzovým kontaktům.

Připojení k satelitu na iPhonu je navíc poměrně obtížné: nejprve je třeba na něj namířit smartphone přímo, ale problém je v tom, že satelity jsou v neustálém pohybu. Naštěstí Apple zjednodušil proces připojení přidáním konkrétních výzev, kam nasměrovat telefon, aby se připojení vytvořilo.

Jak víte, satelitní komunikace má zpoždění, ale Apple vysvětlil, že byl vytvořen speciální algoritmus pro trojnásobnou kompresi zpráv, aby se urychlila komunikace, takže při jasné obloze bude odeslána do 15 sekund, ale s překážkami to může trvat několik minut. Proč ještě potřebujete satelit na iPhone 14 ?

  • Lokátor. S ním můžete odeslat polohu , i když není k dispozici mobilní síť nebo signál Wi-Fi. Proto se svolením uživatele můžete sledovat geolokaci.
  • Detekce nehod. Jednou z hlavních funkcí všech zařízení na Apple prezentaci byla funkce detekce nehod . Díky aktualizovanému akcelerometru a gyroskopu iPhone pochopí, že máte nehodu a nabídne vám kontaktování záchranné služby.
  • Bylo také známo, že satelitní komunikace bude pro všechny majitele iPhone 14 na dva roky zdarma. Co bude dál, se zatím neví.
Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články