Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Jak Apple vybírá tapety pro iPhone a kde je získá?

Napsal

dne

Výchozí tapety pro iPhone jsou funkcí nejen jedné generace smartphonu, ale postupně přichýzí také s novou verzí systému iOS. Společnost Apple každým rokem přidává nové fotografie, přičemž v poslední době je jich výrazně méně. Dříve jsme měli k dispozici více přírodních tapet, přičemž v určitém okamžiku zaznamenáváme spíše abstrakci a geometrické tvary. Teprve v iOS 14 došlo k návratu ke kořenům: systém obdržel malebné obrázky hor, které se přepnou do tmavého režimu. Nastává však otázka, kde Apple takové tapety bere a na základě čeho se vybírají?

Standardní Apple Tapeta

Snad žádný jiný smartphone na světě nemá tak rozpoznatelné tapety jako iPhone. Stahují si je dokonce i majitelé chytrých telefonů s Androidem: nejde jen o pokus vyrobit iPhone z Androidu, jsou prostě opravdu moc krásné. Apple pravidelně propaguje své smartphony ve filmech a televizních pořadech – to platí pro službu Apple TV a další streamovací platformy. Pravda, někdy se režiséři snaží skrýt skutečnost, že se v rámečku objevil iPhone nebo iPad, nalepením samolepky na zadní stranu a předěláním zvuků, ale charakteristika Applu je snadno rozpoznatelná podle tapety na domovské obrazovce.

Určitě vás alespoň jednou napadlo, kde Apple bere tyto tapety? Existuje několik příběhů. Espen Haagensen, norský fotograf, stojí za stejnou fotkou Mléčné dráhy pro iOS 8: fotil v horách pomocí širokoúhlého objektivu. Obrázek nahrál na webovou stránku 500px, kde jej Apple objevil. Pravda, společnost z Cupertina to předem upravila: v původním rámu je dům Espena Haagensena, ale není na tapetě iOS – Apple obrázek zjednodušil odstraněním nepotřebných prvků. Společnost uzavřela s autorem licenční smlouvu na použití obrázku.

Další příběh souvisí s tapetou iOS 7: Keegan Gibbs řekl, že se setkal s fotografem, jehož fotku Apple pořídil pro iPad. Keegan si řekl, že by bylo dobré takto propagovat jeho fotografie mezi masy. O pár měsíců později kontroloval spam na svém telefonu a náhodou uviděl dopis z Apple Arts Department, ve kterém byl vyzván, aby uzavřel dohodu o použití obrázku v novém iOS.

Here's How to Force the Clownfish Wallpaper to Appear in iOS 16 Beta

Kde Apple získává tapety pro iPhone?

Ale na iOS a macOS jsou abstraktní záběry běžné. Do macOS X Lion se například dostala fotografie galaxie Andromeda – to potvrdili i astronomové. Později se ukázalo, že Apple vzal tuto fotografii ve vysokém rozlišení z NASA a vyretušoval ji tak, aby barvy obrázku nerušily čtení textu. Pamatujete si na standardní  tapety pro iPhone XS? Na první pohled se zdá, že zobrazují planetu, ale není tomu tak: je to jen látka mýdla, vody, kukuřičného sirupu a také okamžiky dalších chemických reakcí. Snímky pořídili fotografové Donghoon J. a Sean S., kteří rádi experimentují s různými materiály a vytvářejí neobvyklé snímky. Mimochodem, fotka byla pořízena na iPhone XS, ne na profi fotoaparát. Je třeba poznamenat, že Apple vybírá z mnoha obrázků také na svých soutěžích.

Například s pomocí Shot on iPhone Macro Challenge: jedním z vítězů se stal Daniel Olah z Maďarska – má velmi skvělé fotky.

Jak získat zpět starou tapetu na iPhone

Apple bohužel neponechává tapety ze starého iOS v nových verzích operačního systému: může se zdát, že je vývojáři odstraňují, aby ušetřili objem iOS, ale není tomu tak. Je to opravdu jen marketing: Apple odstraňuje staré tapety a přidává nové, aby lidé mohli identifikovat obrázky s telefony. Předpokládá se, že nová tapeta je jedním z nástrojů, které zvyšují touhu koupit si nový telefon. Ze stejného důvodu se nejprve pokusili skrýt ofinu Face ID a nyní ji zvýrazňují, protože se stala funkcí iPhonu.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články