Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Co mají společné iMac M1 a iMac G3 z roku 1999?

Napsal

dne

Na první pohled, kromě skutečnosti, že počítače M1 iMac a iMac G3 mají v názvu slovo iMac a oba jsou vícebarevné, není mezi nimi nic společného. Navenek jsou úplně jiní. A mají různé barvy. Jsou také z různých tisíciletí. Od té doby se počítače několikrát změnily k nepoznání: M1 iMac 2021 váží čtyři a půl kilogramu, první iMac G3 byl čtyřikrát těžší. Na iMac G3 byly obrovské fronty, což se u žádného produktu Apple nikdy předtím nestalo. Nepodařilo se totiž vyrobit dostatečný počet kusů. A M1 iMac se většinou kupuje online. Neexistují žádné fronty. A přesto mají mnoho společného.

Mezi představením obou iMaců a začátkem jejich prodeje uplynula dlouhá doba. Oba iMacy strávili toto období smysluplně a zajímavě, oběma byl slíben úspěchze strany Applu. Pokud ti, kteří psali, že si nikdo iMac nekoupí, věděli dokonale, že nemluví pravdu. Počítač zvláštního tvaru, neobvyklé barvy, vyrobený ze skla a plastu, a dokonce průsvitný byl poměrně oblíbeným počítačem.

Apple's all-new colorful M1 iMacs are out. See PH prices here - revü

V iMacu nebyly žádné tradiční porty pro počítače Apple. Ani ADB (proprietární rozhraní společnosti Apple pro připojení klávesnic, myší a jiných lehkých periferií), ani SCSI. Pouze Ethernet a dva porty USB 1.1. To bylo hrozné. Mimochodem, M1 iMac byl také připraven o „nepotřebné“ porty – USB-A. IMac G3 byl představen na začátku května a začal se dodávat 15. května. Prodej začal ten den a téměř okamžitě se vyprodal.

Kolik stojí první iMac?

První iMac stál 1 299 $. Bez daní a poplatků, což zhruba odpovídá částce 2 000 $ v roce 2021. V americkém internetovém obchodě stojí M1 iMac se 7 jádry v GPU … stejných 1299 $ . Také bez daní a poplatků. Tato náhoda samozřejmě není náhoda. V současné situaci bylo obtížné dosáhnout takové ceny, ale dokázali to.

Stejně jako v roce 1998 nabízí Apple počítač zítřka za dvojnásobnou (dokonce jeden a půl) cenu počítačů z minulosti. Apple není lídrem na trhu počítačů typu „vše v jednom“. Monobloky od společnosti HP a dalších společností jsou považovány za modernější než iMac, ale to, co Jobs řekl, je stále relevantní. M1 iMac má čip z budoucnosti.

A co legendární iMac G3? Ve skutečnosti měl tento 32bitový procesor PowerPC jiný název, PowerPC 750. G3 byl pojmenován společností Apple a ochrannou známkou PowerPC G3. Procesor byl pozoruhodný svou fantastickou hospodárností a průměrným výkonem. Překonalo to očekávání vývojářů – k tomu dochází, i když velmi zřídka.

Tento čip roztrhal Intel Pentium při několikanásobně vyšší taktovací frekvenci. Měl také nedostatky, ale kdo ne? Stejně jako M1 iMac nebyl ani iMac G3 prvním Macem s tímto nádherným čipem uvnitř. V listopadu 1997 představil Steve Jobs veřejnosti tři nové produkty: PowerPC G3, notebook s tímto procesorem – PowerBook G3 „Kanga“ a Power Macintosh G3 v tradičním béžovém a šedém pouzdře. Kromě Apple používal tento procesor také Nintendo, nebo se objevil v roveru Perseverance.

These are your favorite and not-so-favorite Apple event announcements | Macworld

Barvy IMac G3 a iMac 2021

První iMac byl nabízen v jedné barvě. Bondie Blue. Podle názvu zátoky se stejnou barvou vody poblíž Sydney v Austrálii. Na jedné z prezentací Steve ukázal obrázky vícebarevných iMaců. Publikum bylo potěšeno.

Téměř všechny barvy iMacu zobrazené na snímku vyšly příští rok 1999. Barva M1 iMacu je podobná jako u iMacu G3 z roku 1999. Specialisté na barvy pracují v divizi průmyslového designu od minulého tisíciletí. Z pohledu normální společnosti tato skupina dělá naprosté nesmysly. Hledejte jediné „správné barvy“ pro zařízení různých velikostí a tvarů. Do roku 1997 v Apple takové rozdělení neexistovalo. Rozhodnutí byla provedena designéry a byla schválena nebo neschválena vedením společnosti. Barvy iPhonu jsou výsledkem dlouhého hledání a práce. Je skvělé, že se barevní umělci vrátili k Macu z roku 1999 po 20 letech.

Apple vybavil své výrobky zvláštními barvami z nějakého důvodu. IMac a Mac Pro přicházejí se speciální barvou pro periferní zařízení (myši, trackpady, klávesnice a kabely). Mac Pro spoléhá na černé periferie. Spojení mezi černou a Mac Pro je pro mě nepochopitelné, ale tato periferie vypadá smrtelně krásně.

iMac spoléhá na periferní zařízení v barvě svého těla. A dokonce i samolepky této barvy. Kolik peněz je za to utraceno, je děsivé si představit. Ale je v tom něco. V iMacu G3 byly periferie také natřeny barvou karoserie.

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články