Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Číňané zvýšili RAM a úložiště v MacBooku Air M1. Jak je to možné?

Napsal

dne

Jednou z nevýhod Maců s čipem Apple M1 je pro mnohé nedostatek možnosti upgradovat RAM a úložiště. Apple v současné době nabízí pouze 8 GB nebo 16 GB RAM, které po zakoupení nelze jakkoliv změnit, nebo alespoň podle oficiálních informací. Čínským nadšencům se však podařilo nejen vyměnit SSD v MacBooku Air s větší úložnou kapacitou, ale dokonce zvýšit RAM notebooku. Apple to samozřejmě zakazuje a záruka v tomto případě okamžitě zaniká. Jak uvádí sami odborníci z čínského Guangzhou, integrovaný čip dokáže být flexibilnější, než se původně očekávalo. Samozřejmě bylo třeba použít speciální komponenty, které dokáže systém macOS správně rozpoznat, aby nedošlo k narušení kompatibility.

Čip M1

Důkazem o tom, že je takový upgrade opravdu možný, napovídají reálné obrázky přímo od zdroje. Na níže přiložených snímcích si můžete prohlédnout nejnovější Air, u kterého došlo k navýšení z 8 GB RAM na 16 GB RAM a základní úložiště 256 GB pak nahradili 1 TB (SSD). Vzhledem k tomu, že je zakázkové vylepšení možné v první řadě přímo u Applu, operační systém nevykazoval žádné chyby, nicméně v konfiguraci od výrobce zaplatíte mnohonásobně vyšší částky. Vzhledem k tomu, že komponenty RAM a SSD v počítačích Apple Mac M1 jsou pájeny, kvůli tomu je postup nesmírně obtížný a uvádí se, že je vysoce pravděpodobné, že proces skončí u zcela nefunkčního notebooku, u kterého bude potřeba vyměnit základní desku – což je velmi nákladné. Fotografie ukazují, že během procesu upgradu museli rozebrat čip M1 na části, a přestože nakonec uspěli, nikdo nezaručuje, že bude úspěšný i podruhé. Dokonce i samotní odborníci uvedli, že celý postup byl proveden na vlastní nebezpečí a riziko. Ukázalo se však, že přizpůsobení paměti RAM a úložiště v počítači Mac na M1 je možné, zatímco se dříve věřilo, že to nelze provést.

Přizpůsobení

Apple v průběhu let ztěžoval samo-aktualizaci komponentů u počítačů Mac. Pokud dříve bylo například možné vyměnit SSD v MacBooku Pro samostatně, nemluvě o zvýšení RAM, nyní se počítače Apple v tomto ohledu zhoršily. Některé součásti lze stále upgradovat, ale proces je často tak komplikovaný, že je nutné kontaktovat servisní středisko. Právě poslední generace jablečných počítačů byla považována za konečnou v rámci upgradů, jelikož je většina komponentů integrována přímo na základní desku.  Například zatímco v Mac mini na Intelu je stále možné zvýšit RAM bez takových radikálních metod, v Mac mini na M1 taková možnost neexistuje. Kvůli obtížnosti upgradu RAM nebo SSD budou téměř všichni majitelé počítačů M1 Mac pravděpodobně stále muset používat konfiguraci paměti a úložiště, kterou si vybrali v době nákupu. A tento druh aktualizací bude k dispozici pouze menšině nadšenců. Nyní však bude upgrade paměti a úložiště v Asii jistě k dispozici prostřednictvím neoficiálních kanálů.

SSD

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články