Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Applu nepatří ochranná známka iPhone. O které státy se jedná?

Napsal

dne

Bitva o ochrannou známku iPhone mezi brazilskou IGB Eletrônica SA a Applem trvá již třináctým rokem. Tento konflikt byl „částečně urovnán“ již dvakrát brazilskými federálními orgány, naposledy v roce 2018 – ale v květnu letošního roku IGB Electronics (toto je mezinárodní název IGB Eletrônica SA), která byla na pokraji bankrotu opět podala žalobu u brazilského Nejvyššího soudu.

iPhone

Tímto krokem se snaží získat zpět výlučné právo na ochrannou známku a jako náhradu škody požaduje miliardu brazilských reaisů. To znamená, že se naděje na mírové vyřešení konfliktu nenaplnily a brazilský soud tak bude nucen řešit patentový spor podle standardních osnov. V soudním řízení uvádí IGB následující: „Povolení některým společnostem volně používat ochrannou známku, kterou již dříve zaregistrovala jiná společnost, poškozuje svobodnou hospodářskou soutěž a porušuje autorská práva k duševnímu vlastnictví.“

Zároveň sdělila, že rozhodnutí regulačního orgánu porušuje základní ústavní práva, že je nespravedlivé, nezákonné a nesprávné. Brazilská média, která jsou na straně IGB Electronics v reakci na žalobu obviňují Apple z diskriminace malých společností a tvrdí, že se v roce 2006 vůbec nestarali o registraci ochranné známky v některých zemích. Jako by se právníci zajímali pouze o to, zda byla tato registrace zapsána v zemích „prvního světa“ tedy v USA, Kanadě a některých evropských zemích. V roce 2013 potvrdil INPI (brazilský národní institut průmyslového vlastnictví, analog amerického úřadu pro patenty a ochranné známky) výhradní práva společnosti Gradiente na ochranné známky. Applu byl zakázán prodej iPhonů v tuzemsku a dokonce i v zahraničí, po celé Latinské Americe.

Brazilská společnost se dvěma oficiálními názvy (IGB Eletrônica SA a IGB Electronics jsou interní a externí verze stejného jména) v roce 2000 zaregistrovala ochrannou známku IPHONE u INPI. Projekt, pro který byla tato ochranná známka zapsána, se však neuskutečnil. Do roku 2012 nebyla tato ochranná známka používána žádným způsobem.

V roce 2006, když Steve Jobs „viděl“, že nejchytřejší telefon na světě, jehož vývoj se blíží dokončení a který musí být představen světu – konkrétně iPhone, nařídil právníkům, aby zkontrolovali celý svět – až po Afriku a Papua-Nová Guinea – zda je tato ochranná známka registrována kdekoli. Ochranná známka byla nalezena v několika zemích světa, včetně v Brazílii – a všude, s výjimkou Brazílie, byla vykoupena nebo pronajata.

Jednání s hlavou Gradiente nevedla k ničemu. Říká se, že požadoval nepřijatelně velkou kompenzaci, se kterou v roce 2006 Apple nemohl souhlasit. Steve se rozhodl tento konflikt ignorovat – protože Gradiente nebude alespoň v příštích několika letech podnikat žádné odvetné kroky. Říká se, že mezi Stevem a Eugeniu Emiliem bylo dosaženo nějaké dohody, ale to je jen hádání. Zbytek už znáte. V roce 2013 bylo potvrzeno výhradní právo IGB Eletrônica SA na ochrannou známku iPhone, v roce 2018 bylo povoleno používat oběma společnostmi, v květnu 2020 se pak IGB Eletrônica SA obrátila na nejvyšší soud ve své zemi a v nadcházejících týdnech bude snad oficiálně rozhodnuto.

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články