Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Apple začíná léčit vady řeči u dětí prostřednictvím Apple Music

Napsal

dne

Apple Music je čistě zábavní služba a o tom není vůbec žádný pochyb. Kromě toho, jaký jiný účel by mohla mít platforma pro předplatné streamování, než uspokojení duchovních potřeb svých předplatitelů? Uživatel zaplatí peníze a na oplátku získá přístup k oblíbeným hudebním skladbám a pohodlný systém doporučení, který rozšíří počet potenciálně oblíbených skladeb. Apple se však rozhodl, že Apple Music není dostatečně dobrý a učinil tak inkluzivnější využití pro další zájemce.

Jak informoval zahraniční zdroj, nově obsahuje služba speciální seznam skladeb s názvem Saylist, který je určen uživatelům se sluchovým postižením. Skládá se výhradně z kompozic s obtížně vyslovitelnými kombinacemi zvuků, které lidé s takovou poruchou obvykle nevyslovují.

Porušení výslovnosti zvuku nebo tzv. dyslalie je skupina vad výslovnosti, která se vyznačuje chybným vytvářením zvuků řeči při normálním sluchu. Toto je velmi časté porušení. Například ve Velké Británii ním trpí jedno z 12 dětí. Lze to však napravit spoluprací s kompetentním logopedem. Apple mění svůj přístup k prevenci a léčbě těchto poruch tím, že jako alternativu nabízí hudbu na Apple Music. Uživatel je vyzván k poslechu těchto skladeb, poslechu zvláštností jejich výslovnosti a k ​​samostatnému trénování zpěvu spolu s umělci. Každá skladba ze seznamu skladeb je proto opatřena textem. V tuto chvíli je k dispozici celkem 173 skladeb. Je pravda, že všechny jsou v angličtině a můžete je poslouchat pouze ve Velké Británii.

Zde však není důležitá geografická dostupnost seznamu skladeb, ale jeho užitečnost pro lidi s touto poruchou. Podle odborníků je nejúčinnější technikou překonání poruchy řeči přimět člověka k opakování složitých slabik, slov a frází. Za normálních okolností by to měli dělat logopédi, kteří by měli s dětmi pracovat v raných fázích. Zaprvé však ne všichni rodiče mají příležitost včas se poradit s odborníkem a zadruhé může být opakování předem napsaných frází a výrazů pro děti příliš zdlouhavé. Saylist tento problém řeší – nenutí vás nic opakovat, pouze vás vyzývá, abyste si spolu zazpívali. Koneckonců, tak či onak, každý rád opakuje své oblíbené umělce, že?

Listen to music and more in the Apple Music app - Apple Support

Proč je Apple Music lepší než jiné služby

Vždy nás velmi potěší, když slyšíme o inovativních přístupech k podpoře logopedů v jejich práci. Stejně jako u všech nových terapií věříme, že způsob, jakým to Apple dělá, vyžaduje praktické hodnocení a monitorování výsledků, které produkuje, “řekl Kamini Gadhok, výkonný ředitel Royal College of Speech Therapists.

K sestavení seznamu skladeb Saylist musel Apple použít své algoritmy, které analyzovaly verbální obsah hudebních skladeb, a vybrat z nich ty, které obsahují obtížně vyslovitelné kombinace zvuků. Společnosti v tom pomohlo studio Warner Music a kreativní agentura Rothco, které spolupráce velmi potěšila. Ačkoli seznam skladeb Saylist není k dispozici mimo Velkou Británii, je velmi důležité, aby Apple vůbec začal pracovat tímto směrem. Představitelé z Cupertina si uvědomili, že popularita jejich hudebních služeb může lidem přinést nejen radost z poslechu, ale také prospět jejich zdraví. Zpívají-li složité písně, učí se správně vyslovovat zvuky, které dříve vyslovovali, s chybami, a to je opravdu velký problém.

Obecně platí, že vlastní mediální služby společnosti Apple jsou extrémně inkluzivní. Koneckonců, kromě toho, že Apple Music má například seznam skladeb Saylist, má Apple TV + speciální zvukový režim pro lidi se sluchovým postižením. Jmenuje se „zvukový popis“ a je součástí titulků, ale na rozdíl od jednoduchého vysílání textu, který řeknou postavy, přidává také popis zvuků, které jsou významné pro přehrávanou scénu.

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články