Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Apple vyvíjí záhadné rukavice již 10 let. Proč jsme je ještě neviděli?

Napsal

dne

Od loňského podzimu nebylo žádné ze zařízení Applu schopno reagovat odlišně na dotek v závislosti na jeho intenzitě. První, kdo tuto schopnost získali, byly hodinky Apple Watch, pro ně bylo toto důmyslné rozhodnutí zásadní. Zatímco se nás Apple neustále snažil zvyknout na Force Touch, odmítli jsme tomu porozumět a neviděli v tom smysl (možná jste stejného názoru). A teď – podpora Force Touch byla z watchOS 7 odstraněna. Oficiálně, definitivně a neodvolatelně. 3D Touch, variace Force Touch, není v systému iOS také podporována, od 13. verze. Na zařízeních, která dokáží snímat tlak, jsou příslušné moduly uzamčeny. Stále však existuje naděje na návrat pro Force Touch.

Co je Haptic Touch

Haptic Touch, technologie, která nahrazuje Force Touch, funguje velmi odlišně. Haptic Touch rozlišuje mezi délkou stisku a není zdaleka stejná. Ale pro jeho implementaci není nutné speciální technologie, protože není nutné zvyšovat sílu zařízení, takže je levnější a jednodušší. Znamená to ale, že Apple na Force Touch zapomněl? Ne. Kromě toho Apple již 10 let vyvíjí tajemné rukavice, které jsou schopné pracovat se snímáním tlaku.

Chytré rukavice Apple

Jedná se o jedno z mnoha pokračování projektu s kybernetickými rukavicemi, který Apple dělá přinejmenším od roku 2011. V roce 2011 byla jeho existence poprvé oficiálně potvrzena a zdokumentována – Apple obdržel první patent věnovaný jim. Samotné rukavice jsme nikdy neviděli, ale vycházíme z toho, co bylo uvedeno v několika schválených patentech. V patentové přihlášce společnosti Apple, která byla zveřejněna 4. března tohoto roku, byla popsána intenzita přitlačování povrchu detekční metody pomocí ultrazvukových vln. K tomu stačí nasadit si speciální rukavice na ruce (nebo na ruku) – a dotyk se zaznamená, vypočte se dotyková síla a software zařízení spárovaného s těmito rukavicemi bude schopen správné interpretace.

Kolik mohou takové rukavice stát a kdy se začnou prodávat? Odpověď ve stylu Apple: nemusíte o tom vědět. Při čtení patentové přihlášky člověk získá dojem, že rukavice nebyly použity pro nic jiného než pro ilustraci. Ve skutečnosti zjevně neexistují žádné rukavice Apple a nikdy nebyly. Společnost je používá k popisu technologií zařízení souvisejících s rozpoznáním tlaku na obrazovku. Je tedy třeba brát ohled na to, že se jedná pouze o patentovou záležitost, přičemž podání přihlášky na úřadě pro patenty a ochranné známky (USPTO) proběhlo již v loňském roce a doposud se nikdo nesetkal ani s konceptem.

Proč Apple odstranil Force Touch?

Apple propagoval nástroj Force Touch a 3D Touch tvrdohlavě, dotěrně a vytrvale – ale nějak tomu tak není, protože tyto technologie ocenili pouze lidé s určitým smýšlením. Celý rozpočet ve výši několika milionů dolarů na propagaci všech typů Touch byl zbytečný a nesmyslný. Force / 3D Touch však také nelze označit za selhání. Od prvních Apple Watch až po Apple Watch Series 5, Force Touch umožnil jejich malým displejům iniciovat neočekávaně složité akce v neuvěřitelně kompaktních zařízeních – snadné a jednoduché. A ve svých dalších oblastech použití byli v tom nejlepším, prostě o nich nevěděli, nerozuměli a ani se je nepokoušeli zvládnout.

Věděli jste, že Apple nebyl jako první, kdo přišel s přeměnou intenzity dotyku na jinou dimenzi dotykového rozhraní? V roce 2015, kdy začala kalifornská společnost prodávat Apple Watch a MacBook s podporou Force Touch, označil Immersion Corporation jejich jednání jako porušování autorských práv chráněných třemi patenty. Soud shledal obvinění spravedlivým, případ nedospěl k verdiktu soudu. V lednu 2018 společnost Apple a Immersion problém vyřešily, aniž by řekly jak. V červenci 2018 společnost Immersion Corporation obvinila společnost Apple z porušování jejích autorských práv chráněných dalšími čtyřmi patenty – a poté Apple postupně a opatrně začal opouštět Force Touch a 3D Touch. Mimochodem, společnost Immersion Corporation měla v roce 2018 pouze 64 zaměstnanců.

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články