Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Apple vydal macOS Big Sur. Co je nového a jak nainstalovat?

Napsal

dne

Jak se dalo předpokládat, společnost Apple vydala oficiální sestavení operačního systému macOS Big Sur pro veřejnost. Jak tvrdí některá zahraniční média, jedná se o nejdůležitější sestavení za posledních několik let a to nejenom z hlediska vylepšení. V zásadě ho musel v určitých procesech přepsat, aby spolupracoval s počítači založenými na Apple Silicon, chcete-li čipsetu Apple M1, který byl představen na nedávné konferenci. Zároveň bylo třeba poupravit kód takovým způsobem, aby bylo možné spouštět aplikace určené pro iPhone či iPad. Nicméně, to nejsou všechny inovace, které nás čekají.

Na rozdíl od předchozích verzí systému macOS lze všechny hlavní inovace v systému macOS 11 Big sur vidět ihned po aktualizaci počítače na novou verzi. Návrháři společnosti Apple překreslili nejen prvky rozhraní, ale soustředili se také na dock, tedy spodní panel počítače. Jak si můžete všimnout, ikonky se nyní více podobají těm, které můžete objevit na mobilích platformách.

Apple announces macOS Big Sur release date - The Verge

Další novinkou je pak přepracované notifikační centrum na Macu, které zřejmě používá pouze hrstka uživatelů. Nyní je to jednotná nabídka, kde můžete vidět jak oznámení, tak widgety najednou. V případě, že se vám seskupí více notifikací, prostředí se stane o mnohem přehlednější a navíc vám umožní si zapnout podcast, nebo si pročíst pozvánky v kalendáři přímo z tohoto panelu. Aktualizované widgety jsou prezentovány ve třech velikostech a můžete si vybrat ten, který vám vyhovuje.

Jednou z hlavních inovací v systému MacOS Big Sur je řídicí centrum, podobné tomu v iOS. Poskytuje vám okamžitý přístup k ovládacím prvkům, které používáte nejvíce (například Wi-Fi a Bluetooth), a nové ovládací prvky pro poslech hudby a zapnutí temného motivu. Výchozí prohlížeč Safari má nyní plně přizpůsobitelnou úvodní stránku. Můžete nastavit tapetu, která se vám líbí, a zobrazí se při každém spuštění prohlížeče. Také si budete moci vybrat, které oddíly se zobrazí na úvodní stránce. Například seznam pro čtení, oblíbené položky, karty iCloud, návrhy Siri nebo hlášení o ochraně osobních údajů.

Celkově obsahuje macOS Big Sur několik stovek nových funkcí, z nichž jsme uvedli ty hlavní. Například Apple aktualizoval aplikaci Mapy a přidal informace o ochraně osobních údajů do App Store, což vám umožňuje zjistit, jaké údaje používá před stažením aplikace. Jakmile bude pro váš Mac k dispozici nový macOS 11, zobrazí se o něm oznámení v nastavení systému. Aktualizaci můžete zkontrolovat také v nabídce Apple – About This Mac – Software Update.

Které Macy podporují MacOS Big Sur

macOS Big Sur je kompatibilní s následujícími počítači:

  • iMac 2014 a novější;
  • iMac Pro 2017 a novější;
  • Mac Pro 2013 a novější
  • Mac mini 2014 a novější
  • MacBook Air 2013 a novější
  • MacBook Pro (konec roku 2013) a novější
  • MacBook 2015 a novější.
Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Placená propagace

Poslední recenze

Oblíbené články