Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Apple počítače ohrožuje nejnovější ransomware. Jaké je nebezpečí?

Napsal

dne

Přestože můžeme zařadit macOS mezi jeden z nejbezpečnějších systémů a v porovnání s Microsoft Windows, nebo Android je malware zanedbatelný, poprvé po čtyřech letech od posledního případu se setkáváme s dalším nebezpečím. Jedná se konkrétně o vyděračský typ randsomware, který ukazuje na nedostatečné zabezpečení systémových protokolů. Je však třeba poznamenat, že je to doposud teprve čtvrtý případ vytvořeného viru v tomto odvětví. Nicméně tento fakt boří mýtus o nedobytném systému. Čtěte dál…

První informace o ransomwaru pochází z ruských torrentů, které se maskují do instalačních souborů aplikace Little Snitch. Ta slouží k monitorování a filtrování síťového provozu. Samotný balíček působí legitimně, což snižuje podezření na minimum a uživatel tak s větší šancí spustí instalační soubor. Jak tvrdí Malwarebytes ve své poslední zprávě, malware není příliš spolehlivý, což výrazně snižuje jeho účinnost, přesto může některým uživatelům výrazně uškodit. Jak lze odhalit proces nejnovějšího viru? Dost často se prozradí tím, že začne zobrazovat chybové hlášky o šifrování některých souborů v počítači. Některým uživatelům se dokonce na obrazovce objevila hláška se žádostí o finanční kompenzaci.

Přečtěte si také: Grafický čip v novém Macu rozdrtí konkurenční NVIDIu a AMD.

V případě jakéhokoliv podezření doporučujeme aktualizovat operační systém na poslední dostupnou verzi, případně spustit reinstalaci macOS s dostatečnou zálohou osobních dat. Pokud chcete svá data ochránit, doporučujeme taktéž zašifrovat disk. Apple používá k ochraně těchto informací řešení označované souhrnně jako FileVault. To využívá šifrovací algoritmus XTS-AES-128 s 256 bitovým klíčem. Díky němu jsou data nedostupná až do té chvíle, než uživatel zadá například heslo, klíč pro obnovu apod. Existuje však řada dalších způsobů, jakými zabezpečit váš počítač před hrozbou ve formě malwaru.

ransomware

Co je to Malware? Malware (složení anglických slov malicious software; jiné názvy: škodlivý software, zákeřný software) je program určený k poškození nebo vniknutí do počítačového systému. Pod malware spadají počítačové viry, červi, trojské koně, spyware, adware, rootkity, keyloggery, ransomware atd.

Zdroj: techradar.com

Pokračovat ve čtení
Placená propagace
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Placená propagace

Poslední recenze

Oblíbené články