Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Apple má problém s novými čipy. Jak to ovlivní iPhony?

Napsal

dne

Společnost Apple každým rokem představuje další generaci iPhone s novým čipem, který zaujme svým výkonem. Vlivem konkurenčních bojů se nevzdává v žádné složité situaci a snaží se ze všech sil, aby byl nový smartphone lepší, než ten předchozí. Nicméně v posledním sdělení týkající se zisků Tim Cook poznamenal, že příjmy v blízké budoucnosti mohou klesnout – důvody však oficiálně nespecifikoval. Podle analytiků si stačí přečíst světové zprávy, které jasně tvrdí, že se globálně vyskytují problémy s nedostatkem čipů.

Před měsícem jsme vás prostřednictvím článku informovali o dvojici nových čipů, které Apple připravuje a takové novinky chceme, ať se děje cokoliv. Mimochodem, podle tiskové zprávy se chystá TSMC přejít na 2 a 3 nanometrovou procesní technologii při výrobě čipů Apple Silicon. Analytik Ming-Chi Kuo tweetoval, že se dostal k procesní mapě ohledně vývoje procesorů, která mimochodem dodává řadu komponentů pro mnoho dalších IT společností.

Všechny důkazy naznačují, že 3nm čipy nebudou vyráběny do roku 2023, což znamená, že všechny inovace se odkládají: letos budou nové čipy na stejných 5nm. Také Apple měl problém s výrobou 4nanometrových čipů A16 Bionic, které měly být instalovány do nového iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max. Jak si pamatujete, základní modely dostanou loňský A15 Bionic.

Apple Bionic: nejvýkonnější mobilní čip současnosti | Alza.cz

Zasvěcenec byl ohledně vývoje mikroprocesorů Applu spíše pesimistický: je to všechno o pokračujícím nedostatku čipů, jehož duch se mezi výrobci stále vznáší. Takže Ming-Chi Kuo oznámil, že nový MacBook Air se objeví letos na podzim (a nepochybovali jsme), ale nebude v něm žádný nový čip. S největší pravděpodobností v něm bude instalována M1, stejně jako v aktuálním modelu – podle pověstí se M2 může objevit až příští rok. V této situaci může Apple provést drobné změny na stávajícím procesoru, dát mu jiný název pro marketingové účely, ale žádného vážného zvýšení výkonu se nedočkáme.

V této situaci by bylo podle našeho názoru jednodušší odmítnout vydání nového MacBooku a iPadu Pro, než prodávat to samé v novém obalu, ale Apple má na to své vlastní plány. Obecně není pro Apple typické používat při vytváření čipů tři roky po sobě stejnou procesní technologii – právě její pokles byl tahounem růstu a faktorem lepšího výkonu oproti konkurentům. Letos bohužel ne: v tuto chvíli žádná firma nemůže nabídnout modernější technický postup kvůli nedostatku čipů a nemožnosti přenést zařízení do jejich výroby.

Kdy vyjde iPhone 14

Navzdory nejrůznějších nuancí přesto Apple vydá novou generaci iPhonů včas i přestože se výroba v Číně zpožďuje kvůli probíhajícím výlukám. Apple již nařídil svým hlavním dodavatelům, aby zrychlili výrobní proces. Nyní se epidemie v Šanghaji zlepšuje a omezení se uvolňují, ale narušení dodavatelského řetězce pokračuje. Problém je každopádně pouze produkčního charakteru: všechny čtyři nové iPhony už procházejí ověřovacími testy. V této fázi dodavatelé dokončují díly a procesy před zahájením hromadné výroby.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články