Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Apple M1: Srovnání výkonu 8GB vs. 16GB RAM. Jaké jsou rozdíly?

Napsal

dne

Pokud jste si prohlíželi oficiální stránky obchodu společnosti Apple, mohli jste zjistit, že nové počítače Mac s procesorem M1 jsou v základním provedení dodávány s operační pamětí 8 GB RAM, nicméně připlatit si můžete i za vyšší konfiguraci. Nastává tedy otázka, zda se vyplatí navýšit kapacitu na 16 GB? Počítejte však s tím, že u varianty MacBook Air a MacBook Pro zaplatíte o 6.000 Kč navíc. Je třeba zdůraznit, že všechny doposud představené modely s Apple M1 používají stejný čip, což znamená, že si můžete navýšit kromě pamětí ještě SSD disk. Na internetu se nyní objevilo zajímavé video, které srovnává dvojici počítačů MacBook Pro s rozdílnou operační pamětí.

Jak si můžete všimnout, níže přiložené video se soustředí na různé testy, přičemž nechybí ani populární Geekbench či Cinebench, který řeší především export RAW souborů. Co se týká těchto dvou formátů, nebyly zaznamenány obrovské rozdíly ve výkonu. Pokud se však budeme bavit o Xcode, který napodobuje kompilační kód, pak získala příplatková verze o trošku lepší výsledky. V testu získala 16GB varianta 122 bodů, přičemž základní konfigurace pak 136 bodů (nižší výsledek = lepší hodnocení). Dalším sektorem, kde poznáte rozdíl je export videa 8K RAW R3D do 4k rozlišení, kdy se podařilo celý soubor zpracovat za 5 minut a 59 vteřin (16GB) – základní konfigurace 8GB (13 minut 57 vteřin). Je až neuvěřitelné, že nový procesor M1 ve spojení s vyšší pamětí je podobně rychlý, jako 16-palcový MacBook Pro s Core i9 a 32GB RAM.

Dalším testem prošel i export v Lightroom Classic RAW. Tam jsou výsledky letošních modelů téměř identické, přičemž se nadstandardnímu modelu podařilo o chlup překonat vybavený iMac přesahující hranici 70 tisíc korun. Jak uvádí Max Tech, novinky od Applu se také daleko méně zahřívají, což se o modelech s Intelem říct nedalo. To je pro uživatele a případné potenciální zákazníky rozhodně skvělá zpráva, obzvlášť, pokud budete využívat celý výkon na maximum. Pokud se tedy chystáte pořídit některý z nových počítačů a přemýšlíte nad tím, kterou variantu zvolit, pak rozhodně doporučujeme zhlédnout video, které vám možná poradí. Dle našeho názoru však jako běžný uživatel pro standardní práci využijete základních 8GB RAM, přičemž pro náročnější klienty, kteří se chystají na renderování videa a náročnější práce bude vhodné si připlatit.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články