Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Apple blokuje kořenový certifikát používaný ke špehování

Napsal

dne

Apple a několik dalších tvůrců prohlížečů, mezi které patří například Google, Mozilla, nebo Microsoft zablokovalo kořenový certifikát používaný kazašskou vládou ke špehování obyvatel hlavního města. Nejedná se o první případ, kdy muselo být zakročeno přímo ze strany vývojářů, již v minulosti se objevil stejný problém týkající se soukromí. Tentokrát se rozhodli členové vlády dešifrovat přenos HTTPS všem obyvatelům města Nur-Sultan, přičemž nemohli navštěvovat zahraniční stránky jako Netflix, Youtube či Instagram bez speciálního digitálního certifikátu.

Podle nejnovějších zpráv kazašští představitelé tvrdí, že tento krok představoval školení v oblasti kybernetické bezpečnosti pro vládní agentury, telekomunikace a soukromé společnosti, přičemž poznamenal, že kybernetické útoky na národ se během pandemie COVID-19 zvýšily 2,7krát. Podle IT specialistů však vládní vysvětlení nemělo technický smysl, protože certifikáty nemohou zabránit masovým kybernetickým útokům a obvykle se používají pouze pro šifrování a zabezpečení provozu před pozorovateli třetích stran. Tvůrci prohlížečů se tak rozhodli tento typ certifikátu zablokovat, což znamená, že úředníci již nemohou nadále pomocí nástrojů zaznamenávat a dešifrovat data uživatelů.

Detailní webový prohlížeč na LCD obrazovce s mělkým zaměřením na https visací zámek

Zdroj: ZDNet.com

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články