Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Apple a rekordní pokuta 27 miliard dolarů za Spotify. Jak rozhodl soud?

Napsal

dne

Již téměř před dvěma lety podala služba Spotify pro streamování hudby stížnost u Evropské komise směřující na společnost Apple. Jak sdělují poskytnuté informace, k obvinění došlo z důvodu cíleného bránění v rozvoji služeb, které by mohly konkurovat Apple Music. Tyto překážky jí Spotify přinesl provizi ve výši 30%, kterou Apple ze zřejmých důvodů neplatí, nedostatek alternativních platebních metod, aktualizuje zpoždění a omezuje práci služeb třetích stran na zařízeních Apple – například HomePod, kde nemůžete vybrat výchozí Spotify. Po přezkoumání všech materiálů, které trvalo 2 roky, Evropská komise tento týden podala proti společnosti Apple protimonopolní obvinění a nyní společnosti hrozí vážná finanční pokuta.

Apple vs. Evropská komise

Podle Komise Apple porušil pravidla hospodářské soutěže pro hudební služby třetích stran, jako je Spotify. Považují za nesprávné nařídit použití platebních prostředků společnosti Apple v aplikaci a nedostatek vývojářů, který by uživatelům umožňoval nakupovat mimo aplikaci. Za tímto účelem například společnost Apple odstranila Fortnite z App Store v roce 2020 : vývojář populární hry začal účtovat uživatelům vlastní platební systém. Evropská komise zjistila, že povinná 15% nebo 30% provize společnosti Apple, kterou musí Spotify platit, zvýšila ceny pro spotřebitele. Předpisy týkající se App Store narušují hospodářskou soutěž na trhu hudebních služeb tím, že zvyšují náklady vývojářů konkurenčních aplikací pro streamování hudby, uvedla Komise ve svém prohlášení. “To se zase promítne do vyšších cen pro spotřebitele za předplatné hudby v aplikacích na zařízeních iOS.”

Evropská komise dosud zaslala společnosti Apple dokumenty s podrobným popisem toho, jak společnost porušila pravidla hospodářské soutěže. Společnost má 12 týdnů na odpověď na seznam nároků. Pro společnost je to velmi hmatatelné množství a tato pokuta se může stát největší v historii Apple. Kalifornský gigant se ale ani tak nebojí samotné pokuty, i když je to spousta peněz, jako skutečnost, že společnost bude nucena změnit svůj obchodní model, pokud nechce takové pokuty přijímat. To znamená, že Apple bude muset buď odstranit provizi v App Store za hudební služby obecně, nebo ji snížit na symbolických 1-5%, nebo zajistit alternativní platební metody. To bude mít více ničivé a trvalé následky než pokuta.

Apple věří, že obvinění Evropské komise jsou neopodstatněná. Společnost situaci komentovala The Verge: 

“Spotify se stala největší službou předplatného hudby na světě a jsme hrdí na roli, kterou jsme v této roli hráli. Spotify ale neplatí společnosti Apple provizi za 99% jejích předplatitelů , ale platí 15% provizi pouze za ty předplatitele, kteří se přihlásili k odběru prostřednictvím App Store. Jádrem tohoto případu je požadavek společnosti Spotify na možnost inzerovat alternativní platební metody ve své aplikaci pro iOS, což je nepřijatelné v žádném obchodě na světě. Chtějí plně využít výhod App Store, ale nemyslí si, že je třeba za ně platit. Tvrzení o provizi jménem Spotify je v rozporu s férovou soutěží.”

Spotify vrací úder Apple: „Každý, kdo má monopol si myslí, že vše dělá

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články