Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Analytici předpovídají kolaps akcií Applu. Co je na tom pravdy?

Napsal

dne

Společnost Apple, která byl v době své první veřejné nabídky na světové burze NASDAQ za 22 USD, má dnes hodnotu 1 250krát vyšší. To není úplně pravda. Problém s akciemi Applu je v tom, že v posledních měsících byly více než provokativní. Znalí lidé, kteří na burze obchodují jsou unaveni varováním investorů, že podíl společnosti Apple je přeceňován téměř o řád a že se blíží ke kolapsu, a že akcie ovocné společnosti musí být neprodleně zlikvidovány. Poskytování více než přesvědčivých argumentů doprovázených grafy a výpočty – a míra roste a roste. Čtěte dál…

Jako by Apple prodával vzduch (ne MacBook Air nebo iPad Air, ale prázdnotu, nebo naději na rychlé zbohatnutí). Přestože se to bez nadějí a příslibů neobejde: iPhone 12 a Mac s Apple Siliconem uvnitř jsou stále lákavé sny a naděje, které přinesou zvýšené tržby a vyšší hodnotu akcií. Předpovědi skeptiků se nenaplňují a nenaplňují, ale situace je stále alarmující.

Apple jako nafukovací bublina? Praskne to?

Odporné chování společnosti Apple v posledních měsících je, kupodivu, jedinečné. Existovaly precedenty. Nejlepší přítel a nepřítel společnosti Apple, Microsoft, měl v roce 2000 bolestně podobnou zkušenost. Nakonec všechno skončilo dobře, ale zpočátku se meteorický vzestup změnil na 13 let krizí a problémů. Existovaly i jiné podobné případy, ale Apple a Microsoft mají tolik společného, ​​že odborníci učiní absolutně logický závěr: Apple se blíží ke konci. Tvrdí, že tahle situace neskončí dobře.

Ponuré vyhlídky byly nejlépe popsány v článku publikovaném na konci června. Citace Apple byly skromnější než nyní, ale odborník už měl už tehdy obavy. Přesně před dvěma měsíci, 24. června 2020, na konci obchodování na burze NASDAQ, činil podíl společnosti 360,06 $. Tato fráze zní dnes všude. Výhled se stal ještě tmavším: 24. srpna 2020, na konci obchodování, byla cena akcií Apple 503,43 $. Po zahájení obchodování stanovila cena akcií společnosti Apple další historicky nejvyšší hodnotu 515,14 USD (v tomto okamžiku tržní kapitalizace společnosti Apple činila 2,20 bilionu USD, další rekord), poté prudce poklesla (na 495,74 USD).

V době prodeje byly akcie nabízeny za 22 USD za akcii. Hodnota $22 v roce 1980 odpovídá hodnotě $69,18 v letošním roce 2020. Aktuálních 503,43 $ by bylo 125,86 $ . Ale to není snadný proces (abych byl upřímný, všechno se vždy děje na dlouhou dobu) a skončí až 31. srpna. Jedná se o páté rozdělení v historii Apple, přičemž předchozí čtyři rozdělení jedné akcie z roku 1980 se rovnaly 56 akciím z roku 2020. 56 akcií za 503,43 USD je 28 192,08 USD. Růst je 1282krát. Ráno 24. srpna, kdy byla cena akcií 515,14, byla tato hodnota ještě strmější: cena akcií v té době byla 1 311,27krát vyšší než ráno 12. prosince před 40 lety.

Nyní existují čtyři společnosti, jejichž tržní kapitalizace přesahuje bilion dolarů Na prvním místě je Apple s kapitalizací 2,15 bilionu dolarů. Na druhém Amazonu má 1,66 bilionu dolarů. Na třetím místě je Microsoft s kapitalizací 1,62 bilionu. Google (ve smyslu Alphabet) je na čtvrtém místě, jeho trh je téměř poloviční než trh Apple: 1,08 bilionu dolarů. Společně jsou největší světové IT společnosti v hodnotě 6,51 bilionu dolarů.

Co se stane s akciemi Applu?

Většina odborníků jako obvykle očekává rychlý a nevyhnutelný kolaps akcií Apple. Jejich hororové příběhy nikdy nezněly tak přesvědčivě a děsivě. Za posledních 52 týdnů (jinými slovy za poslední rok) se tržní kapitalizace společnosti Apple neuvěřitelně zvýšila. Apple se objevil na veřejnosti před 40 lety, ale 60% tržní kapitalizace bylo vyděláno za poslední rok. Akcie Apple jsou 32x vyšší, než se očekávalo na rok 2021, dokážete si to představit? To je absurdní. Je to nemožné a brzy to skončí.

Jen za poslední měsíc se cena akcií společnosti zvýšila o 100 USD, ze 400 na 500. O 25%. Rozdělení, které končí 31. srpna, změní pouze měřítko. Počet akcií se čtyřikrát zvýší, cena akcie se čtyřikrát sníží. Děje se tak proto, aby byly akcie přístupnější a atraktivnější pro investory. Odborníci z toho vyvodí závěr: Zde skončí cupertinský vzlet a společnost se zhroutí.

Ale ne všichni odborníci myslí stejným způsobem. Morgan Stanley je přesvědčen, že Apple brzy udeří na hodnotu $ 520 (nebo 129 $, pokud k tomu dojde po rozdělení). Společnost Wedbush Securities také revidovala svou prognózu dalšího růstu. Je jasné pouze jedno: pokud Apple nezačne plnit své sliby v nadcházejících měsících a nepředstaví něco významnějšího, než je víceméně hardwarový upgrade na 27-palcovém iMacu, jeho cena akcií a kapitalizace nemohou i nadále růst do nekonečna.

Zdroj: CNBC.com

Pokračovat ve čtení
Začít komentovat
Placená propagace

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

SmartyHodinky.cz – Obchod se zaměřením na chytré hodinky za skvělé ceny!

Vše co potřebujete vědět o mobilních tarifech najdete v našem přehledu.

Poslední recenze

Oblíbené články