Sledujte nás na sociálních sítích

Články

7 důležitých funkcí, které v prvním iPhonu nebyly

Napsal

dne

Není to tak dávno, co jsme oslavili narozeniny iPadu, stejně jako významné výročí iPhonu. Od představení prvního smartphonu, který změnil historii mobilní elektroniky uběhlo 15 let, přičemž se během toho událo několik opravdu důležitých okamžiků. Nyní iPhone umí téměř vše, nebo se alespoň pomalu učí a zlepšuje nástroje, kterými nám zpříjemňuje každý den.

Pokud se ale vrátíme na začátek celé kariérní dráhy světově známého smartphonu, pak zjistíme, že byl neuvěřitelně omezený. To však bylo zřejmě naposledy, kdy byl Apple na všech frontách horší než konkurenti, jako Nokia, Motorola či Sony Ericsson. Ty jsou dnes oproti Applu možná v síni slávy, ale jejich kariéra skončila. Pojďme si společně připomenout některé důležité funkce, kterými Apple iPhone 2G nedisponoval, případně byl v tomto směru nepoužitelný a postupem času se jim začaly otevírat další možnosti.

App Store? To tenkrát ještě nebylo

Pokud byste hledali na prvním iPhonu digitální obchod, odkud stáhnout aplikace, jako YouTube, Facebook či Instagram, nic takového nebylo možné. Jakýkoliv jiný telefon v té době umožňoval stahovat hry z internetu, nebo přímo z počítače. Dokonce třeba Siemens umožňoval aplikace sdílet, extrahovat a přenášet do počítače jako soubor. Společnost Apple zareagovala celkem rychle a další klíčová aktualizace, tedy iPhone OS 2.x již obsahovala první App Store. Tehdy měl přes 500 aplikací, nyní jich je více než dva miliony.

Tapeta na ploše? Jen černé pozadí

Budete překvapeni, ale první generace iPhonu neměla k dispozici žádné tapety. Vybrat jste si nemohli vůbec ze žádné nabídky a přednastavené bylo výhradně černé pozadí. Systém ani neumožnil nahrát si vlastní obrázek či fotografii. Nyní Apple téměř každý rok vydává nové exkluzivní snímky do nových verzí systému iOS a dokonce si můžete vybrat ze živých animovaných obrázků.  Podpora tapety se objevila až teprve v systému iOS 4 v roce 2010, ačkoli iPhone 2G tuto aktualizaci nedostal. Pamatuji si, že Windows Phone byl odsuzován za nedostatek tapet, ale na první iPhone nebyly žádné takové stížnosti.

Jaký fotoaparát byl v prvním iPhonu

Stačí se podívat na malý objektiv fotoaparátu na prvním iPhonu. Tato čočka v iPhone 2G byla opravdu primitivní. Nabízela rozlišení pouze 2 megapixely bez možnosti natáčet video, případně jej dále upravovat. Rozlišení bylo 320×480 pixelů a na snímku nebylo téměř nic vidět. Mimochodem, Sony Ericsson K750, špičkový fotomobil té doby, měl 1663×1224 pixelů. Nechyběl ani přední fotoaparát – v zásadě bylo v té době velmi obtížné potkat smartphone s přední kamerou. Ve skutečnosti neexistoval, dokud nebyl FaceTime představen v roce 2010 s iPhonem 4. A nebyl tam žádný blesk. Fotografie pořízené v noci byly hrozné a nebylo možné je nijak vylepšit. A kde je blesk, tam je i baterka: v té době bylo možné osvětlit tmavý vchod pouze speciální aplikací (až po objevení App Store), ve které se bílá obrazovka rozsvítila naplno.

Ochrana dat iPhone

iPhone 2G neměl žádné jiné bezpečnostní metody než čtyřmístný kód. Je pošetilé popírat, jak moc díky Touch ID a Face ID jsou naše iPhony bezpečnější. Pro odemknutí smartphonu bylo nutné pokaždé zadat čtyřmístnou kombinaci. Dovolte mi, abych vám připomněl, že před vydáním iPhone 5s bylo rozmezí implementace technologií celých 6 let a u iPhone X až 10 let. Dnes si už platbu bez ověření nedokážeme představit jinak, než pohledem na displej telefonu. Buďme rádi za to, že Apple představil tyto dvě bezpečnostní technologie, které opravdu dobře fungují.

Přenos dat na iPhone

Odesílání fotek a videí je nyní standardem. iPhone 2G neměl ani MMS. Nyní není obtížné přenést fotografii nebo video z iPhone. Využít k tomu můžete třeba WhatsApp, Telegram, v nejhorším případě – iMessage. To ale iPhone 2G neměl. Smartphone umožňoval pouze posílat textové SMS zprávy, ale neměl funkci MMS, která v té době byla téměř na všech telefonech. Podpora MMS se objevila až o dva roky později, s vydáním iPhone OS 3.0 v roce 2009. A i to bylo stejně k dispozici jen na modelech iPhone 3G a iPhone 3GS.

Retina na iPhone

Obrazovka v iPhone 2G byla hrozná a velmi nekvalitní. Vše se změnilo až s příchodem Retiny. Jste zvyklí na to, že iPhone má vždy jasný displej a pixely nejsou vidět ani na chytrých telefonech s IPS modulem? Technologie se neobjevila hned: prvním smartphonem od Applu s vysoce kvalitním Retina displejem byl iPhone 4. Toto technologické řešení bylo uživateli velmi oceněno. iPhone roku 2010 měl rozlišení obrazovky 640 x 960 pixelů, což je 4x vyšší než u iPhone 2G (320×480 px ). Hustota pixelů byla v tomto případě 326 ppi oproti 163 ppi. Mimochodem, nyní v iPhone 11 je hustota pixelů 326 při rozlišení 1792×828 pixelů.

Nabíjení přes 30 pinový konektor

Nadáváme na Lightning a čekáme, až bude iPhone vybaven USB Type-C . Pokud nejste spokojeni s tím, co teď máme, vzpomeňte si na tu hrůzu z prvního iPhonu – měl 30pinový konektor, který se neustále lámal. V té době měly všechny telefony svůj nabíjecí port, což bylo trochu k vzteku. Nezbývalo nic jiného, ​​než čekat, až se Lightning objeví s vydáním prvního iPhonu – do roku 2012 v iPhonu 5.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články