Sledujte nás na sociálních sítích

Články

4 zajímavé funkce iOS 16, které se s jeho vydáním neobjeví

Napsal

dne

Pokaždé, když Apple představí nový operační systém, součástí je publikace zahrnující podporovaná zařízení. Kromě toho je vždy vysvětleno, zda určité novinky dostanou všechna zařízení na seznamu či nikoliv. Tato tradice začala již u modelů iPhone 7 Plus, kdy byl již telefon vypuštěn mezi veřejnost, nicméně funkce portrétního režimu byla do systému přidána až později. Proto nelze 100% garantovat, že všechny funkce v iOS 16, které Apple představil na WWDC 2022 dorazí hned v první verzi na podzim. Příkladem může být autorizace bez hesla, vylepšené CarPlay, nebo upozornění v prohlížeči Safari. Pojďme si jednotlivé informace rozebrat podrobněji.

Apple Passkey umožňuje přihlašování na různé stránky a aplikace bez použití hesla. Nahradí je biometrie pomocí Face ID nebo Touch ID v závislosti na zařízení. To umožní vlastníkům technologie Apple nepoužívat stejná hesla na různých stránkách, ale vystačit si se skutečně bezpečnou metodou autorizace. Společnost Apple vynaloží malé úsilí na implementaci této funkce. Většina webových zdrojů by měla organizovat svou podporu na své úrovni. A teprve poté jej budou moci používat uživatelé iPhonů, iPadů a Maců. Předpokládáme, že proces takové implementace nebude nijak rychlý. V některých ohledech bude připomínat dlouho vytvořenou funkci Přihlásit se pomocí Apple, která nezískala požadovanou distribuci po globální stránce. S největší pravděpodobností dojde během jednoho a půl až dvou let k více či méně masivnímu přechodu na autorizaci bez hesla.

How Passkey works in iOS 16 and macOS Ventura. This is an alternative to  passwords on sites - Gamingsym

Na internetu kolují informace týkajících se novinek v rámci CarPlay a iOS 16. Zajímá nás především rozšířená verze, která přebírá kontrolu nad všemi obrazovkami v autě. Nová verze totiž dokáže zobrazovat data jako rychlost, počet otáček, hladinu paliva, venkovní teplotu či úroveň klimatizace. Hlavním požadavkem pro výrobce automobilů, kteří chtějí ve svých vozidlech používat nové rozhraní CarPlay , je, že se musí vzdát svých vlastních systémů ve vozidle. Ne všechny společnosti jsou připraveny dělat takové ústupky. První vozy s CarPlay budou oznámeny na konci roku 2023 a do prodeje se začnou prodávat v roce 2024.

CarPlay 2.0' Is the Best Hint Yet of What the Futuristic Apple Car Will  Look Like - Gadgets Officials

To, co bylo v Chrome již dlouho na všech platformách, Apple implementuje až nyní a to opravdu s velkým zpožděním. Notifikace ze stránek přes Safari umožní bankám, jejichž aplikace byly odstraněny z App Store, vytvářet webové aplikace, které se svou funkčností blíží těm běžným. To platí nejen pro software odstraněný z App Store. Možná chce jedna ze služeb upustit od samostatného programu, ušetřit za údržbu samostatné aplikace a zaměřit se na plnohodnotné využití webové verze. Ve skutečnosti mají oznámení prohlížeče spoustu vyhlídek. Zejména zařízení s nízkou pamětí budou nyní moci využívat výhradně webovou verzi zdrojů, které potřebují, bez ztráty funkčnosti. Implementace této funkce je bohužel naplánována na rok 2023 a není známo, kolik přechodných verzí operačního systému stihne vyjít do konečného vydání.

Jednou z hlavních funkcí poslední prezentace iOS 16 byla možnost přizpůsobit si zamykací obrazovku vašeho iPhonu. Kromě změny písem, barev a výběru různých tapet bylo možné na zamykací obrazovku instalovat widgety, které migrovaly na iOS z ciferníků watchOS. O tom, že je Apple neokopíroval z Androidu, jsme hovořili v samostatném článku. Nejvíce podceňovanou funkcí byly ale Živé aktivity. Díky otevřenému API umožní Live Activities vývojářům třetích stran vytvářet speciální bannery na zamykací obrazovce pro jejich aplikace, které budou zobrazovat jakékoli informace online. Například jste si objednali taxi, zablokovali svůj smartphone a bez vstupu do aplikace z lockscreenu můžete sledovat, jak se auto pohybuje na vaši adresu.

iOS 16 Will Let Developers Create Live Lock Screen Notifications - MacRumors

Vydání Live Activities je naplánováno na konec tohoto roku. Apple zjevně plánuje přivést co nejvíce vývojářů a aplikací, aby v době uvedení nová funkce vyvolala globální poprask.

Pokračovat ve čtení
Placená propagace Kruh
Začít komentovat

Návody | Tipy

Zajímavé odkazy

iMore.cz – Eshop s příslušenstvím a náhradními díly pro Apple iPhone, iPad i Watch za výhodné ceny a s opravdu rychlým dodání, do 24h

MacBookarna.cz – Bazar s použitými Apple MacBooky PRO/AIR/WHITE se zárukou

Poslední recenze

Oblíbené články