Zrychlete svůj MacBook pomocí SSD WD Blue 3D Nand m.2.

Pravidelně vám přinášíme články týkající se vylepšení a zrychlení počítače, konkrétně pak značky Apple. V případě, že vlastníte starší MacBook Air a nestačí vám základní diskový prostor, u vybraných modelů se nabízí možnost upgradovat a pořídit si některý z nabídky SSD disků. V dnešním testu se zaměříme konkrétně na SSD WD Blue 3D Nand m.2 s kapacitou 500 GB.

Přestože se může zdát, že modelové řady přenosných počítačů MacBook Air 2012 či 2013 jsou na pokraji konce svého života, realita je zcela jinde. Tyto počítače jsou stále velmi schopnými produkty pro každodenní používání, pokud však provedete drobné vylepšení. Tento článek se bude hodit zejména majitelům, kteří si mysleli, že jejich základní 120 GB SSD úložiště vystačí, avšak časy se změnily a soubory, či aplikace zabírají stále více místa.

Výsledek obrázku pro WD Blue M.2 SSD 500GB MacBook

Výrobce komponentů Western Digital nabízí celkem tři různé modely výše uvedeného disku Blue 3D Nand m.2, konkrétně nejlevnější 250 GB verzi, námi testovanou 500 GB verzi a nejvyšší řadu s kapacitou 1 TB. Pokud chcete použít tento disk ve vašem modelu počítače, nejprve se přesvědčte o kompatibilitě. V našem případě bylo třeba dokoupit speciální adaptér od společnosti Sintech. K zakoupení je například na stránkách Amazonu.

Pokud si zrovna nevíte rady, jaký šroubovák k rozebrání počítače použít, nebo neznáte přesný postup, pak můžete využít skvělých návodů od odborníků z iFixit. Doporučujeme však zazálohovat veškerá data, případně navštivte nejbližší servis, kde vám jistě SSD disk za menší poplatek vymění, případně i nainstalují nový operační systém macOS. Teď už ale k samotnému disku. WD SATA m.2 přináší vysokou kapacitu, vyšší spolehlivost, než klasické 2,5″ SSD disky a bleskovou rychlost, což znamená, že uspokojí i ty nejvyšší požadavky na výpočetní výkon.

Pokud se zaměříme na balení produktu, je velmi jednoduché, přičemž uvnitř kartonové krabičky najdeme plastový výlisek, ve kterém je samotný disk umístěný. Žádné další příslušenství nehledejte. Jestliže vás zajímají technické parametry, tato verze používá novější vrstvené 16nm TLC NAND čipy na rozdíl od předchozí generace a má všechny čipy jen na jedné straně. Výrobce uvádí na stránkách maximální výkon 560 MB/s a 95K IOPS pro čtení a také 530 MB/s a 84K IOPS pro zápis, což je velmi slušné. 

Výsledek obrázku pro WD Blue M.2 SSD 500GB benchmark

Vzhledem k tomu, že se jedná o podstatně novější technologie, samozřejmostí je také nízká spotřeba, což zejména u přenosných počítačů poznáte. Po výměně nám ukazuje systém z původních 500GB dostupnou kapacitu 464GB, což odpovídá a je zcela dostatečné pro systémový disk. V případě, že budeme hledat silného protivníka, pro srovnání je o trošku lepší například Kingston HyperX Predator 240 GB M.2, nebo celá řada 2,5″ SSD disků od Western Digital, či Kingston UV 400 480 GB. Níže si můžete prohlédnout BenchMark výsledky z CrystalDiskMark 5, přičemž celkově jde o solidní SSD M.2 disk a klíčovým parametrem je jeho prodejní cena. Pro řadu špičkových výpočetních aplikací, jako je hraní her, přehrávání multimediálního obsahu v rozlišení HD či používání softwaru pro kreativní činnost jsou SSD disky WD Blue 3D NAND SATA to pravé řešení.

Pokud tedy hledáte spolehlivý a cenově dostupný SSD disk, pak je WD Blue 3D NAND SATA ideální volbou, obzvlášť se jedná o moderní a jedny z nejlepších TLC čipů na současném trhu. Je třeba zmínit, že ve všech ohledech je lepší než předchůdce (SSD BLUE série bez 3D v názvu) navíc odpovídá všem požadavkům běžného uživatele MacBooku Air. Na internetu jej můžete sehnat již od 3000 korun. Doporučujeme stáhnout si software dodávaný výrobcem, jenž nabízí ovládací panel WD SSD. Ten umožňuje monitorovat volnou kapacitu disku, jeho provozní teplotu, atributy SMART a další ukazatele. Software Acronis True Image WD Edition, který je zdarma k dispozici ke stažení, dokáže klonovat disky a zálohovat váš operační systém, aplikace, nastavení a všechna vaše data.

Mimochodem tento model disku je kompatibilní také s modelem UMAX VisionBook 13Wa Pro, u kterého byly pořízené fotografie.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz