Zhiyun Smooth Q: Natáčejte s iPhonem jako profesionál.

Chytré telefony se v poslední době stávají nejlepším společníkem k pořízení snímků či různých videozáznamu. Výrobce svá zařízení neustále vylepšují a soustředí se také na komponenty, které zaznamenají vaše radostné okamžiky, nebo zážitky z cestování. Vývoj mobilního fotografování neuvěřitelným tempem pokročil kupředu a samotný iPhone se svým výkonem rozhodně nemusí stydět, přičemž patří na špičku pyramidy co se týká výsledků. Podle posledních průzkumů je dokonce Android ve fotografování několik let pozadu za iPhony. Mimochodem, věděli jste, že prvním telefonem s fotoaparátem byl J-SH04 vyrobený v roce 2000 společností Sharp? 

Zhiyun Smooth Q

Největším nepřítelem při videozáznamu (i samotném fotografování) je rozhodně nedostatečná stabilizace obrazu. Pokud tedy chcete pořídit opravdu povedené záběry z dovolené, nebo výletu s přáteli, pak budete potřebovat kvalitní stabilizátor obrazu Zhiyun Tech Smooth Q, který je určen pro různé druhy chytrých telefonů a podle našeho testování za to rozhodně stojí! Náš partner MobilníRežisér.cz na svém webu nabízí tento produkt za skvělou cenu, navštivte proto přímo oficiální stránky, kde se dozvíte více informací.

Přečtěte si také: 7 tipů jak pořídit perfektní videozáběry pomocí iPhonu.

Vždycky bylo vaším snem pořídit záběry jako od profesionálů? Pro začátek vám rozhodně poslouží stabilizátor, nebo chcete-li gimbal, který dokáže změnit roztřesené záběry z telefonu na klidné, profivypadající filmové záběry. Co si budeme nalhávat, tento prezentovaný model je srovnatelný s mediálně propagovaným DJI OSMO MOBILE, za skvělou alternativu však zaplatíme o mnohem méně! Pojďme se ve stručnosti podívat na budoucnost amatérské kinematografie, které můžete být součástí i vy!

Zhiyun Smooth Q

1.) Rozbalování, první dojmy z produktu

Už na první pohled je viditelné, že se výrobce snaží samotným balením ukázat, že se jedná o profesionální produkt, který splní vaše tajná očekávání. Pokud si tento produkt zakoupíte, dorazí vám v hezkém obalu, který slouží také pro přenášení gimbalu a příslušenství. Součástí balení je také USB kabel pro dobíjení (nutno zakoupit síťový adaptér do elektřiny), nechybí ani elegantní poutko na uchycení a manuál v angličtině. Nemusíte se však bát, jelikož si pro vás MobilníRežisér připravil skvělé video-návody v češtině, které rozhodně oceníte. Samotný produkt je k dispozici celkem ve čtyřech různých barvách (černá, stříbrná, zlatá, růžová). V našem případě se jednalo o model v černém provedení, který dokonale ladí k jakémukoliv smartphonu – k jablečnému iPhonu obzvlášť.

Zhiyun Smooth-Q 3-osý kufr s kardanem

Stabilizátor nabízí poměrně kvalitní zpracování i přestože se jedná o plast. Jeho hmotnost je odpovídající, avšak velmi příjemná zejména kvůli ergonomické konstrukci a během používání úplně zapomenete na to, že váží 440g bez telefonu, přičemž je možné vložit až 6″ smartphone s maximálním zatížením 220 gramů. Rozměry jsou následující (118*105*285 W*D*H). Tento produkt se tak okamžitě stane skvělým společníkem na cestách, který pomůže zachytit všechny důležité životní okamžiky.

2.) Ovládací prvky a zajímavé informace

Pokud se zaměříme na samotný produkt, ovládání je velmi jednoduché a prvky jsou ideálně rozmístěné, vše totiž dokážete ovládat jednou rukou. Na stabilizátoru Zhiyun Tech Smooth Q najdeme celkem čtyři mechanická tlačítka, přičemž jedno slouží pro regulaci zoomování (W/T) v reálném čase, další například pro spuštění nahrávání. Nechybí samozřejmě ani funkce přepínání jednotlivých režimů (MODE), nebo 4-osý joystick k určení směru natáčení.

Zhiyun Smooth Q

Pokud budete chtít zařízení dobíjet, poslouží microUSB port na levé straně, přičemž dobíjení signalizuje LED dioda. Na spodní straně pak najdeme standardní 1/4″ závit, pomocí kterého můžete váš gimbal kombinovat s externím video zařízením. Podle výrobce najdeme uvnitř akumulátor s kapacitou 980 mAh, která dokáže fungovat až 12 hodin bez přerušení, dobíjení probíhá v průměru 2,5 hodiny, což není vůbec špatné.

Určitě stojí za zmínku, že nový Instune algoritmus 5. generace v kombinaci se špičkovým elektronickým stabilizačním systémem nabízí až 40% zlepšení točivého momentu pro zařízení gimbalu. Nemusíte se tedy bát, že nezvládne „unést“ například iPhone 7 Plus.

3.) Instalace a speciální funkce (režimy natáčení)

Zhiyun Smooth-Q 3-osý křídel Jet BlackJak bylo zmíněno o několik odstavců výše, tento model je kompatibilní se všemi smartphony až do velikosti 6″ a hmotnosti 220 gramů. Posadíte do něj tedy různé modely, přičemž je zaručena kompatibilita s Apple iPhone 7, 7 plus, 6 plus, 6,  5S, 5, 4s, 4, Google Pixel, HTC, Samsung Galaxy S3, S4, S5, S6 S7, S7 EDGE, S8, S8+, Nokia Windows Phone a dalšími. K dispozici je také možnost stáhnout si speciální aplikaci Zhiyun Assistant z App Store, nebo Google Play, která přináší další možnosti využití a nastavení.

Stabilizátor je však v první řadě třeba zapnout a spárovat prostřednictvím Bluetooth s vaším telefonem. Synchronizace probíhá poměrně rychle a během testování jsme nezaznamenali žádný problém. Telefon je třeba vložit sluchátkem vlevo – nabíjecí porty vpravo, aby byla čočka fotoaparátu ve správné poloze. Po vložení a zapnutí proběhne automatická kalibrace, přičemž funkce stabilizace funguje mimochodem i bez doplňkové aplikace – přijdete ale o nejméně 30-40% maximálního využití.

Softwaru jsme věnovali následující kapitolu (viz. 4. níže). Soustředíme se na samotné režimy stabilizátoru. V první fázi lze ovládat směr natáčení pomocí náklonu rukojeti, je tedy volná, ruční směřování pomocí joysticku nereaguje. Druhý režim zablokuje otáčení pomocí rukojeti a povolí ovládání pomocí joysticku do čtyř stran. Poslední režim ocení zejména „selfíčkáři“ kteří natáčí nejradši svůj obličej. Trojím stisknutím se totiž telefon natočí zadní kamerou směrem k vám a můžete se pustit do videoblogů. Jedinou nevýhodou gimbalu je absence indikátoru, který by ukázal, v jakém režimu je, jedinou možností je využít aplikace. Nejvíce nás zaujala funkce Visual Tracking – která sleduje určený objekt v rámci možností. Kliknete si tedy například na vaši tvář a stabilizátor ji bude neustále sledovat.

4.) Aplikace Zhiyun Assistant

Aplikaci Zhiyun Assistant si můžete stáhnout z iTunes App Store (zde) případně pokud máte Android zařízení z Google Play (zde). Přestože je většina materiálů v Čínštině, Aplikace Zhiyun Assistant přichází naštěstí v angličtině. Tento titul je bezplatný a nabízí skvělé možnosti, jak záběry ještě více vylepšit. K dispozici jsou například skvělé filtry obrazu, mód scény, rozlišení, vyvážení bílé, nebo třeba manuální ostření či zoomování. Součástí je také editor, ve kterém můžete vaše video zpracovat. Prostředí je velmi jednoduché a poradí si s ním i „neznalec“ cizích jazyků. Doporučujeme si tuto aplikaci nainstalovat.

5.) Video-prezentace testovaného modelu

6.) Závěrečné hodnocení a shrnutí

Tento produkt nás přesvědčil o tom, že na stabilizaci obrazu opravdu záleží, obzvlášť pokud od videozáznamu z dovolené nebo výletu očekáváte více. Jedná se o skvělého společníka, kterého už nebudete chtít dát z ruky a natáčení smartphonem se dostane na vyšší úroveň. Příjemně nás překvapilo snadné používání, okamžitá reakce, skvělá aplikace a dobrá výdrž akumulátoru. Rozhodně ceníme i čtyři barevné varianty, pokud budeme brát stabilizátor jako módní doplněk a možnost připojení externího příslušenství, jako je například mikrofon. Oceňujeme také kvalitní zpracování samotného produktu a odpovídající částku 4.790 Kč (v době psaní této recenze) vč. DPH. Aktuální cenu si můžete zjistit pod tímo odkazem.

Pokud si tedy nechcete kupovat předražený DJI OSMO Mobile, ale hledáte vhodnou alternativu, můžeme ji rozhodně doporučit, jelikož s výsledky budete mile překvapeni. Filmové záběry z Vašich zážitků ještě nikdy nebyly dostupnější a jednodušší. Děkujeme za spolupráci MobilníRežisér.cz.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz