Vývoj iMaců

Co je to ten iMac?

iMac je osobní počítač typu „vše v jednom“ od společnosti Apple. Ihned od uvedení na trh v roce 1998 se stal vlajkovou lodí řady Macintosh. iMac spolu s osobním přehrávačem iPod, významně přispěl k oživení zájmu o produkty Apple v druhé polovině devadesátých let a tím firmu vytáhl z hluboké krize. K popularitě iMacu přispělo i využití USB portů, estetická stránka i chytrý marketing ze strany Apple.

iMac byl po uvedení na trh v pravidelných intervalech aktualizován – postupně rostla rychlost procesoru, velikost videopaměti a kapacita pevného disku, Apple také nahradila původní modrou barvu „Bondi“ jinými barvami, nazvanými podle ovoce. Postupně následovaly barvy jako grafitová, rubínová, smaragdová, atd. (viz obrázek). Po technické stránce, druhá generace iMaců už obsahovala optickou mechaniku s interním podavačem médií, FireWire, možnost využití bezdrátových sítí a chlubila se tichým chodem. bez použití ventilátorů. Apple prodávalo tyto modely do roku 2003, zejména zákazníkům, kteří preferovali používání operačního systému Mac OS 9.

iMac G4, G5 a eMac

iMac G4, první iMac s plochým monitorem

Do roku 2002už bylo jasné, že CRT monitory jsou morálně zastaralé – zejména iMac s G3 a 15 palcovým monitorem nutně potřeboval aktualizaci. V lednu 2002 proto společnost Apple přišla s novým iMacem s úplně novým designem a procesorem G4. iMac G4 měl plochý 15 palcový LCD monitor připevněný na kovové tyčce, která byla připevněna v základně ve tvaru polokoule, ve které se ukrýval veškerý hardware i mechanika. Model připomínal stolní lampu a pod přezdívkou „lampička“ se i zapsal do historie.

Od roku 2003 byl iMac G4 dostupný i se 17 a 20 palcovými širokoúhlými LCD, každopádně Apple však nedokázalo navázat na nízkou cenu původních G3 iMaců, zejména kvůli tehdejším vysokým cenám LCD.

Přečtěte si také:  Misfit Ray: Jednoduchý designový fitness náramek s vydrží až půl roku.

iMac G3 s CRT byl zastaralý, ale na druhé straně Apple potřebovalo levný počítač pro vzdělávací instituce, v dubnu 2002 byl tedy na trh uveden eMac – počítač velmi podobný iMacu G3, s procesorem G4 a 17 palcovým CRT monitorem. Tento (samozřejmě aktualizovaný) model se prodával do roku 2006 A i když byl původně určen pouze pro školství, byl o něj zájem i širokou veřejností, a tak ho Apple začal prodávat i běžným uživatelům.

iMac G5 s 20palcovým displejem

V srpnu 2004 byl design iMacu opět výrazně změněn. Celý počítač byl zapouzdřen s LCD monitorem a měl hloubku pouhých 6 centimetrů. I přes to, že obsahoval nový procesor G5, který je energeticky velmi náročný, se Apple podařilo nehlučně vyřešit rozvod tepla. Tento model byl ještě jednou aktualizován koncem roku 2005. Nejnovější model má vestavěnou webkameru iSight, software FrontRow na prohlížení multimediálního obsahu a dálkový ovladač. Oproti původním iMacům je ale vybaven procesorem Intel Core 2 Duo.

iMac Core Duo a Core 2 Duo

V lednu 2006 byl představen a následně uveden na trh iMac s procesorem Intel Core Duo. Byl prakticky identický s poslední verzí iMaca G5 (opět se 17 a 20 palcovými monitory), podle tvrzení Apple byl až dvakrát rychlejší, než model s G5. 5.července 2006 ukončilo Apple prodej eMaců a uvedlo na trh levnější verzi iMac s procesorem Intel Core Duo určený výhradně pro školství.

V listopadu 2006 Apple opět změnilo svou nabídku a všechny dosavadní modely nahradilo novými s výkonějším procesorem Intel Core 2 Duo (Merom). V nabídce přibyl i největší iMac s 24 palcovým monitorem s rozlišením FULL HD 1920×1200 bodů.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz