Téměř 70% iOS aplikací nezajímá vaše bezpečí. Nepoužívají ATS šifrování.

Snad se nikdo jiný nestará o soukromí uživatelů takovým způsobem, jako společnost Apple. Kalifornský gigant vynakládá značné úsilí na ochranu osobních údajů uživatelů a dobrovolně odmítá shromažďovat informace o veškerých svých činnostech a preferencích. Tato pozice si určitě zaslouží pochvalu, ale pouze za podmínek, že v Cupertinu neumožňují outsiderům sledovat své zákazníky. Jedná se například o nechráněné aplikace, které se ve velkém množství objevují v App Store.

Jak uvedli odborníci společnosti Wandera, kteří studovali více než 30 tisíc aplikací dostupných v obchodě App Store, téměř dvě třetiny titulů nepoužívají technologii nazvanou ATS (App Transport Security). Právě tento protokol dokáže zajistit bezpečnou komunikaci mezi zařízením uživatele a servery vývojářů, mezi nimiž dochází ke stálé výměně dat. Veškeré přenášené informace jsou proto šifrovány a nemohou být zachyceny třetími stranami.

Proč potřebujete šifrování

Apple představil ATS s vydáním iOS 9 již v září 2015. Blokuje všechna http spojení, aby se zabránilo nešifrované komunikaci. O rok později se společnost rozhodla zavést povinné používání ATS pro všechny aplikace, ale tuto myšlenku musela kvůli určitým problémům přerušit. Navzdory tomu Apple doporučuje, aby všichni vývojáři používali ATS, které samozřejmě zanedbávají. Většina vývojářů raději nepoužívá ATS ze strachu z blokování reklam, což je prokázáno v jejich aplikacích. Reklamní sítě, s nimiž vývojáři pracují společně, doporučují zakázat službu ATS, aby se předešlo chybám při zobrazování reklam. Z tohoto důvodu je ATS zpravidla využívána především v placených aplikacích, kde si tvůrci nevydělávají zobrazování reklamy.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz