Společnost Apple selhala se svým Apple Arcade. Jaké jsou nedostatky?

Společně s vydáním veřejného sestavení iOS 13 jsme se také dočkali spuštění herní služby Apple Arcade, na kterou všichni netrpělivě čekali od března, kdy byla poprvé představena veřejnosti. Vývojářská studia již několik měsíců vyrábějí exkluzivní hry pro novou platformu. Uživatelé z celého světa očekávali, že konečně bude možné prodat své konzole a hrát přímo na zařízeních Apple. Situace je však prozatím poněkud jiná. Pokud jste sledovali videa na YouTube a četli některá hodnocení, možná budete stejného názoru. Čtěte dál…

Výsledek obrázku pro apple arcade sonic racing

Nejprve ze všeho, co jsem potvrdil, bylo jednoměsíční zkušební období. V první řadě jsem se rozhodl stáhnout senzační RPG Oceanhorn 2: Rytíři ztracené říše, které je k dispozici pro Apple TV 4K. Chápu, že je o novou službu stále velký zájem, ale délka stahování mě začala odrazovat. Stahovat soubor o velikosti 2 GB téměř 40 minut mi přišlo celkem únavné. Nevím, zda nastala chyba pouze v mém případě, nebo se s tím setkal také někdo další. Opravdu Apple nepředpokládal zájem o novou službu a servery nevydrží zátěž? Dostáváme se k dalšímu titulu. Zajímal mě nostalgický titul Sonic Racing od SEGA.

Výsledek obrázku pro apple arcade sonic racing

Překvapilo mě, že není možné hrát Sonica na gamepadu. Nelze uložit ani Apple Remote, ani iPhone jako virtuální ovladač. Ostatní tituly z nabídky mě svoji grafikou a příběhem příliš nezaujali. Apple na svých stránkách tvrdí, že „výsledkem platformy jsou hry, o kterých vizionáři doteď jen snili – stejně jako ty.“ Upřímně jsem očekával nějakou herní revoluci, nebo alespoň širší podporu pro herní příslušenství. Možná se dočkáme časem příjemných změn. Abych vypsal nejzajímavější tituly, které stojí za to: LEGO Brawls, Sayonara Wild Hearts a Shinsekai Into the Depths. Ostatní mě ze stovky dostupných titulů nijak nezaujaly. Věřím však, že to chce čas a postupně se dočkáme zajímavějšího obsahu. Pojďme dál…

Přečtěte si také:  iPhone SE 2020: Jaké jsou rozdíly v porovnání s iPhonem 11 Pro?

Apple Arcade na iPhonu

Z mírného zklamání implementace Apple Arcade na Apple TV jsem se rozhodl vyzkoušet některé tituly na iPhonu. Začneme opět RPG Oceanhorn 2: Rytíři ztracené říše. Musím říct, že hra na iPhonu vypadá daleko lépe, než na Apple TV a pokud budeme věnovat pozornost vykreslení prvků, jako je voda, vypadá skvěle. Není to tak dávno, co jsme to mohli vidět podobné prvky pouze na počítači, ale určitě ne na telefonu. Hlavní obrazovka Apple Arcade vám doporučuje zahrát si Skate City. Popis je, jako kdyby prošel Google Translatorem bez úprav. Vypadá to neobvykle. Ale opět zde věnuji pozornost velikosti hry – 706 MB. Kdysi dávno, GTA: Vice City na disku zabralo stejně. Možná existuje nějaký obrovský svět? Ne, mění se pouze překážky a grafické pozadí. V App Store je mnoho takových her a zabírají mnohem méně místa. Například na stejném tématu je hra MyTP Skateboarding. Zabere něco přes 300 MB se zcela odlišnou úrovní grafiky.

Výsledek obrázku pro apple arcade skate city

Jak si můžete všimnout, všechny tituly z nabídky zaberou poměrně dost místa. Jedná se o stovky megabajtů nebo dokonce gigabajty. Navíc se určitě v průběhu času objeví nějaký druh mezipaměti. Apple se tím možná snaží naznačit, že 64 GB paměti v telefonu je již malé?

Podle mého názoru je Apple Arcade v současné době pouze předpokladem pro skutečnou herní službu. Je zde mnoho problémů, například:

  • Hry zabírají příliš mnoho místa. Ať už se jedná o Apple TV, nebo iPhone, úložiště je velký problém. Většina lidí vlastní modely do 64GB, což je v tomto případě hodně málo a moc titulů si do svých zařízení nestáhnou. Podobné hry byly v prohlížečích před 10 lety, nebylo třeba nic stahovat. Když už mluvíme o slibované „další úrovni“. Pokud byste měli možnost hrát bez načtení (stažení) hry, byla by to opravdu další úroveň.
  • Téměř žádné originální nápady. Ano, existuje několik opravdu zajímavých her. Ale většina má protějšky mimo Apple Arcade. Dokonce i zdarma. Ano, s reklamou. Ale už jsem na první zvyklý a druhý ignoruji. Doufejme, že se v průběhu času objeví více originálních her, které nějakým způsobem zaujmou.
  • Nesrozumitelné podmínky pro zkušební předplatné. Každý zná pravidla předplatného. Pokud se vám to nelíbí, můžete automatické obnovení okamžitě zrušit, ale nadále používat službu až do konce zkušební doby. To se děje všude, ale ne v Apple Arcade. Tady, pokud jste odmítli službu nadále využívat, pak už si zdarma nezahrajete.
Přečtěte si také:  Kteří uživatelé iPhone jsou s nákupem nejvíce spokojeni?

Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz