Společnost Apple představila iOS 13. Tmavý režim, vylepšené mapy a další.

Kromě operačního systému watchOS 6 pro chytré hodinky Apple Watch jsme se dočkali vylepšeného systému iOS 13 pro iPhony, iPady a iPod touch. Představení splnilo naše očekávání a některé předchozí spekulace analytiků se vyplnily. Jak uvedl na pódiu Craig Federighi, jedná se o nejvýkonnější mobilní operační systém na světě a sdělil, že má opět nejvyšší spokojenost zákazníků ve svém odvětví. Podle průzkumů používá poslední dostupnou verzi téměř 85% uživatelů a je nainstalován na nejvíce aktivních zařízeních, než jakákoliv předchozí verze systému iOS. Jaké klíčové novinky nabízí? Čtěte dál…

V porovnání s předchozí verzí se aplikace spustí až dvakrát rychleji a rozpoznávání obličeje Face ID je o 30 procent rychlejší. Jak se dalo očekávat, letošní sestavení opravdu disponuje tmavým režimem, nebo chcete-li nabízí Dark Mode, který ušetří nejenom kapacitu baterie, ale především vaše oči při snížených světelných podmínkách. Celý systém se nyní zobrazuje s tmavým vzhledem, ať se jedná o notifikace, widgety, kalendář či poznámky. Je to opravdu fantastické.

Dočkali jsme se také nové klávesnice QuickPath, nebo možnosti měnit nastavení velikosti písma u každé webové stránky zvlášť. Pokud využíváte výchozí aplikaci pro navigaci, pak vás potěší nové funkce v Mapách. Disponuje novými nástroji a detaily, jako je například „Dalekohled“ což připomíná nástroj Google Street View. Craig tvrdí, že Apple vyrobil stovky letadel a automobilů s vlastními senzory a lidarem, takže budou mapové podklady ještě přesnější, než kdykoliv dříve. V další části konference se Apple soustředil na ochranu soukromí. Již dlouhá léta se řídí pravidlem, že soukromí je základním lidským právem a technologické společnosti by ho měly dodržovat. Pomocí nového nástroje snadno zjistíte, jaké aplikace využívají vaše osobní údaje a pokud chcete některou z nich využívat, automaticky se vyplní všechny údaje pouhým přihlášením Apple ID.

Nezapomnělo se tentokrát ani na chytrou domácnost HomeKit a jejich zabezpečení. Pokud máte doma zařízení, které zaznamenává obraz, nikdo se k němu kromě vás nedostane, je totiž  šifrované a automaticky odeslané na váš iCloud účet. Pokud dojde k nějaké aktivitě ve vaší domácnosti, pak budete okamžitě upozorněni a nahrávky si můžete prohlédnout. V základu pak uživatelé využijí 10-denní předplatné, které je součástí iCloud účtu a podporovány jsou kamery od společností Netatmo, Logitech a Eufy. Vylepšení se dočkaly samotná Emoji, které si snadno přizpůsobíte, ať už se jedná o detaily, jako je třeba aplikaci make-upu, očních stínů či rťenky – nepotřebná věc, ale někoho možná potěší.

Operační systém prošel opravdu kompletní rekonstrukcí, jelikož se nezapomnělo ani na vylepšení fotoaparátu a aplikace Fotky. Nyní můžete využít speciálních úprav portrétových fotografií, které si pohrají se světelnými efekty v okolí. Upravovat fotografie bude nyní daleko jednoduší a dostupnější. Na první pohled uvidíte všechna nastavení a pomocí klepnutí a přetažení můžete provádět úpravy díky novým efektům. Tohle je pouze výčet těch nejdůležitějších věcí, které byly na konferenci odhaleny. K dispozici bude nejprve vývojářům, v druhé polovině letošního roku se pak dostane na veřejnost.

 

 

 


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz